جامعه و خانوادهکسب و کار دنیای 77

استفاده از شلف چوبی در آشپزخانه

احتمالا شما هم آشپزخانه‌هایی را که در آن از شلف چوبی استفاده شده است، دیده باشید. می‌توان گفت آشپزخانه قلب خانه است، روزنه افراد خانواده در این فضا در رفت و آمد هستند. بنابراین نظم و زیبایی آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. استفاده از شلف چوبی در فضای آشپزخانه، علاوه بر اینکه زیبابخش فضای آشپزخانه شما می‌باشد، می‌تواند فضای بیشتری برای قرار دادن وسایل مورد نیاز شما فراهم بیاورد و از شلوغی و به هم ریختگی جلوگیری کند.

معمولا در طراحی فضای آشپزخانه، از کابینت برای چیدمان وسایل استفاده می‌شود. اما گاهی اوقات، شما ممکن است احساس کنید به فضای بیشتری برای جای دادن وسایل خود نیاز دارید و به دلایلی از جمله کمبود جا و یا هزینه بسیار بالا، امکان نصب کابینت وجود ندارد. در این موارد استفاده از  شلف چوبی در آشپزخانه، بهترین گزینه برای شما می‌باشد. شما می‌توانید با پرداخت هزینه بسیار کم، انواع شلف چوبی دیواری را در آشپزخانه خود نصب کنید که همان کارایی کابینت را برای شما داشته باشد.

استفاده از شلف چوبی در آشپزخانه

انواع مدل شلف جدید آشپزخانه

شلف آشپزخانه انواع مختلفی دارد که در جنس، سایز و کاربردهای مختلف طراحی و ساخته می‌شوند. این شلف‌ها ممکن است چوبی، فلزی و یا ترکیب چوب و فلز باشد. انتخاب نوع شلف کاملا به سلیقه افراد بستگی دارد. چوب یکی از رایج‌ترین موادی است که در ساخت شلف اپن آشپزخانه، شلف رومیزی و شلف دیواری آشپزخانه به کار می‌رود.

استفاده از شلف چوبی در فضای آشپزخانه، باعث ایجاد فضای گرم و صمیمی می‌شود و احساس بسیار خوشایندی را انتقال می‌دهد. همچنین شما می‌توانید از یک چوب متناسب با چوب به کار رفته در طراحی کابینت، برای طراحی شلف آشپزخانه استفاده کنید. شلف چوبی در قسمت‌های مختلفی از آشپزخانه ممکن است به کار رود. برای مثال شما می‌توانید از شلف چوبی کوچکی در نزدیکی گاز خود، برای قرار دهی ادویه‌جات استفاده کنید. این کار به شما کمک می‌کند که در هنگام آشپزی دسترسی زودتری به وسایل مورد نیاز داشته باشید.

استفاده از شلف چوبی در قسمت‌های مختلف آشپزخانه

وجود پنجره در آشپزخانه به دلیل ورود نور طبیعی یک مزیت بسیار بزرگ است. اما ممکن است نصب کابینت در اطراف پنجره، مانع رسیدن نور کافی به داخل شود. اما استفاده از شلف چوبی باز در اطراف پنجره، با وجود این که اجازه ورود نور کافی از طریق پنجره را می‌دهد، اما نقش کابینت را نیز به خوبی ایفا می‌کند.

به طور کلی در آشپزخانه‌های کوچک، نصب کابینت دیواری ممکن است باعث کوچک‌تر و تاریک‌تر شدن فضا گردد. بنابراین بهتر است در آشپزخانه‌های کوچک شلف چوبی به جای کابینت‌های بالایی نصب گردد؛ زیرا کابینت فضای بیشتر و سرپوشیده‌ای را اشغال می‌کند، اما شلف با داشتن فضای باز، باعث می‌شود فضای آشپزخانه دلبازتر و بزرگتر به نظر برسد.

گاهی اوقات از شلف چوبی برای جلوی پنجره آشپزخانه نیز استفاده می‌شود. ممکن است شما بنابه کمبود جا، مجبور به استفاده از قسمت جلوی پنجره باشید. اما گاهی اوقات ممکن است شما در آشپزخانه خود پنجره‌ای داشته باشید که نور عالی را وارد فضای آشپزخانه می‌کند، اما منظره نامناسبی در جلوی آن قرار دارد. در این صورت استفاده از شلف در جلوی پنجره، بدون نیاز به نصب پرده، از دید منظره نامناسب جلوگیری می‌کند.

نصب شلف چوبی در اطراف هود، باعث می‌شود که هود شما نیز به عنوان بخشی از وسایل دکوراسیون آشپزخانه ظاهر شود. نصب این شلف‌ها سبب دسترسی سریع به وسایل مورد نیاز برای آشپزی نیز می‌شود. البته شما از شلف‌ها برای نظم‌دهی داخل کابینت نیز می‌توانید استفاده کنید.

در آشپزخانه‌هایی که L یا U شکل هستند، گوشه‌هایی وجود دارد که به سختی قابل دسترس هستند. نصب شلف چوبی به شکل L، موجب می‌شود، به راحتی هر چیزی را که بر روی شلف قرار دارد، ببینید و به آن دسترسی داشته باشید. به طور کلی، گوشه و کنج دیوار در آشپزخانه، یکی از بهترین مکان‌ها برای نصب شلف به شمار می‌رود.  شلف‌های آویزان از سقف در قسمت بالایی جزیره در آشپزخانه نیز بسیار زیبا و کارآمد است.

لازم به ذکر است که در مورد منسوجات چوبی میتوان به انواع قاب، تابلو، شلف و دکوری ها اشاره کرد. برای اطلاع از قیمت قاب نقاشی میتوانید به وبسایت مجموعه ghabonaghashi مراجعه کنید.

استفاده از شلف چوبی در آشپزخانه

چیدمان شلف چوبی آشپزخانه

پس از انتخاب مدل شلف چوبی با توجه به کارایی آن و تعیین محل مناسب نصب، تزیین و چیدمان شلف چوبی آشپزخانه بسیار اهمیت دارد. شما ممکن است به دلیل کمبود کابینت، از شلف استفاده کنید. در این صورت، نیاز دارید که بخشی از وسایل خود را بر روی آن قرار دهید. به این منظور، باید از وسایلی استفاده کنید که باعث نشود فضای آشپزخانه شلوغ و آشفته به نظر برسد؛ زیرا شلف بر خلاف کابینت، درب ندارند و وسایل روی آن همواره در معرض دید قرار دارند. بنابراین باید در چیدمان آن دقت بیشتری کرد.

بهتر است، وسایلی را برای چیدن روی شلف چوبی انتخاب کنید که بتواند به زیبایی آشپزخانه کمک بیشتری کند. شما می‌توانید لیوان‌ها یا ماگ‌های زیبا را در داخل یک شلف بچینید. ظروف رنگی اگر با ترکیب زیبایی بر روی شلف قرار گیرند، می‌تواند زیبابخش آشپزخانه شما باشد. البته، باید سعی کنید وسایلی که استفاده روزمره دارند، بر روی شلف قرار بگیرند تا در دسترس باشند. وسایلی که استفاده چندانی ندارند، بهتر است در داخل کابینت جای گیرند. همچنین، وسایلی برای چیدن بر روی شلف انتخاب کنید که گرد و خاک کمتری به خود بگیرند.

وسایلی که بر روی شلف چوبی قرار می‌گیرند، بهتر است در نزدیکی جایی قرار داشته باشند که بیشترین استفاده را در آن مکان دارند. برای مثال شما می‌توانید در نزدیکی اجاق گاز خود یک یا چند شلف را برای ادویه و یا ست کفگیر و ملاقه اختصاص دهید. اگر از ظروف شیک و زیبا برای ادویه‌ها و نظم دهی به ابزار مورد نیاز برای آشپزی استفاده کنید و آن‌ها را بر روی شلف قرار دهید، نه تنها دسترسی شما را راحت‌تر می‌کند، بلکه زیبایی آشپزخانه شما را دو چندان می‌کند.

البته، می‌توان گفت اغلب اوقات هدف از نصب شلف چوبی در آشپزخانه، جنبه دکوری و زیبایی آن است. در این صورت، شما می‌توانید اکسسوری‌های مناسب فضای آشپزخانه را برای تزیین این باکس‌ها خریداری کنید. استفاده از گلدان طبیعی در آشپزخانه، برای مثال انواع گل‌های کاکتوس یا گل پتوس در آشپزخانه فضای بسیار زیبایی ایجاد می‌کند. تزیین شلف دکوری کاملا به سلیقه فردی بستگی دارد. گاهی اوقات حتی چیدن چند قوری رنگارنگ بر روی شلف، آشپزخانه شما را خاص و چشمگیر می‌کند. قرار دادن یک تابلو با قاب چوبی زیبا و تصویری دلنشین بر روی این شلف نیز ایده جالبی برای دیزاین آشپزخانه است.

دکمه بازگشت به بالا