سلامتکسب و کار دنیای 77

معرفی انواع پسته و خاصیت های آن + عکس

یکی از بهترین و خوشمزه ترین خوراکی های آجیل در جهان پسته (Pistachio) بوده است که در همه جای دنیا طرفداران بسیار زیادی داشته است. نام میوه درخت کوچکی پسته بوده است که از خاورمیانه سرچشمه آن می آید. درخت پسته در کشور هایی مثل غرب افغانستان، ایران، سوریه و ترکمنستان کاشته شده و بر روی آن این خوراکی دوست داشتنی و لذیذ سبز می شود که نام ایرانی و فارسی آن پسته بوده است و با همین نام هم زبان اروپایی وارد شده است. یکی از گران ترین نمونه های آجیل نیز بوده است. در این مبحث قصد داریم به معرفی انواع پسته، خواص و ویژگی های مربوط به هر کدام بپردازیم.

معرفی انواع پسته و خاصیت های آن + عکس

پسته

از جمله خوشمزه ‌ترین و معروف ‌ترین نمونه های خشکبار پسته (Pistachio) است که در جهان به صورت گسترده‌ ای به کار برده می شود. پسته بومی آسیا مربوط به ایران و عراق است و تاریخ باستان ‌شناسی مشخص کرده است که وجود اولین پسته به 6000 سال قبل از میلاد بر می گردد. پسته در سوریه ، ایران و عراق کاشته شده است و به روم هم در سال 100 میلادی ورود پیدا کرده است. در حال حاضر پسته علاوه بر آسیا در کشور های گوناگونی از جمله چین، ترکیه، آمریکا و استرالیا هم کاشته می‌ شود. برای باردهی درخت پسته به طور معمول به 10 تا 12 سال وقت و زمان نیاز داشته است و این دلیل از جمله دلایلی است که این آجیل خوشمزه گران تر بوده است.

از جمله محبوب ‌ترین نمونه های پسته در جهان پسته ‌ی ایرانی بوده است که با رنگ جذاب و عطر و طعم لذیذ خود در جهان شناخته شده است و دارای شکل ‌های گوناگونی مثل نمکی و بوداده، با پوسته یا بدون پوسته و سایر مدل ها بوده است. به طور کلی پسته را می توان ایرانی‌ ترین خشکبار نام برد که در همه حال و در بیشتر آجیل ‌های چهارشنبه ‌سوری، عید، شب یلدا و … وجود دارد.

انواع پسته

با واحدی به نام رقم دسته ‌بندی نمونه های این محصول صورت می گیرد. در ایران رقم ها و نمونه های پسته تنوع بسیار زیادی دارند. همینطور می توان گفت از این گیاه بین 60 تا 90 مدل و گونه متفاوت در کشور، وجود دارد. با توجه به این، در کشور چند نمونه شناخته شده از پسته وجود دارد که حتی اکثریت آن هم صادراتی بوده است، به عنوان نمونه می توان به پسته کله قوچی، پسته فندقی، پسته اکبری، پسته احمد آقایی، پسته شاه‌ پسند و پسته آبخندان (یا آبخندون) اشاره کرد.

در ادامه چند مورد از مهم ترین آن ها به اختصار توضیح داده می شود :

پسته اکبری

در ایران و جهان می ‌توان مرغوب‌ ترین و جدید ترین نوع پسته را پسته اکبری نامید. این پسته ظاهری کشیده ‌و بیضی داشته که قابلیت تشخیص دارد و در بازار های دنیا هم به Super Long Pistachio شهرت داشته است. به عنوان تولید کننده ‌ی مهم و اصلی این نمونه از پسته، ایران شناخته شده است؛ از نمونه های احمد آقایی و فندقی پسته‌ ای درشت ‌تر داشته است و دارای مغزی به رنگ بنفش که معمولا در شهر های فیض آباد خراسان رضوی و انار سیرجان کرمان کاشته می ‌شود. به طور معمول پسته اکبری خندان است و احتیاجی ندارد که آن را آبخندان کنند.

معرفی انواع پسته و خاصیت های آن + عکس

برای اینکه این پسته برسد، باید بر روی درخت زمان بیشتر و طولانی تری بماند و این قضیه سبب زیاد شدن مقدار زهرابه (توکسین) بافت آن شود. به همین دلیل آمریکا و اروپا (به خصوص آمریکا با داشتن مالیات 200 درصدی) برای صادرات آن قوانین سخت ‌گیرانه ‌ای وضع کرده اند. ولی هند، روسیه و کشور های عربی مقاصد بسیار مناسبی جهت صادرات پسته اکبری بوده اند.

پسته احمد آقایی

در شهرستان رفنسجان کرمان بخش نوق احمد آقا فروتن ، برای نخستین بار پسته احمد آقایی را توانست گسترش دهد. این رقم پسته، یکی از خوشمزه ‌ترین نمونه های موجود در بازار به حساب می آید. از نظر اندازه و سایز پسته احمد آقایی نسبت به پسته اکبری کوچک ‌تر بوده و به آن Long Pistachio می گویند. دارای ظاهری بادامی شکل است و برداشت آن در اواسط شهریور است. بیشتر این نمونه از پسته، خندان بوده است و احتیاجی به آبخند کردن یعنی (خندان کردن مکانیکی محصول) نداشته است.

معرفی انواع پسته و خاصیت های آن + عکس

این نکته را باید در نظر داشته باشید که رقمی هم وجود دارد که نام آن پسته آبخندان بوده که به صورت مکانیکی به طور کامل خندان می‌ شود هر چند که می دانیم در شهرستان نوق نمونه اصلی پسته احمد آقایی کشت می‌ شود، ولی باید این نکته را هم بدانید که این محصول در شهرستان فیض ‌آباد خراسان با کیفیت بهتر و بالا تری عرضه می ‌شود. یکی از گران ‌ترین نمونه های پسته پس از رقم اکبری، این محصول بوده است. با توجه به نوع پسته، رنگ آن متفاوت است. ولی پسته احمد آقایی دارای پوستی تقریبا به رنگ سفید بوده و مغز آن به رنگ قرمز است. اونس 28 این پسته، سایزی مابین 28 تا 30 داشته است.

پسته کله ‌قوچی

از جمله اصلی ‌ترین نمونه هایی که در ایران تولید شده پسته کله قوچی است. از رقم اکبری اندازه آن کوتاه‌ تر ولی گرد ‌تر است و در دسته بندی نمونه های پسته فندقی قرار دارد. به دلیل همین ظاهر زیبایی که دارد مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است. این پسته هم برای نخستین دفعه در دهنوی رفنسجان انتخاب شد و به شکل گسترده ای کشت شده است. پسته رفسنجان به همین دلیل است که در دنیا شهرت زیادی دارد؛

بسیاری از نمونه های پسته ای که می شناسید، در آنجا برای نخستین بار کشت شده و گسترش پیدا کرده ‌اند. این کالای صادراتی که در ایران وجود دارد بسیاری از کشور های یونان، آلمان و به طور کلی کشور های عربی از مشتریان آن هستند. حتی در آلمان هم ، این پِسته با شکل و ظاهری بروز مجددا به سایر کشور ها صادر می ‌شود اواسط شهریور زمان برداشت پسته کله قوچی است و وزن این مغز تا 17 گرم هم بوده است.

پسته فندقی (اوحدی)

فقط به دلیل ظاهر این پسته که شبیه فندق است ، نام پسته فندقی برای آن گذاشته شده است؛ هر چند که یکی دیگر از هم ‌خانواده‌ های این دسته از پسته ها کله قوچی است. پسته اوحدی هم به این محصول، می گویند. اندازه این نمونه از پسته ها نسبت به بقیه پسته ها کمی کوچک تر بوده و قیمت پسته به نسبت ارزان ‌تر بوده است و در بیشتر مواقع در انواع آجیل مخلوط به شکل مغز پسته مورد استفاده قرار می گیرد.

پسته فندقی در زمینه ها و قسمت های مختلفی کاربرد داشته است. ولی یکی از نمونه های پسته این نمونه بوده است که در پخت و تولید انواع شیرینی به عنوان نمونه سوهان و باقلوا به دلیل طعم دلنشین، ظاهر خوش ‌رنگ و همچنین اقتصادی‌ بودن مورد استفاده قرار می گیرد. بر عکس پسته اکبری این محصول، زهرابه کمتر و پایین‌ تری داشته است و به همین علت یکی از اصلی ‌ترین پسته های صادراتی به اروپا است.

پسته دامغان

از جمله معروف ‌ترین و مهم ترین محصولات کشاورزی این شهرستان پسته دامغان بوده است که مزه و کیفیت فوق ‌العاده و مناسبی داشته است. در شهرستان دامغان دو نمونه از نمونه های اصلی پسته که کاشته می‌ شود یکی پسته شاه ‌پسند و دیگری پسته خنجری بوده است. یکی از تجاری ‌ترین نمونه های این محصول شاه ‌پسند بوده است و دارای ظاهری بادامی ‌شکل است و پوست آن به رنگ استخوانی بوده است. در دهه دوم شهریور ماه این محصول هم برداشت می ‌شود. خنجری هم نمونه ای است که قسمت انتهایی آن به دلیل اینکه شبیه به خنجر بوده ، با این نام شناخته شده است. کیفیت آن با نمونه بادامی چندان فرقی نداشته است و در آجیل مخلوط این پسته بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص پسته

پسته مثل آجیل ‌های دیگر منبع غنی از خواص و فواید بوده است. این آجیل خوشمزه و پر طرفدار سرشار از مواد مغذی، ویتامین ‌ها و مواد معدنی بوده است و در لیست غذا های خوب می‌ توان آن را قرار داد. در این قسمت قصد داریم تا شما را با شش نمونه از مزایای استفاده از پسته برای سلامتی آشنا کنیم تا به خاصیت این آجیل بیشتر پی ببرید.

  • پسته سرشار از مواد مغذی

پسته سرشار از مواد مفید و مغذی بسیار زیادی است. به عنوان نمونه یک مشت پسته در حدود 45 عدد و حاوی 156 کالری انرژی و 3 گرم فیبر بوده و در جهان یکی از غنی ‌ترین و بهترین منابع ویتامین B6 است. ویتامین B6 در تشکیل هموگلوبین و تنظیم قند خون نقش مهمی داشته است. هر چند که یک مشت پسته فقط 12 گرم چربی داشته است ولی 90% این چربی‌ ها از نمونه سالم بوده اند.

  • پسته سرشار از آنتی ‌اکسیدان

پسته معمولا دارای نمونه های مختلفی از آنتی ‌اکسیدان ‌ها بوده است که خواص ضد سرطانی داشته است و از بیماری ‌های قلبی و عروقی پیشگیری می کند. علاوه بر این موارد، پسته همچنین دارای لوتئین و زاگزانتین هم بوده است؛ دو ماده ‌ای که به ایمنی کلی بدن و حفظ سلامت چشم کمک خیلی زیادی می‌کند.

  • پسته و لاغری

پسته منبع غنی از پروتئین و فیبر است و برای کسانی که بعدازظهر ها حس گرسنگی دارند میان‌ وعده ‌ای مناسب بوده است. خوردن پسته سبب شده که فرد حس سیری را به مدت طولانی ‌تری داشته باشد و در نتیجه نتواند غذای بیشتری بخورد. البته در صورتی که برای خوردن پسته ‌های پوسته دار را انتخاب نمایید بسیار بهتر بوده است. به دلیل اینکه جدا کردن مغز پسته به زمان بیشتری نیاز دارد و در نتیجه سبب کاهش سرعت خوردن هم می شود.

  • پسته سرشار از فیبر

استفاده همه روزه پسته سبب بهبود و بالا بردن سلامت روده‌ ها می‌ شود. آجیل ‌ها منبع غنی از فیبر بوده اند که به پیشگیری از یبوست و همچنین حرکت مواد غذایی در روده کمک بسیار زیادی می کنند. محتوی فیبر زیاد به معنی این است که سبب کاهش خطر ابتلا به سرطان روده هم می شود.

پسته مناسب گیاه خواران

با توجه به این قضیه تقریبا 21% از وزن مغز پسته را پروتئین تشکیل داده است، تقریبا 6% از احتیاج روزانه‌ ی بدن به پروتئین را پسته تامین می ‌کند. به همین دلیل کسانی که رژیم گیاه خواری دارند به عنوان یکی از منابع مهم و اصلی پروتئین می‌ توانند از پسته استفاده کنند.

احساس خوب با خوردن پسته

این مورد شاید برای شما کمی عجیب باشد. اما این نکته را هم باید بدانید که پسته ماده ‌ای به نام تیامین داشته است که این ماده به عنوان ویتامین ضد استرس هم شناخته شده است. این قضیه به این معنی بوده که به شما مصرف این آجیل کمک می کند تا در مقابل شرایط استرس ‌زا مقاومت کنید و از افسردگی هم دور بمانید. پسته به طور کلی به شما کمک می ‌کند که همیشه پر انرژی باشید.

قیمت پسته

از جمله آجیل ‌های پر طرفدار و لوکس پسته بوده است که از زمان های قدیم یکی از اعضای ثابت در آجیل شب یلدا، آجیل عید نوروز و دیگر جشن ‌ها و مهمانی ‌های مهم و دوستانه بوده است. یکی از عوامل مهم در انتخاب و خرید پسته قیمت آن بوده است. این آجیل پر خاصیت و خوشمزه تقریبا دارای قیمت بالایی بوده است که به عوامل مختلفی این مساله بستگی داشته است. بعضی از نمونه های پسته قیمت بالاتری داشته اند و بعضی دیگر هم تقریبا نمونه های اقتصادی به حساب می آیند. به طور معمول مغز پسته گران ‌تر از پسته‌ هایی که پوسته دارند، بوده است. در این قسمت هم شما را با ارزان ‌ترین و گران‌ ترین نمونه های پسته در ایران آشنا خواهیم کرد.

گران‌ ترین و ارزان ‌ترین نوع پسته

در ایران در میان تمام نمونه های پسته که شامل پسته ‌ی فندقی، پسته احمد آقایی، پسته اکبری و پسته کله قوچی بوده است می خواهیم بگوییم گران‌ ترین و ارزان ‌ترین نمونه پسته را به شما معرفی نماییم. قیمت پسته با توجه به عوامل زیادی در حال تغییر است از جمله این عوامل می توان به مغز پسته یا پسته با پوسته ‌ی آن، تفت داده شده یا خام بودن آن و دیگر عوامل اشاره نمود، ولی به طور کلی بعضی از نمونه های پسته گران ‌تر از دیگر نمونه های آن بوده است.

به عنوان مثال یکی از ریز ترین نمونه های پسته همان پسته‌ ی فندقی است و می توان گفت که تعداد بیشتری پسته در یک کیلو پسته وجود دارد و با توجه به این یکی از اقتصادی ‌ترین نمونه های پسته در ایران پسته فندقی بوده است. یکی از نمونه های گران ‌قیمت و لوکس پسته ‌های ایرانی هم پسته ‌ی اکبری است که به دلیل طعم بی ‌نظیر و ظاهر درشت دارای طرفداران بسیار زیادی بوده است. به طور معمول برای مهمانی ‌ها و مجالس پسته ‌ی اکبری دستچین تهیه شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

دکمه بازگشت به بالا