عمومیکسب و کار دنیای 77

باد نیتروژن چه تاثیری در مصرف سوخت خودرو دارد؟

مزایا و معایب باد نیتروژن در لاستیک ها در تابستان و زمستان

باد نیتروژن گزینه جدیدی برای باد کردن لاستیک خودرو است که چند وقتی است به رانندگان پیشنهاد می شود. همان طور که می دانید پیش تر از این گاز نیتروژن برای لاستیک هواپیما، خودروهای مسابقه ای و یا خودروهای نظامی استفاده می‌شد. پس می‌توان حدس زد که باد نیتروژن برای کسانی که عشق سرعت هستند خیلی می تواند جذاب باشد. و البته میزان فشار باد درون تایر خودرو تأثیر مستقیم روی مصرف سوخت، نرمی خودرو، ترمزگیری مطمئن تر، کاهش سر و صدای منتقل شده به داخل اتاق، فرمان پذیری بیشتر و کشش بالاتر خودرو دارد.

حضور نیتروژن به جای اکسیژن در لاستیک خودروهای معمولی قطعا مزایای زیادی دارد اما فاکتورهای مختلفی را در این زمینه باید در نظر گرفت و بعد دست به انتخاب زد. برای همین این مقاله قصد دارد تا شما را با مزایا و معایب استفاده از نیتروژن در لاستیک خودروها و بکس بادی و جغجغه بادی آشنا کند تا بتوانید راحت تر دست به انتخاب بزنید. با ما در صنایع پیشرو همراه باشید.

باد نیتروژن چه تاثیری در مصرف سوخت خودرو دارد؟

ویژگی های باد نیتروژن در لاستیک خودرو

ویژگی های مهم باد نیتروژن در لاستیک خودرو را باید در ۴ عامل اصلی دانست که شامل حذف رطوبت، عدم شرکت در احتراق، امنیت بالا و ثبات بیشتر باد لاستیک است.

حذف رطوبت

بر اساس این اطلاع، هوای معمولی که برای باد لاستیک استفاده می شود خالص نبوده و شامل ۷۸ درصد نیتروژن، یک درصد انواع مختلف گازها ، ۲۱ درصد اکسیژن و رطوبت است. از همین رو این رطوبت موجود در هوای معمولی باعث افزایش خورندگی لاستیک خودرو و کاهش عمر سیم لاستیک ها می شود؛ به همین دلیل هنگام استفاده از باد نیتروژن تمامی این موارد حل شده و به علت حذف کامل رطوبت هوا ، لاستیک خودرو دارای عمر بالاتری خواهد بود

عدم شرکت در احتراق

مزیت دیگر استفاده از نیتروژن در لاستیک ها این است که گاز یاد شده در آتش سوزی و احتراق عامل کمکی نیست. چرا که اکسیژن یکی از موارد لازم در هنگام احتراق است و لاستیک هایی مانند لاستیک لیفتراک که ممکن است برای انتقال ابزار و مواد در مکان های خاص وحساس به آتش (نظامی – صنعتی ویژه) مورد استفاده قرار گیرند ، ملزم به استفاده از نیتروژن در باد لاستیک های خود هستند.

ثبات بیشتر باد لاستیک

مولکول های تشکیل دهنده باد نیتروژن، دارای اندازه بزرگتری نسبت به اکسیژن هستند ؛از این رو شاهد فرار مولکولی کمتری خواهیم بود. تحقیقات نشان می دهد، میزان فشار باد نیتروژن یک سوم باد معمولی و اکسیژن دار است. دلیل دیگر ثبات بالای این باد نسبت به هوای معمولی ، تغییرات خیلی کمِ فشاری در تغییرات آب و هوایی است. در لاستیک با باد معمولی به دلیل داشتن رطوبت ،تغییرات دمایی بر روی فشار باد لاستیک تاثیر مستقیمی داشته و مثلا با کاهش دما شاهد افت فشار باد لاستیک خودرو خواهیم بود.

امنیت بالا

باد نیتروژن به علت دارا بودن اندازه مولکولی بزرگتر ، تقریبا ۴ درصد سبک تر از باد معمولی است؛ این خاصیت باعث می شود باد نیتروژن گرما را با سرعت بیشتری از دست دهد ، در نتیجه خطر ترکیدگی لاستیک به صورت قابل توجهی کاهش پیدا می کند. به خاطر همین خاصیت است که از باد نیتروژن در ماشین های مسابقه ای استفاده می شود، تا خطرات احتمالی از طرف لاستیک را کاهش دهند.

معایب استفاده از باد نیتروژن در تایر خودروها

عمده مشکل استفاده از باد نیتروژن بیشتر به عدم دسترس پذیری آن در همه جا و قیمت نسبتا بالای آن است که با توجه به تاثیری که روی طول عمر لاستیک ها می گذارد؛ این مورد نیز کاملا مقرون به صرفه است و برخی از تولید کنندگان لاستیک نیز به صورت پیش فرض از نیتروژن برای محصولات خود استفاده می کنند. این موضوع کار خرید لاستیک با باد نیتروژن را برای مشتریان راحت تر کرده اما با این حال تاثیر خاصی روی قیمت روز لاستیک ندارد.

نگرانی شما را از کاهش فشار در تایر از بین نمی‌برد

درست است که این گاز می‌تواند فشار درون لاستیک ها را ثابت نگه دارد، اما این بدان معنی نیست که خیال شما را از بابت کنترل تایرها راحت می‌کند. پس باید نتیجه بگیریم که با استفاده از این گاز، همچنان نیاز به کنترل لاستیک ها، حس می‎شود.

هزینه آن از بادهای معمولی بیشتر است

هزینه استفاده از این گاز نسبت به بادهای معمولی بیشتر است. اما این بدان معنی نیست که قیمت آن آنقدری بالاست که شما نمی‌توانید از پس پرداخت آن برآیید.

فراوانی کمتر نسبت به بادهای معمولی

یکی از تفاوت های فاحش میان بادهای معمولی و باد نیتروژن، میزان سهولت در دسترسی است. شما می‌توانید با مراجعه به هر تعمیرگاهی، لاستیک های خودروتان را از بادهای معمولی پر کنید، اما این موضوع درباره باد نیتروژن صدق نمی‌کند. البته لازم به ذکر است که میزان دسترسی به گاز نیتروژن امروز بیشتر از گذشته می‌باشد اما این مقدار در قیاس با بادهای معمولی کمتر است.

در کل با توجه به تفاوت های گاز نیتروژن و بادهای معمولی برای لاستیک ها، باید بگوییم که اگر شما در زمره رانندگان سرعتی هستید و دوست دارید درجه سرعت شمار خودرو خود را بالا ببرید، استفاده از گاز نیتروژن برایتان مناسب تر است و البته باید این نکته را مجددا متذکر شویم در صورتی که لاستیک های خودرو را از باد نیتروژن پر کردید، از چک کردن فشار مداوم تایرها غافل نشوید تا مشکلاتی در این خصوص را تجربه نکنید.

آیا استفاده از باد نیتروژن در لاستیک خودرو امن است ؟

شایعاتی مبنی بر احتمال ترکیدن لاستیک که با نیتروژن پر شده یا سبک شدن لاستیک و عدم تعادل اتومبیل وجود دارد که هیچکدان آن ها درست نمی باشد.

۷۸.۱ % از هوایی که تنفس می کنیم دارای نیتروژن است. نیتروژن گاز غیر قابل اشتعال و بی اثر است. طبق قانون اووگادرو همه ی گازها در دما و فشار ثابت حجم ثابتی دارند ، این اطمینان را به شما می دهیم که هیچگونه انفجار یا آتش سوزی در تصادفات وسایل نقلیه ای که لاستیک آن با نیتروژن پر شده صورت نمی گیرد. در واقع نیتروژن بسیار امن تر از هوای فشرده است ، به همین دلیل نیتروژن را برای هواپیما ها و ماشین های مسابقه ای استفاده می کنند.

نیتروژن، نسبت به هوا، گرمای خود را زودتر از دست می‏دهد و در واقع با زدن نیتروژن درون لاستیک‏ها، ترکیدگی لاستیک در روزهای گرم تابستان بر اثر افزایش دما و انبساط گاز درون لاستیک، کمتر اتفاق خواهد افتاد که باز هم ایمنی بیشتر آن را نشان می‏دهد. به خصوص برای خودروهای مسابقه ‏ای فرمول یک، سوپر اسپرت‏هایی که سرعت‏های بالاتر از ۲۰۰ مایل بر ساعت دارند و یا خودروهایی که کاربرد آنها در شرایط طولانی و سخت است، مناسب است. همچنین میزان تغییرات فشار با دما در نیتروژن کمتر از هوا است، چرا که هوای معمولی دارای اکسیژن و رطوبت بوده که میزان فشار رطوبت آن (هر چند ناچیز) با دما بیشتر تغییر می‏کند.

تاثیرات باد نیتروژن در لاستیک

دیگر میدانیم که تنظیم بودن فشار باد لاستیک چقدر مهم است تنظیم بودن باد لاستیک باعث کاهش خیلی از هزینه ها می شود و در نهایت باعث ایمنی بالاتر نیز می شود. چند سالی است که در کشور ما نیز استفاده از گاز نیتروژن به جای باد معمولی رواج پیدا کرده است. باد نیتروژن قبل از اینکه در لاستیک خودروها مورد استفاده قرار گیرد در لاستیک هواپیماها، خودروهای ارتش آمریکا و خودروهای مسابقات نسکار استفاده می‌شود و به دلیل بزرگتر بودن مولکول‌های نیتروژن نسبت به اکسیژن خصوصاً در تایرهای تیوپ لس (به دلیل دیر پنچر شدن) طرفداران زیادی داشته و دارد. با توجه به اینکه هزینه استفاده از باد نیتروژن چندین برابر بیشتر از باد معمولی است و هر جایی هم امکان دستیابی به آن وجود ندارد و مانند باد معمولی، آن هم نیاز به چکاپ دوره‌ای دارد.

این نوع باد هنوز مورد استقبال همگان واقع نشده است و خیلی از افراد نیز به دلیل باورهای غلطی همچون: ترس از ترکیدن و اینکه بعد از باد نیتروژن دیگر نمی توان به لاستیک باد معمولی زد، از آن استفاده نمی کنند. باید گفت که این موارد بسیار اشتباه بوده و شما بعد از یکبار استفاده از باد نیتروژن همچنان می توانید از باد معمولی برای لاستیک هایتان استفاده کنید.

در انتها با ذکر موارد بالا می‌توان چنین نتیجه گرفت که کاهش مصرف سوخت، افزایش دوام لاستیک خودرو، ایمنی بیشتر، بهبود فرمان پذیری، افزایش چسبندگی لاستیک به زمین، نرمی بیشتر لاستیک و سهولت استفاده از خودرو به دلیل نیاز کمتر به تنظیم باد لاستیک‌ها خود گویای دلیل استفاده از گاز نیتروژن در تایر خودرو می‌باشد پس تعلل نکنید و رانندگی متفاوتی را با هزینه‌ای اندک تجربه نمایید.

دکمه بازگشت به بالا