عمومیکسب و کار دنیای 77

نگهداری از تراریوم

پیش از این‌که به اصول و قواعد نگهداری از تراریوم‌ها در خانه و آپارتمان بپردازیم نکته بسیار مهمی که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که به طور کلی تراریوم چیست و چه گلهایی امکان رشد و زندگی کردن در تراریوم‌ها را دارد؟ تراریوم‌ها از جمله گل‌های آپارتمانی بسیار زیبایی محسوب می‌شوند که در هر محیطی قرار بگیرند می‌توانند آنجا را زیباتر و شیک تر کنند.

نگهداری از تراریوم

روحیه بسیاری از ما بسیار لطیف و دل انگیز است و تحت تاثیر محیط قرار می‌گیرد. اگر محیط اطراف ما فضای شلوغ و نامرتب و پر از آلودگی باشد روحیه ما نیز به تدریج این خصلت‌ها را به خود می‌گیرد؛ اما نگه داشتن گل‌های طبیعی یا تراریوم‌ در محیط اطراف خودمان باعث می‌شود که آرامش خاطر زیادی داشته باشیم و تمامی امور و کارهایمان را با آرامش انجام دهیم و موفقیت‌های بسیار زیاد کسب کنیم؛ به طور کلی تراریوم در دسته بندی‌های مختلف در بازار وجود دارد و می‌تواند متناسب با ذوق و سلیقه شما فضای بسیار زیبا را برایتان ایجاد کنند. اگر قصد خرید تراریوم دارید یا میخواهید با اصول نگهداری تراریوم آشنا شوید، حتما این مقاله را تا پایان بخوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

تراریوم چیست؟

 به طور کلی باتوجه به اینکه زندگی بسیاری از ما زندگی آپارتمانی شده است تراریوم‌ها راه حل بسیار هوشمندانه‌ای برای شاداب کردن محیط اطراف ما محسوب می‌شود. تراریوم فضایی برای کاشت گیاهان است که از آن تحت عنوان باغ شیشه‌ای نیز یاد شده است. برخی از گیاهان طبیعت زیبایی را برای محیط ما ایجاد می‌کنند.

این گیاهان نیاز به رطوبت بسیار بالایی دارند و همین دلیل برای رشد درون باغ‌های شیشه‌ای کاملا مناسب هستند. گیاهانی که نیاز به رطوبت بالایی دارند را به راحتی می‌توان در درون تراریوم‌ها قرار داد و فضای مناسبی را برای رشد آنها ایجاد کرد. تراریوم یک روش نگهداری از گل و گیاه در منزل محسوب می‌شود. تراریوم‌ها کاملا بدون زحمت هستند و هیچ گونه آزار و اذیت برای شما ایجاد نمی کنند.

نگهداری تراریوم‌ها کاملا آسان است و شما به راحتی می‌توانید از این گیاهان نگهداری کرده و تا سالیان سال آنها را در محیط کار و خانه خودتان داشته باشید. تراریوم‌ها در بازار طرفداران بسیار زیادی دارد و شاید در محیط اطراف خودتان حتماً یک یا چند تراریوم را مشاهده کرده اید. جالب است بدانید که برای اولین بار تراریوم توسط یک گیاه شناس و جراح به نام دکتر وارد اختراع شد.

این تراریوم‌ها در سال ۱۸۲۷م ایجاد شدند و از آن به بعد با استقبال بسیار گسترده روبرو شدند. ایجاد تراریوم‌ها اتفاقی بود و با استقبال بسیار گسترده‌ای روبرو شد؛ زیرا گیاهانی که معمولاً در درون تراریوم‌ها قرار می‌گیرد از جمله سرخس‌ها و سایر گیاهان می‌توانند آلودگی‌های محیط را از بین ببرند و زیبایی بسیار شیک و زیبایی را برای ما ایجاد کنند.

تراریوم‌ها از جمله گیاهان هستند که نیاز به رطوبت بالایی دارند. شما میتوانید تراریوم مورد نظر خودتان را با سلیقه خودتان همراه با سنگهای زینتی بسازید و باغ شیشه‌ای زیبایی داشته باشید؛ اما این امکان نیز برای شما فراهم شده است که انواع و مدلهای مختلف تراریوم را از فروشگاه اینترنتی گلوریا با قیمت مناسب خریداری نمایید.

مزیت‌های تراریوم چیست؟

ترایوم یا همان باغ شیشه‌ای می‌تواند دکوراسیون بسیار بی نظیر و خاصی را هم برای خانه شما و هم برای محیط کار شما به وجود بیاورد. نه تنها یک تراریوم می‌تواند حال احوال شما را خوب کند بلکه می‌تواند تمامی خانواده و حتی حال افرادی که در اطراف شما نیز هستند را بهتر کند. آنچه که باعث شده است تراریوم‌ها مورد استقبال کاربران بسیار زیادی قرار بگیرد این است که نگهداری از گل و گیاه در گلدان زحمت بسیار زیادی دارد؛

اما تراریوم‌ها این زحمت را ندارد و حتی فضای کمتر از گل و گیاه را اشغال می‌کنند و هیچ گونه کثیفی در محیط اطراف خودشان باقی نمی گذارد. به همین دلیل با استقبال بسیار زیادی روبرو هستند. یکی دیگر از ویژگی‌ها و مزیت‌های تراریوم که باعث شده است مورد استقبال قرار بگیرد این است که شما می‌توانید انواع تراریوم‌ها را در طرح‌ها و مدل‌های مختلف در بازار جستجو کرده و آنها را خریداری کنید.

تراریوم‌ها به راحتی با سلیقه بسیاری از افراد سازگار می‌شوند. حتی این باغ‌های شیشه‌ای می‌توانند به عنوان هدیه به کسانی که دوستشان دارید استفاده شوند. تراریوم‌ها هدایای بسیار شیک و زیبایی هستند و نگهداری از تراریوم کاملا آسان می‌باشد.

نکات نگهداری تراریوم

اولین نکته‌ای که هنگام نگهداری از تراریوم باید مورد توجه قرار بگیرد این است که نور بیش از حدی به تراریوم‌ها وارد نکنید؛ از سوی بسیاری از کاربری ارائه شده است که باغ‌های شیشه‌ای آنها خراب شده است. اولین اشتباه در میان سایر اشتباهات رایج در نگهداری تراریوم دریافت نور بیش از حد می‌باشد.

بیشتر گیاهانی که در تراریوم قرار گرفته‌اند نیاز به نور زیاد و قوی خورشید ندارند و در صورتی که نور زیاد خورشید به آنها تابیده شود نمی توانند این شرایط را تحمل کنند. اگر تراریوم را در مقابل تابش شدید و مستقیم نور آفتاب قرار دهید شیشه‌ای که در اطراف تراریوم وجود دارد باعث می‌شود که همچون ذره بین عمل کرده و نور را با متراکم کردن به داخل خود بتاباند و برخی از گیاهان دچار سوختگی شوند. از سوی دیگر دمای داخل تراریوم افزایش یافته و همه چیز نابود می‌شود.

یکی دیگر از نکاتی که هنگام نگهداری تراریوم باید مورد توجه قرار بگیرد این است که نور کافی به گیاه داده شود. اگر گیاه تراریوم نور کافی دریافت نکند نمی تواند به رشد خود ادامه دهد. عدم دریافت نور کافی یکی از اشتباهات رایج در نگهداری تراریوم‌ها محسوب می‌شود. گیاهانی که در درون تراریوم قرار گرفته‌اند نیاز به رطوبت بالایی دارند؛ اما از سوی دیگر به نور کافی نیز نیاز دارند و باید تراریوم شما به اندازه کافی نور دریافت کند.

البته منظورمان نور مستقیم خورشید نیست؛ برای اینکه بتوانید به تراریوم‌ها یا باغ‌های شیشه‌ای خودتان نور کافی بتابانید می‌توانید از لامپ‌های مخصوص رشد یا لامپ‌های فلوئورسنت استفاده کنید. راحت ترین کار این است که تراریوم را در محیطی قرار دهید که نور به صورت غیر مستقیم به آن بتابد. می‌توانید آن را در نزدیکی پنجره نورگیر قرار دهید اما در نظر داشته باشید که نور خورشید به صورت مستقیم به آن نتابد.

هیچ وقت تراریوم را به دستگاه‌های گرمایشی نزدیک نکنید.

 یکی دیگر از نکاتی که هنگام نگهداری تراریوم باید مورد توجه قرار بگیرد این است که هیچ وقت این باغ‌های شیشه‌ای را به دستگاه‌های گرمایشی نزدیک نکنید. گرمایی که ناشی از رادیاتور می‌باشد یا هر وسیله گرمایشی دیگر مانند بخاری باعث می‌شود که تراریوم شما به سرعت نابود شود. اگر تراریوم را در نزدیک بخاری و رادیاتور قرار دهید بیشتر گیاهانی که در درون آن قرار دارند از بین می‌روند و دیگر نمی توانند به رشد خود ادامه دهند.

هرس کردن به موقع گیاهان

 یکی از نکات مهم در نگهداری تراریوم، هرس کردن به موقع گیاهان می‌باشد. اگر گیاهانی که در داخل تراریوم وجود دارد به موقع هرس نشود باعث می‌شود که گیاهان بیش از حد رشد کرده و ارتفاع آنها نیز بلند شود. همواره باید گیاهان داخل تراریوم را به‌گونه‌ای نگهداری کنید که در اندازه معمول خود باقی بمانند.

باید گیاهان داخل تراریوم به گونه‌ای رشد کنند که شما هر گیاه را از خارج از تراریوم ببینید و تزئینات آن به هم نریزد. باید گیاهان تراریوم را زیبا و مرتب نگه دارید و هر چند وقت یک بار با توجه به اینکه چه گلی در درون تراریوم وجود دارد آن را هرس کنید. سعی کنید هیچگاه تراریوم شما رشد زیادی نداشته باشد و شلوغ و متراکم نباشد.

از بین بردن گیاهان بیمار و ضعیف

 گیاهان تراریوم نیز مانند هر گیاه دیگری امکان مبتلا شدن به بیماری دارد یا حتی ممکن است برخی از گیاهان تراریوم ضعیف شود. یکی از اصول نگهداری تراریوم این است که گیاهان بیمار را حذف کنید. اگر این کار را انجام ندهید بیماری که در گیاه وجود دارد به سرعت به سایر گیاهان نیز منتقل می‌شود و به سرعت سراسر تراریوم شما را در بر می‌گیرد.

باید همه گیاهان تراریوم خودتان را بررسی کنید و اگر گیاه بیمار یا ضعیفی وجود دارد آنرا خارج کنید. سلامت یک گیاه بر روی سلامت سایر گیاهان نیز موثر است. هنگامی که میخواهید گیاه بیمار را خارج کنید حتماً به ریشه آن دقت داشته باشید و ریشه سایر گیاهان را از خاک بیرون نیاورید. حتما چک کنید که ریشه تمامی گیاهان در داخل خاک است و هوا به آن وارد نمی شود.

یکی دیگر از اصول مهمی که در نگهداری تراریوم باید مورد توجه قرار بگیرد این است که شیشه تراریوم را همواره تمیز کنید. کثیف بودن شیشه تراریوم یکی از اشتباهات رایج در نگهداری از تراریوم است. هر چند وقت یکبار داخل و خارج شیشه تراریوم را به خوبی تمیز کنید. اگر شیشه خیلی کثیف و غبار آلود باشد نور به سختی عبور کرده و امکان رشد گیاهان وجود ندارد. برای تمیز کردن شیشه تراریوم از یک روزنامه مرطوب یا دستمال بدون پرز استفاده کنید و با دقت بسیار زیاد تراریوم را تمیز کنید.

دکمه بازگشت به بالا