جامعه و خانوادهکسب و کار دنیای 77

رتبه مورد نیاز برای قبولی در رشته پزشکی

یکی از رشته‌هایی که دانش آموزان در دوره متوسطه می‌توانند آن را انتخاب کنند رشته تجربی است. برای ادامه تحصیل در این رشته، دانش آموز باید در دروس زیست و ریاضی نمرات بالایی داشته باشد. پس از رشته ریاضی و فیزیک، این رشته سخت‌ترین رشته در دوره متوسطه است. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که شانس موفقیت در کنکور رشته ریاضی بسیار بالاتر از موفقیت در کنکور رشته تجربی است. رشته تجربی که در کشور ما بیشترین دانش آموزان را دارد، از پر رقابت‌ترین رشته‌های موجود است. رشته‌های تاپ تجربی در دانشگاه به ترتیب رشته پزشکی، رشته داروسازی و دامپزشکی هستند.

در کشور ما ایران، رشته پزشکی بیشترین تعداد متقاضیان در کنکور را دارد. دلیل آن هم تمایل افراد برای پذیرش پزشکی است، به طوریکه هر سال نیمی از تعداد داوطلبان کنکور سراسری را دانش آموزان رشته تجربی تشکیل می‌دهند. علی رغم میل بسیاری از دانش آموزان و به همراه تلاش زیادی که برای قبولی در بهترین دانشگاه‌های پزشکی را دارند، متاسفانه تعداد بسیار محدودی از افراد موفق به قبولی در این رشته می‌شوند. تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

رتبه مورد نیاز برای قبولی در رشته پزشکی

رتبه مورد نیاز برای قبولی دررشته پزشکی چند است؟

برای قبولی در رشته پزشکی در دانشگاه‌های تهران، به رتبه بسیار پایینی نیاز دارید. دلیل آن هم این است که امکانات در تهران برای دانش‌آموزان بسیار بیشتر است، رقابت با آنان شدیدتر است و از همه مهم‌تر اینکه جمعیت دانش‌‌آموزان در تهران بسیار بیشتر است. اما اگر سوالتان این باشد که برای قبولی در دانشگاه‌های دولتی در هر جای ایران به چه رتبه‌ای نیاز داریم، می‌توانیم به شما بگوییم که رتبه زیر 400 برای شما کافی است.

رتبه مورد نیاز برای قبولی در رشته پزشکی

علت ظرفیت محدود دانشکده‌های پزشکی

دانشگاه‌های رشته پزشکی در کشور ما ظرفیت محدودی را پذیرش می‌کنند. دلایل زیادی برای آن وجود دارد. بسیاری از دانش‌ آموزان به علت داشتن سهمیه و با کم‌ترین تلاش وارد دانشکده‌های پزشکی می‌شوند که این خود یکی از دلایل محدودیت ظرفیت در این رشته است.

خواندن این مقاله پیشنهاد می‌شود: مجوز تاسیس داروخانه

تاثیر مثبت معدل در کنکور سراسری چگونه محاسبه می‌شود؟

از آن جایی که سرنوشت بسیاری از دانش آموزان و زحمات چندین و چند ساله آنان وابسته به یک آزمون و یک روز می‌شود، انتقادهای شدیدی در این زمینه به کنکور وارد شده است. برای بهتر کردن شرایط، سازمان سنجش چند سالی است که تاثیر معدل در کنکور رشته پزشکی را لحاظ کرده است. این تاثیر مثبت است (و نه منفی) یعنی به ازای اینکه معدل دانش آموزان بالای 17 باشد، به همان میزان 25 درصد تاثیر مثبت روی تراز آنان لحاظ خواهد شد. شایان ذکر است، در صورتی که معدل دانش آموزان پایین 17 باشد، هیچ گونه تاثیری روی تراز آنان ایجاد نخواهد شد و تنها رتبه کنکور آنان موثر خواهد بود.

رتبه مورد نیاز برای قبولی در رشته پزشکی

از شما خوانندگان گرامی بسیار ممنون هستیم که تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید. امیدواریم که اطلاعات در رابطه با رشته پزشکی فوق برای شما مفید بوده باشد. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید، با مشاوران و کارشناسان در این زمینه مشورت کنید.

دکمه بازگشت به بالا