جامعه و خانوادهکسب و کار دنیای 77

از کجا بفهمیم ps5 ریجن چند است؟

تفاوت ریجن های PS5 در چیست؟ (آپدیت شده)

این که بدانید کنسول شما چه ریجنی دارد یک اتفاق واجب است؛ چرا که هنگام خرید اکانت قانونی بازی های ps4 و گیفت کارت و DLC بازی‌ها نیاز است بدانید که PS5 شما چه منطقه‌ای دارد. به غیر از این مورد خرید اکانت قانونی بازی های ps5 ریجن اروپا با دیگر ریجن‌ها هیچ تفاوت کیفیت و عملکردی ندارد و با خیال راحت کنسول پلی استیشن 5 را خریداری کرده و از اجرای بازی‌ها لذت ببرید.

از کجا بفهمیم ps5 ریجن چند است؟

نگاهی به ریجن های PS5

 از همان آغاز کار کنسول‌ ها در دنیا بحث ریجن همیشه برای گیمر‌ های یک مشکل بود، زیرا کنسول‌ های نسل ششمی دارای ریجن‌ های متفاوتی بودند و فروشندگان و خریدار را گیج می‌کردند. خوشبختانه از نسل هفتم و با آمدن کنسول PS3، مفهوم ریجن تا حد زیادی کمرنگ شد اما به دلیل اینکه در ایران و فروشگاه‌ های آن از زمان قدیم اینگونه برداشت می‌شد که ریجن های PS5 متفاوت می‌توانند برای گیمر‌ها ایجاد محدودیت کنند، هنوز بعد از گذشت چندین سال فروشندگان کنسول‌ ها معمولا روی ریجن کنسول مانور می‌دهند تا شما را متقاعد کنند که مبلغ بیشتری برای نوع خاصی از ریجن بپردازید.

این در حالی است که حتی در نسل قبلی و روی کنسول PS4 نیز محدودیتی برای ریجن وجود نداشت. حال که وارد دوران جدید کنسول‌ ها شده‌ ایم دوباره شاهد این هستیم که بسیاری از فروشندگان برای بالا کشیدن قیمت‌ ها انواع مختلف ریجن و کد‌ها را بهانه می‌کنند که کار بسیار غیر حرفه‌ ای و ناپسندی است، زیرا ریجن های PS5 و کد متفاوت در کنسول PS5 هیچ تفاوتی باهم ندارند و صرفا برای شناسایی محل تولید کنسول استفاده می‌شوند.

تفاوت ریجن های PS5 با یکدیگر

در کنسول PS5 مانند بسیاری از کنسول‌ های دیگر ریجن ها به چند دسته‌ی آمریکا، اروپا، ژاپن و… دسته‌بندی می‌شوند که معمولا با اعداد 1 و 2 و گاهی 3 نیز شناخته می‌شوند.

تولید کنسول PS5 و اصولا هر کنسول دیگری بیشتر در چین انجام می‌شود و این ریجن های PS5 صرفا برای پخش کردن کنسول در نقاط خاص دنیاست و اینکه معمولا کشور های مختلف قوانین و استاندارد های خاص خود را دارند؛ این موضوع به خوبی نشان می‌دهد که تمامی کنسول‌ های تولید شده چه در سخت افزار و چه در نرم‌ افزار باهم یکی هستند و کوچکترین تفاوتی باهم ندارند.

خوشبختانه در کنسول PS5 برخی از تفاوت‌ های PS4 برداشته شده و دیگر نیاز نیست نگران تفاوت مشهودی بین ریجن‌ها باشید. یکی از این تفاوت‌ها که تنها در کنسول PS4 وجود داشت برعکس بودن دکمه‌ی دایره و ضربدر بود که تنها در ریجن ژاپن دیده می‌شد.

خوشبختانه دیگر از این تفاوت در ریجن ژاپن و سایر ریجن های PS5 خبری نیست و کنسول PS5 به صورت یک پارچه، چه در نرم افزار و چه در سخت افزار، عرضه می‌شود. شاید تنها تفاوتی که در ریجن‌های مختلف کنسول وجود دارد به قسمت بیرونی بخش ‌آن یعنی بسته‌ بندی مربوط می‌شود.

بسته بندی ریجن‌ ژاپن شامل جعبه‌ یک تیکه و کلفت می‌باشد ولی در بسته‌ بندی سایر ریجن های PS5 از دو جعبه استفاده شده که جعبه بیرونی نازکتر طراحی شده.

توجه داشته باشید که تفاوت ریجن چه در کنسول PS5 و چه در بازی‌ ها هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند و اگر ریجن‌ ها بازی‌ ها باهم یکی نباشد بازی بدون هیچ اشکالی اجرا خواهد شد.

تفاوت کد‌ها در کجاست؟

در کنسول PS5 برای شناسایی موقعیت جغرافیایی از کد های خاصی استفاده می‌شود. این کدها هیچ ارزش خاصی ندارند و هیچ کدی بر کد دیگر برتری ندارد. شما می‌توانید با مشاهده‌ی جدول بالا طریقه کدگذاری برای منطقه های مختلف رو ببینید.

کد‌ها به این صورت خوانده می‌شوند:

CFI-10XX که به‌ جای XX یک عدد دو رقمی قرار می‌گیرد برای مثال می‌تواند 00 باشد که نماد ژاپن است، 15 باشد که نماد آمریکا و 16 باشد که نماد خاورمیانه و اروپاست. همچنین در انتهای کد حرف A یا B وجود دارد که A نشان دهنده‌ی کنسول استاندارد و B نشان دهده‌ی کنسول دیجیتال است که با توجه به خرید شما می‌تواند متفاوت باشد.

کنسول‌هایی که در ایران به دست ما می‌رسند معمولا CFI-1016A است که نشان دهنده‌ی بخش خاورمیانه و نسخه استاندار است.

اگر کنسول شما کد ژاپن، آمریکا و یا هر کد دیگری که در جدول بالا آمده را دارد هیچ مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد، در نهایت کدهای مختلف و تفاوت ریجن های PS5 هیچ تاثیری در اجرای بازی‌ها و کیفیت ساخت کنسول ندارد و همچنین مانعی برای اجرای بازی‌های شما نمی‌شود.

* آپدیت

همان طور که می‌دانید برای بازی‌ها و ساختن اکانت بر روی ریجن‌های مختلف کنسول PS5 نیازی به نگرانی نیست و ریجن سخت افزاری کنسول شما بر این موضوع تاثیری ندارد. اما بعد از عرضه دیرهنگام کنسول PS5 در کشور چین صرفا برای این کشور استثنایی به وجود آمد. کنسول‌های ریجن 6 یا همان ریجن چین به صورت قفل شده عرضه می‌شوند و تنها اکانت‌های psn چینی و بازی‌های عرضه شده در این ریجن قابلیت اجرا را دارند.

این اتفاق به دلیل سختگیری‌های داخلی کشور چین اعمال شده و به همین دلیل به تمام گیمر‌های دنیا هشدار داده شده که قبل از خرید کنسول خود مطمعن شوند که کنسولشان نسخه چین نباشد. البته به نظر می‌رسد که کنسول‌های ریجن هنگ کنگ مانند سایر ریجن‌ها محدودیتی ندارند.

    PlayStation Store Regions

    North America, South America (SIEA)

    Europe, Africa, Middle East, Oceania (SIEE)

    Asia (SIE Asia)

    Japan (SIEJ)

    South Korea (SIEK)

    China (CN)

ریجن ها از کجا آمدند؟

در ادامه مقاله تفاوت انواع ریجن های کنسول PS5 به مبدا ریجن‌ها می‌رسیم. ریشه این موضوع به کنسول نسل ششم یعنی PS2 بر می‌گردد که در آن زمان باعث سردرگمی خریداران می‌شد. کم‌کم سونی در نسل‌های بعدی یعنی هفتم، هشتم و نهم این موضوع را به‌کلی حل کرد. به طوری که هم اکنون به‌جز تفاوت‌های بسیار کوچک در بسته‌بندی و اقلام همراه تفاوت زیادی بین کنسول‌ها نیست.

برای مثال بسته‌بندی ریجن ژاپن دارای جعبه یک‌پارچه و کلفت‌تری بوده اما برای کشورهای دیگر این‌طور نیست. بسته‌بندی کشورهای دیگر به صورت دوتکه بوده و جعبه رویی نازک‌تر می‌باشد. همچنین با توجه به استانداردهای هر منطقه از لحاظ تأمین انرژی، دوشاخه موجود در جعبه می‌تواند متفاوت باشد.

بازی ریجن های مختلف

عده‌ای تصور می‌کنند که با خرید کنسول یک ریجن مشخص، مجبورند بازی‌هایی همان ریجن را تهیه و استفاده کنند. این تصور غلط بوده و دستگاه‌های امروزی اعم از PS5 و PS4 به اصطلاح ریجن فری هستند. یعنی گیمرها به راحتی می‌توانند بازی‌های ریجن‌های مختلف را روی کنسول بازی خود نصب و بازی کنند.

تنها تفاوت بسته‌های الحاقی یا DLCهای بازی‌ها هستند که باید با توجه به ریجن بازی خود تهیه شوند تا به‌درستی اجرا شوند. تنها فرقی که می‌توان برای بازی‌های ریجن‌های مختلف قائل شد، سطح خشونت یا پیام‌های هشدار هنگام اجرای بازی‌های ترسناک و غیره باشد.

جمع بندی نهایی:

اگر قصد خرید کنسول بازی پلی استیشن 5 را دارید، باید بدانید که از نظر سخت‌افزار و کیفیت دستگاه هیچ فرقی میان انواع ریجن های ps5 وجود ندارد. اما در بازی‌ها ممکن است با توجه به سیاست هر منطقه و استانداردها، صحنه‌هایی از بازی‌ها تغییر کنند.

با توجه به تمام این موضوعات شاهد قیمت‌های متفاوت برای این کنسول هستیم. این موضوع اول به خاطر تفاوت در واحد پول کشورهاست. دوم، دستگاهی که از راه دورتری به ایران وارد می‌شود نیز هزینه واردات و فروش آن نیز افزایش می‌یابد. در نتیجه فروشندگان مجبورند هر کنسول را با توجه به ریجن با قیمت مشخصی به فروش برسانند. به عبارتی ریجن های مختلف PS5 با قیمت‌های گوناگون توسط فروشندگان از تامین کنندگان خریداری شده و به همین دلیل شما به هنگام خرید، با قیمت‌های مختلفی رو‌به‌رو می‌شوید.

و در آخر تاکید می کنیم که تفاوت ریجن ها فقط برای شرکت سازنده دارای اهمیت است و برای استفاده کاربران اهمیت خاصی ندارد.

سوالات متداول

برای ایران کدام ریجن مناسب‌تر است؟

هیچ تفاوتی بین ریجن‌های مختلف پلی استیشن 5 از نظر کیفیت، عملکرد و اجرای بازی‌ها وجود ندارد و به همین دلیل هم خرید ps5 ریجن ژاپن با ریجن اروپا و آسیا تفاوتی ایجاد نمی‌کند.

تغییر ریجن ps5 امکان پذیر است؟

 به هیچ عنوان امکان تغییر ریجن وجود ندارد.

منبع: راهنمای خرید بازی ps4 برای کودکان

دکمه بازگشت به بالا