سلامتکسب و کار دنیای 77

بهترین روش های نگهداری از برنج در خانه

برنج به عنوان یکی از مهمترین عناصر سفره ایرانیان، جایگاه خود را به خوبی اثبات کرده است. اما نکته‌ی حائز اهمیتی که باید به آن پرداخته شود، نحوه‌ی نگهداری بهینه برنج است. اگر نگهداری از برنج به درستی انجام نشود، این محصول ارزشمند ممکن است دچار مشکلاتی مثل تغییر طعم و عطر، تخمیر ناخواسته، یا حتی از دست دادن کیفیت اولیه خود شود. در این مقاله، به بهترین روش‌های نگهداری از برنج پرداخته و نکات برگزیده‌ای را ارائه خواهیم داد تا بتوانید برنج خود را به بهترین شکل نگه دارید.

بهترین روش های نگهداری از برنج در خانه

بهترین روش برای نگهداری برنج خشک

بهترین راه برای نگهداری برنج، استفاده از کیسه های پارچه ای است. به عبارت دیگر کیسه های پارچه ای بهترین گزینه برای نگهداری برنج هستند. زیرا کیسه های پارچه ای یا پنبه ای رطوبت برنج را جذب می کنند. اگر می خواهید از ظرف پلاستیکی استفاده کنید بهتر است رنگ آن مات و شفاف باشد. قبل از ریختن برنج در ظروف مطمئن شوید که کاملا خشک و تمیز هستند.

علاوه بر همه اینها، برنج را باید در جایی نگهداری کرد که رطوبت و گرما وجود نداشته باشد. از آنجایی که گرما، نور خورشید و رطوبت نیز باعث افت کیفیت دانه های برنج می شود، دانه ها له می شوند یا باعث آسیب و کپک زدن برنج می شوند. بنابراین بهتر است برنج را در کیسه های پارچه ای یا نخی در جای خنک و دارای تهویه نگهداری کنید. این روش بهترین راه برای نگهداری برنج خشک به مقدار زیاد در مکان هایی مانند انبار و بالکن است. اما اگر به دنبال بهترین روش یا به اصطلاح بهترین ظروف برای نگهداری برنج با مقدار کمتر، در فضایی مانند آشپزخانه هستید، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

پیشنهاد خواندن مقاله: لوجنک مرجعی جدید برای تضمین کیفیت در خرید برنج آنلاین

بهترین روش های نگهداری از برنج در خانه

بهترین ظرف برای نگهداری برنج

گفتیم بهترین روش نگهداری برنج استفاده از کیسه های پارچه ای یا نخی است. اما اگر به دنبال بهترین ظرف نگهداری برنج هستید به نکات زیر توجه کنید:

  • از ظروفی استفاده کنید که دارای دهانه ای برای خروج برنج هستند و لازم نیست هر بار که نیاز به استفاده از برنج دارید درب آن را بردارید.
  • از ظروف پلاستیکی مرغوب استفاده کنید زیرا ظروف پلاستیکی ساخته شده از مواد درجه دو معمولا بوی مواد شیمیایی می دهند و این مشکل می تواند بر طعم و بوی برنج تاثیر منفی بگذارد. ظرف نگهداری برنج ظروف شیشه ای و فلزی با روکش لعابی نیز گزینه های خوبی برای ظرف نگهداری برنج در کابینت هستند. و با این ظروف می توانید کیفیت برنج را برای مدت طولانی حفظ کنید.
  • به دلیل اینکه برنج به نور خورشید بسیار حساس است و در صورت قرار گرفتن در معرض نور پوسیده و از بین می رود و گرمای نور خورشید نیز می تواند شرایطی را برای رشد حشرات برنج فراهم کند. برای نگهداری برنج بهتر است از ظروف مات استفاده شود. اگر ظرف نگهداری برنج را در کمد یا فضای تاریک قرار دهید، شفافیت آن مشکلی ایجاد نمی کند.
  • همیشه سعی کنید از ظروف دارای اندازه و ظرفیت متعادل برای نیازهای کوتاه مدت خود استفاده کنید. معمولاً ظرف مناسب نگهداری برنج ظرفی است که تا 5 کیلوگرم برنج را در خود جای دهد.

تا به این قسمت از مقاله، بهترین روش نگهداری برنج را برای شما توضیح دادیم و همچنین به شما معرفی کردیم که چه ظروفی برای نگهداری برنج مناسب است. اما حالا اگر راه حلی مانند استفاده از قرص سیر برای نگهداری برنج یا نحوه نگهداری برنج خیس خورده را شنیده اید و در درست یا غلط بودن آن شک دارید، با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

انواع روش های نگهداری از برنج

طبیعتا همه شما با ترفندهای مختلفی که برای نگهداری برنج خام و خیس خورده استفاده می شود آشنا هستید. از طرفی شما مطمئن نیستید که این ترفندها و روش ها کاربردی و صحیح هستند یا خیر. نگهداری برنج خام یا پخته به مشکلی تبدیل شده است که تقریباً همه مردم به دلیل افزایش قیمت برنج به ویژه قیمت خرید برنج ایرانی با آن دست و پنجه نرم می کنند.

چند روش و روش نگهداری برنج خام و خیس خورده را که بیشتر در بین مردم رایج است و حتماً برای شما آشنا هستند ذکر کرده ایم و برای شما توضیح می دهیم:

·        نگهداری برنج در فریزر و یخچال

برای نگهداری برنج در فریزر و یخچال، آن را در یک کیسه پلاستیکی زیپ دار قرار دهید و تا حد امکان هوا را خارج کنید. به این ترتیب می توان برنج را برای مدت طولانی در یخچال یا فریزر سالم نگه داشت. اگرچه گفته می شود برنج با این روش ماندگاری بالایی دارد اما بهتر است زودتر مصرف شود.

توجه: از خشک بودن کیسه های پلاستیکی نگهداری برنج اطمینان حاصل کنید، زیرا هر گونه رطوبت می تواند باعث ایجاد کپک روی دانه های برنج شود.

·        نگهداری برنج پخته شده در یخچال

برای نگهداری برنج پخته شده در یخچال باید از ظروف درب دار استفاده کرد. در غیر این صورت به دلیل تماس برنج با سایر مواد غذایی موجود در یخچال، احتمال آلودگی برنج وجود دارد. نکته مهم دیگر در این زمینه، قرار دادن برنج در زمینی است که با مواد غذایی خام مانند میوه ها، سبزیجات، تخم مرغ و … تماس نداشته باشد.

نکته: اگر برنج به خوبی در یخچال نگهداری شود سالم می ماند. وقتی احساس کردید برنج سفت شده، بوی غیرطبیعی می دهد، سطح آن لزج شده است و غیره، از مصرف آن خودداری کنید.

پیشنهاد خواندن مقاله: انواع برنج ایرانی با کیفیت را از لوجنک بخواهید!

·        نگهداری برنج در بطری یا شیشه نوشابه

شاید عجیب به نظر برسد، اما نگهداری برنج در بطری نوشابه یکی از بهترین راه‌ها برای نگهداری برنج است. دلیل آن بسته بودن درب آنها و جلوگیری از نفوذ هوا و رطوبت است. اما این روش مانند نگهداری برنج خام در یخچال دارای نقاط ضعف و محدودیت هایی است، زیرا نمیتوان مقدار زیادی از برنج را نگه داشت.

توجه: به یاد داشته باشید که بطری های نوشابه قبل از استفاده کاملا شسته، تمیز و خشک می شوند و زمانی که برنج را داخل بطری نوشابه می ریزید، چند ضربه به آن بزنید تا هوای اضافی بین دانه های برنج خارج شود.

·        نگهداری برنج در کیسه پلاستیکی و زباله

اگر قصد دارید برنج را در کیسه پلاستیکی نگهداری کنید، باید بدانید که این بسته ها از نفوذ حشرات و رطوبت جلوگیری نمی کنند. از آنجایی که به راحتی توسط حشرات جویده و سوراخ می شود، در نتیجه ماندگاری برنج شما کاهش می یابد. بهترین توصیه برای نگهداری برنج ایرانی این است که آن را در کیسه های پارچه ای، کنفی و موارد مشابه و دور از رطوبت، در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

اگر از آن دسته افرادی هستید که به ذخیره برنج در کیسه زباله فکر می کنید، آن را فراموش کنید. زیرا این کیسه ها اصلا مقاوم نیستند و در برابر حرارت بسیار آسیب پذیر هستند. آنها حتی می توانند بوی نامطبوع به دلیل مواد شیمیایی به کار رفته در تولیدشان ایجاد کنند.

طبیعتاً این فرآیند می تواند طعم برنج را تغییر دهد، علاوه بر این، خوردن برنج در کیسه زباله می تواند باعث مسمومیت و بیماری های مشابه شود.

نکته: ساختار شیمیایی کیسه های زباله به گونه ای است که حتی دور انداختن این کیسه ها نیز به محیط زیست آسیب می رساند.

بهترین روش های نگهداری از برنج در خانه

·        نگهداری برنج خیس خورده

اگر برنج را شسته و خیس کرده اید اما بنا به دلایلی قصد ندارید ظرف چند ساعت یا یکی دو روز آینده آن را بپزید، آن را در آب و نمک قرار دهید. نگه داشتن برنج خیس شده بدون نمک یک اشتباه است. زیرا بدون افزودن نمک، برنج خیس خورده به زودی علائم فساد را نشان می دهد.

اگر به برنج خیس خورده نمک نزنید، برنج در کمتر از یک روز بو می دهد و غیرقابل استفاده می شود. سپس حتما آن را در جای خنک مانند یخچال قرار دهید. اگر قصد دارید برنج خیس خورده را بیش از یک روز نگهداری کنید، باید در نظر داشته باشید که همان آبی که روز اول روی آن ریختید راه حل نیست. به این ترتیب هر چند ساعت یکبار آب برنج را عوض کنید.

نکته: تمامی این محلول ها و مراحل نگهداری برنج را حداکثر به مدت 2 تا 3 روز نگه خواهند داشت و پس از آن عطر و طعم و کیفیت برنج از بین می رود.

·        روش نگهداری برنج در بالکن

افراد زیادی هستند که هر بار برنج یکساله می خرند و در طول سال از آن استفاده می کنند. اگر تنها جایی که می توانند برنج را نگهداری کنند بالکن یا تراس است باید به چند نکته توجه کنند:

  • برنج را در کیسه یا ظروف مناسبی که قبلا توضیح دادیم بریزید.
  • نور و گرمای خورشید دشمن سلامت و کیفیت برنج است. در نتیجه قسمتی از بالکن را انتخاب کنید که دور از نور خورشید باشد. به عبارت دیگر، می توانید سردترین مکان را روی بادکنک خود پیدا کنید و یک قفسه یا کابینت در آنجا نصب کنید و برنج را داخل آن نگهداری کنید.
  • نکته مهم دیگر مکان های مستعد رطوبت، مراکز رشد آفات، قارچ ها و حشرات هستند، بنابراین محلی که برنج را می گذارید باید از سطح آسفالت یا سیمانی زمین دور باشد. زیرا گاهی اوقات به دلیل نشت آب و مشکلاتی از این دست، برنج شما در بالکن خیس می شود و در نهایت منجر به آسیب رسیدن به برنج می شود.

·        روش نگهداری برنج در انبار

اگر قصد دارید برنج را در انبار نگهداری کنید، قبل از گذاشتن برنج در انبار، ابتدا از تمیز بودن محل کاملاً مطمئن شوید. بدون تار عنکبوت، گرد و غبار و غیره در طول مدت نگهداری برنج، لازم است یک منطقه تمیز و مرتب حفظ شود.

کیسه های برنج را حتما دور از رطوبت و در جای خشک و خنک نگهداری کنید تا رطوبت برنج تبخیر شود. پیشنهاد ما این است که انبارها یا انبارهای برنج با پالت چوبی پوشیده شده و برنج در ارتفاع 20-25 سانتی متری از سطح زمین نگهداری شود. برای خرید انواع برنج ایرانی می توانید به آدرس سایت https://lojanak.com مراجعه نمایید.

دکمه بازگشت به بالا