سلامتکسب و کار دنیای 77

ورم پس از عمل بوکال فت چه زمانی از بین می رود؟

ورم بعد از تخلیه چربی بوکال؛ یکی از پیامدهای ناخواسته تخلیه چربی

چربی‌های موجود در دهان در مواقعی باعث می‌شود لپ‌ها به شکل باد کرده و یا بزرگ دیده شوند که امروزه برخی افراد برای رفع آن، اقدام به تخلیه بخشی از چربی‌های داخل دهان می‌کنند تا گونه و لپ‌هایی به شکل زاویه‌دار داشته باشند. بیماری‌هایی همچون اضافه وزن، کم آبی، تیروئید، بیماری‌های قلبی و کلیوی همگی باعث ایجاد چربی داخل دهان می‌شوند و اگر به فکر زاویه‌دار کردن صورت هستید، باید عمل‌های بوکال انجام دهید. ورم بعد از تخلیه چربی بوکال عارضه‌ای است که برای افراد زیادی اتفاق می‌افتد و ممکن است شما را نیز نگران کرده باشد. دکتر شهریار یحیوی در این مقاله، به تمام جوانب عمل بوکال فت پرداخته است.

ورم پس از عمل بوکال فت چه زمانی از بین می رود؟

آیا ورم بعد از تخلیه چربی بوکال امری طبیعی است؟

اگرچه عمل جراحی بوکال جزو عمل‌های زیبایی فک و بسیار کم‌عارضه است اما بروز برخی عوارض احتمالی دور از انتظار نیست. سوالی که ممکن است در ذهن شما نیز ایجاد شده باشد این است که آیا ورم بعد از تخلیه چربی بوکال امری طبیعی است؟ در پاسخ به سوال فوق باید گفت بله در عمل‌های بوکال نه فقط ورم بلکه سفتی‌استخوان فک، درد شدید، عفونت، خون‌ریزی و یا بی‌حسی ممکن است در برخی افراد رخ دهد که در شرایط حاد نیاز به بررسی پزشکی دارد.

ایجاد هرگونه تغییر در غدد بزاقی دهان و یا حتی مصرف برخی داروها پس از عمل بوکال امکان دارد ورم ایجاد کند که معمولا پس از چند روز برطرف خواهد شد.  ورم ایجاد شده ممکن است یک طرف صورت و یا هر دو سمت را درگیر کند که مسئله جدی نیست مگر آن که با علائم شدید دیگری نیز همراه باشد از جمله خون‌ریزی، درد گونه‌ها و لپ هنگام لمس کردن، قرمزی و تب که در این صورت باید به بهترین دکتر تخلیه چربی دهانی مراجعه کنید تا علت ورم بررسی شود.

برخی از خانم ها به جز ورم بعد از تخلیه چربی بوکال، ممکن است طعمی غیرطبیعی در دهان خود احساس کنند که برای کشف علت باید به پزشک مراجعه کنند. به طور کلی ورم نه فقط بعد از عمل بوکال، بلکه در هر نوع عمل دیگری وجود دارد و امری طبیعی است مگر آن‌که با پایان دوره نقاهت، همچنان ورم روی صورت مشاهده شود.  اغلب ورم‌های تخلیه چربی بوکال، بعد از پایان نقاهت التیام پیدا می‌کنند و شما نیز از روش‌های درمانی خانگی با توصیه پزشک می‌توانید برای رفع ورم پس از عمل‌های بوکال استفاده کنید.

کاندیداهای عمل جراحی بوکال

چه افرادی بهترین کاندیدا برای انجام عمل جراحی بوکال هستند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت آن دسته از اشخاصی که دارای صورت گرد مانند هستند و میزان زیادی چربی در بخش لپ آن‌ها وجود دارد، بهترین کاندیدا برای عمل جراحی بوکال هستند.  شما نیز اگر از فرم صورت خود ناراضی هستید و قصد زاویه‌دار کردن بخش لپ را دارید، می‌توانید برای عمل جراحی بوکال آماده شوید. تخلیه چربی بوکال با روش‌های سریع و کم‌عارضه انجام می‌گیرد و جای نگرانی وجود ندارد به جز ورم بعد از تخلیه چربی بوکال که تقریبا بین افراد شایع است.

بانوانی که قصد انجام عمل‌ بوکال دارند، نباید به هیچ‌ بیماری زمینه‌ای مخصوصا فشار خون و بیماری‌های قلبی مبتلا باشند و همین‌طور نباید از داروهای بخصوصی مصرف کنند.  به جز این موارد، قبل از این‌که بخواهید اقدامی در جهت انجام عمل تخلیه چربی بوکال نمایید، بهتر است با پزشک مشورت کنید که آیا فرم صورت شما بعد از اتمام عمل بهتر از قبل می‌شود و آیا فرم صورت زاویه‌دار برای چهره و فرم صورت شما بهتر است و شما را زیباتر خواهد کرد یا نه.

آن دسته از افرادی که از عدم تقارن اعضای صورت، آویزان و یا شل بودن لپ‌ها ناراضی هستند برای داشتن چهره زیباتر می‌توانند اقدام به عمل جراحی بوکال برای تخلیه چربی‌های این ناحیه کنند. به جز موارد ذکر شده، اگر بخواهیم کاندیداهای مناسب دیگر را برای عمل‌های بوکال برایتان عنوان کنیم، باید بگوییم افرادی که چربی‌های بخش صورتشان از جمله لپ بیش از حد استاندارد است، افرادی که بیماری‌ارثی خاصی ندارند، افرادی که زاویه فک آن‌ها دیده نمی‌شود و پر از چربی شده است، افرادی که دوست ندارند صورت گردی داشته باشند از نظر ما بهترین کاندیداها برای انجام عمل‌های بوکال هستند.

بهترین راه برای کاهش ورم بعد از عمل بوکال فت

آیا می‌دانید چطور باید ادم پس از عمل بوکال فت را برطرف کنیم؟ برای این که بتوانید با ورم بعد از عمل بوکال فت جلوگیری کنید، باید به چند مورد قبل و بعد از عمل توجه کنید. البته میزان ورم به نوع جراحی نیز وابسته است اما رعایت برخی نکات مهم مسئله‌ای است که نباید آن را نادیده گرفت.

قبل از این‌که بخواهید برای عمل‌های بوکال فت اقدام کنید بهتر است از مصرف داروهای مسکن مخصوصا ایبوپروفن و آسپیرین خودداری کنید تا بعد از اتمام عمل هیچ‌گونه ورم جدی ایجاد نشود.  به‌جز داروهای مسکن، برخی داروها نیز در ایجاد ورم پس از عمل بوکال فت نقش دارند پس سعی کنید قبل از عمل حذف چربی صورت یا بوکال فت اگر از داروی خاصی استفاده می‌کنید، پزشک را آگاه سازید.

ورم بعد از عمل بوکال فت با وجود این‌که تمامی موارد مهم قبل از عمل برای جلوگیری از ورم را رعایت کرده باشید، دور از انتظار نیست و ممکن است برای هر فردی اتفاق بیفتد که در چنین شرایطی باید چند نکته را در منزل رعایت کنید.

جهت جلوگیری از ورم بعد از تخلیه چربی بوکال فت سعی کنید در جایی استراحت کنید که سر بالاتر از بدن قرار بگیرد. اگر از تخت استفاده می‌کنید، بهتر است در بخش پشتی از یک بالش استفاده کنید تا بدن به صورت ۳۰ درجه بایستد.

جهت جلوگیری از ورم بعد از تخلیه چربی بوکال به چند نکته دیگر نیز باید توجه کنید که مهم‌ترین آن عدم فعالیت‌های سنگین و یا فعالیت‌های ورزشی است. شما نباید تا زمان بهبود کامل عمل‌های بوکال از ورزش‌هایی که باعث می‌شود ناحیه صورت درگیر شود استفاده کنید تا بهبودی هرچه سریع‌تر حاصل شود.

 برخی از مشکلات و ورم‌هایی که پس از اتمام عمل بوکال متوجه زنان می‌شود، به‌خاطر مصرف دارو‌های خاص است. چنانچه قصد مصرف داروی خاصی را برای جلوگیری از ورم عمل بوکال دارید، حتما پزشک را آگاه سازید.

 چند نکته مفید برای جلوگیری از درد و ورم بعد از تخلیه چربی بوکال

اگرچه عمل تخلیه چربی بوکال برای کشیده شدن بخش لپ و زاویه دار شدن آن است اما تعداد زیادی از افراد پس از این عمل شاهد ورم در بخش لپ می‌شوند که معمولا دو بخش صورت را شامل می‌شود و از این بابت نگران هستند.  نکات مراقبتی مهمی وجود دارد که با رعایت کردن آن می‌توانید تا حد زیادی از درد و  ورم بعد از تخلیه چربی بوکال بکاهید. به این منظور مهم‌ترین چیزی که باید رعایت کنید مصرف غذاهای آبکی است.

به‌خاطر زخم‌های دهانی بهترین کار بعد از عمل بوکال مصرف مایعات زیاد و همین‌طور غذاهایی همچون سوپ و آش است. این کار کمک زیادی به جلوگیری از درد و ورم عمل‌های بوکال خواهد کرد.

گن‌های مخصوصی برای جلوگیری از ورم بعد از تخلیه چربی بوکال وجود دارد که بهتر است از آن‌ها استفاده کنید. گن‌های مخصوص باعث می‌شود فشار کمتری بر بخش جراحی شده صورت وارد شود و همین‌طور از ورم نیز جلوگیری خواهد کرد.

به جز این موارد، بهتر است جهت جلوگیری از عفونت دهان از دهانشویه‌های مخصوص و همین‌طور آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده کنید البته اگر مجاز به این کار هستید.

برخی از فعالیت‌های سنگین ممکن است باعث باز شدن بخیه بعد از انجام عمل بوکال شود پس بهترین کار استراحت کردن تا بهبودی کامل یعنی حدود دو هفته بعد از انجام عمل‌های بوکال است.

مصرف سیگار و مایعات کافئین دار ممکن است ورم و درد ناحیه عمل بوکال را افزایش دهند و بهتر است تا زمان بهبودی از آن‌ها استفاده نشود. در نهایت مهم‌ترین نکته مراقبت‌ از زخم‌ها و بخیه‌ها در عمل‌های بوکال است تا علاوه بر پیشگیری از درد، از ورم این ناحیه نیز جلوگیری شود.

تجربه نشان داده افرادی که دچار برخی عوارض پس از انجام عمل بوکال فت می‌شوند، مراقبت‌های بهداشتی و توصیه پزشکان را رعایت نکرده‌اند. چنانچه بعد از انجام عمل بوکال مراقبت‌های بهداشتی لازم را انجام ندهید، ممکن است دچار عفونت، درد شدید، افتادگی گونه، خون‌ریزی و مواردی از این قبیل شوید که برخی جبران ناپذیر هستند.

دوره نقاهت بهبودی ورم بعد از تخلیه چربی بوکال

دوره نقاهت عمل بوکال برای بسیاری از افراد اهمیت دارد زیرا دوست دارند هرچه سریع‌تر به امور روزمره خود بپردازند. ورم‌هایی ایجاد شده پس از عمل بوکال پس از مدتی کاهش پیدا کرده اما چقدر زمان برای برطرف شدن کامل آن‌ها نیاز است.

در ابتدا باید بگوییم در عمل جراحی تخلیه چربی بوکال نیازی به بستری شدن نیست و بلافاصله بعد از اتمام، مرخصی انجام می‌شود اما برای این که فرد بتواند امور روزمره خود را پس از عمل بوکال فت انجام دهد چند روز زمان نیاز است.

خون‌ریزی و احساس درد و ورم در ناحیه عمل بوکال فت تا چند هفته عادی است و بعد از آن تمامی موارد برطرف خواهند شد و این کاملا طبیعی است. چنانچه پس از اتمام عمل بوکال فت درد، ورم و التهاب شدیدی داشته باشید، به توصیه پزشک می‌توانید از برخی مسکن‌ها استفاده کنید.

گن‌های که بر روی صورت فیکس می‌شوند و همین‌طور درست خوابیدن همیشه کمک زیادی به بهبودی سریع‌تر ورم‌هایی ناشی از عمل بوکال خواهد کرد.

گاهی اوقات ورم و دردهای عمل بوکال فت برای بهبودی کامل نیاز به زمان طولانی‌تری تا چند ماه دارند. بسیاری از خانم‌ها بعد از انجام عمل بوکال نه تنها صورت خود را لاغرتر از قبل نمی‌بینند بلکه احساس می‌کنند چربی‌های ناحیه لپ‌ها افزایش پیدا کرده است که همه این‌ها ناشی از ورم این ناحیه است و گاهی برای این‌که نتیجه عمل بوکال فت مشخص شود، بیش از چندین ماه زمان لازم است.

اگر احساس می‌کنید ورم صورت غیر طبیعی است و به نواحی دیگر گسترش پیدا کرده است و شدت درد بعد از انجام عمل بوکال افزایش پیدا کرده، حتما به پز‌شک مراجعه کنید تا داروهای جدیدی برای برطرف کردن مشکل به شما تجویز شود و یا علت ورم شدید پس از عمل تخلیه چربی بوکال مشخص شود.

عمل بوكال فت عوارض تخلیه چربی بوکال که برای برخی افراد رخ می‌دهد؟

بوكال فت عوارض تخلیه چربی بوکال احتمالی است و ممکن است تنها برای برخی از افراد ایجاد شود با این وجود اگر بعد از انجام عمل بوکال شاهد برخی از عوارض بودید نگران نباشید مگر آن که عوارض به‌وجود آمده جدی و خطرناک باشند. بوكال فت عوارض تخلیه چربی بوکال شامل ورم، بی‌حسی، سفتی، عفونت، خون‌ریزی، نامتقارن بودن، درد و یا حتی آسیب به ماهیچه‌های ناحیه صورت است که به تک تک آن‌ها خواهیم پرداخت.

سفتی: احساس سفتی یکی از عوارض مهم بوکال فت است. برخی افراد در ناحیه فک ممکن است احساس سفتی داشته باشند به نحوی که فک در حرکت کردن دچار مشکل شده است.

بی‌حسی: تجربه بی‌حسی در عمل بوکال معمولا در روزهای ابتدایی رخ می‌دهد و پس از چند روز از بین می‌رود. اگر بی‌حسی فک و لپ‌ها بعد از چند روز ادامه داشت حتما باید مورد بررسی قرار گیرد.

ورم: چیزی که اکثر افراد در عمل بوکال تجربه می‌کنند ورم است که ممکن است یک ناحیه از صورت را درگیر کرده باشد و یا ناحیه آن وسیع باشد. ورم بعد از تخلیه چربی بوکال طبیعی است مگر آن که به همراه ورم، درد نیز وجود داشته باشد.

عفونت: زمانی که بعد از عمل بوکال عفونت در زخم‌ها رخ دهد، ناحیه عمل بسیار دردناک خواهد بود. معمولا افرادی که در دوره بهبودی عمل بوکال نکات مهم از جمله مصرف غذاهای آبکی، استفاده از دهانشویه و آنتی‌بیوتیک را رعایت نکنند، بروز عفونت دور از انتظار نیست.

خون‌ریزی: هرگونه عملی که باعث افزایش فشار و آسیب به بخش عمل بوکال شود، امکان بروز خون‌ریزی را افزایش خواهد داد. خون‌ریزی کم تا چند روز بعد از انجام عمل بوکال فت طبیعی است اما اگر شدت آن زیاد و ادامه‌دار باشد نیاز به بررسی پزشکی دارد.

گونه‌های نامتقارن: نامتقارن بودن گونه‌ها شاید در ابتدای عمل بوکال فت امری طبیعی باشد اما برخی افراد به‌دلیل مراجعه به پزشکان بی‌تجربه و غیرحرفه‌ای پس از دوره نقاهت گونه‌های نامتقارنی خواهند داشت که در این صورت باید به یک پزشک زیبایی حرفه‌ای و باتجربه مراجعه کنند.

آسیب ماهیچه‌های صورت: افرادی که از پزشکان تازه کار و یا غیر حرفه‌ای برای انجام عمل بوکال فت بهره می‌برند، ممکن است ماهیچه‌های صورتشان دچار آسیب‌های جدی شود.

افتادگی گونه‌ها: افتادگی گونه‌ها نیز یکی از عوارض عمل بوکال فت است که نه برای همه افراد بلکه در شرایط نادر و بیش‌تر برای افرادی اتفاق می‌افتد که علاوه بر انتخاب پزشک، مراقبت‌های لازم پس از عمل بوکال را رعایت نکرده‌اند.

با مطالعه کامل عوارض عمل بوکال فت درمی‌یابیم که اغلب آن‌ها ناشی از دو چیز است. یکی انتخاب پزشک غیرحرفه‌ای و بی‌تجربه و دیگری عدم مراقبت‌های لازم بعد از عمل جراحی است.

برخی از عوارض به‌وجود آمده پس از عمل بوکال فت قابل جبران و برخی از آن‌ها غیر قابل جبران هستند بنابراین علاوه بر دقت بالا در انتخاب پزشک برای انجام عمل جراحی بوکال فت، موارد بهداشتی و توصیه‌های پزشکی که بعد از عمل بوکال به شما می‌شود را جدی بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا