اقتصادیکسب و کار دنیای 77

تبلیغات گوگل ادز چیست؟

در سال 2000 روشی برای تبلیغات توسط بزرگترین و محبوب‌ترین موتور جستجوی دنیا ارائه شد که توجه بسیاری از صاحبان کسب و کار را به خود جلب کرد؛ سرویسی به نام گوگل ادوردز که بعدها گوگل ادز نام گرفت و امروزه به این نام شناخته می‌شود. کمتر کسی است که به صورت روزانه از گوگل برای جستجو و کسب اطلاعات در زمینه‌های مختلف استفاده نکرده باشد؛ به همین دلیل این سایت یک بستر بسیار مناسب برای تبلیغات به شمار می‌رود. حال باید بدانیم که تبلیغات گوگل ادز چیست؟ و چگونه می‌توان از تبلیغات گوگل ادز برای رشد کسب‌وکارها بهره برد؟ برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها لطفا در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

تبلیغات گوگل ادز چیست؟

روش کار تبلیغات گوگل ادز چیست؟

در سایتی به نام گوگل که بازدید بسیار بالایی دارد تبلیغات گوگل ادز بر اساس کلیک صورت می‌گیرد. اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم که روش تبلیغات گوگل ادز چیست؟ باید درباره این صحبت کنیم که کلیک در گوگل ادز چه نقشی را ایفا می‌کند. تبلیغات گوگل ادز مخاطبان را به انجام کلیک تشویق می‌کند و گوگل با شمردن تعداد کلیک‌های روزانه شما آمار بازدید سایتتان را بالا می‌برد. در واقع با انجام تبلیغات گوگل ادز که روش‌های مختلفی دارد، میزان کلیک روزانه شما افزایش می‌یابد؛ در نتیجه سایت شما در گوگل رتبه بالاتری را کسب می‌کند و به مخاطبان بیشتری نمایش داده می‌شود. در این نقطه شما تقریبا به هدف خود رسیده‌اید و آن چیزی نیست جز فروش بیشتر محصولات یا خدمات و کسب درآمد بیشتر. هرچه میزان پرداخت شما به ازای هر کلیک (PPC) بیشتر باشد مخاطبان بیشتری را جذب و درآمد بیشتری نیز کسب خواهید کرد.

شما برای پرداخت هزینه تبلیغ کلمات کلیدی مورد نظر خود در گوگل ادز سه گزینه را در پیش رو دارید:

  • هزینه هر کلیک (CPC)
  • هزینه هر هزار نمایش (CPM)
  • هزینه هر تعامل (CPE)

هرچه کلمات کلیدی شما بهتر انتخاب شود و تبلیغات باکیفیت‌تری برای شما صورت بگیرد، امتیاز شما بالاتر می‌رود و هزینه کمتری را برای موقعیت‌های بهتر پرداخت خواهید کرد.

تبلیغات گوگل ادز چیست؟

انواع کمپین در تبلیغات گوگل ادز چیست؟

در تبلیغات گوگل ادز 5 نوع کمپین مختلف وجود دارد که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید. هر کدام از این کمپین‌ها برای موارد خاصی کاربرد دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

کمپین تبلیغاتی جستجو

این نوع تبلیغ برای تبلیغات متنی به کار برده می‌شود. وقتی یک کاربر کلمه کلیدی مرتبط با کسب‌وکار شما را در گوگل جستجو می‌کند، سایت شما به عنوان تبلیغ در صفحه اول نتایج جستجوی متنی با علامت AD ظاهر می‌شود و این کلمه به این معنی است که شما در کمپین تبلیغاتی جستجوی گوگل ادز ثبت‌نام کرده‌اید. نمایش سایت شما در صفحه اول باعث کلیک روی سایت شما و افزایش رتبه شما در گوگل می‌شود.

کمپین تبلیغات نمایشی

حال می‌خواهیم بدانیم کمپین تبلیغات نمایشی تبلیغات گوگل ادز چیست؟ گوگل دارای سایت‌هایی در زمینه کسب‌وکارهای گوناگون است که مخاطبان زیادی دارند و از آن‌ها برای نمایش تبلیغات گوگل ادز استفاده می‌کند. سایت‌ها به ازای هر کلیک در تبلیغات خود مبلغی را دریافت می‌کنند. در این نوع تبلیغ سایت هدفی که تبلیغات شما را نمایش می‌دهد متناسب با کسب و کار شماست؛ بنابراین تبلیغات شما در بین مخاطبان متناسب با اهداف شما نمایش داده می‌شود.

کمپین تبلیغاتی ویدیویی

به احتمال زیاد با این نوع تبلیغات در سایت یوتیوب در حین دیدن ویدیوها آشنا شده‌اید. در ابتدا و انتهای ویدیوها یا در حین پخش ویدیوها در یوتیوب گاهی تبلیغاتی همسو با موضوع ویدیویی که در حال تماشای آن هستید یا ویدیوهای دیگری که مشاهده کرده‌اید، نمایش داده می‌شود که همگی مربوط به کمپین تبلیغاتی ویدیویی هستند. در واقع با انتخاب این نوع کمپین توسط شما، گوگل ویدیوی تبلیغاتی شما را در این سایت و در حین پخش ویدیوهای دیگر نمایش می‌دهد.

تبلیغات گوگل ادز چیست؟

کمپین تبلیغاتی اپلیکیشن

در این نوع تبلیغات هدف اصلی مخاطبانی هستند که اپلیکیشن‌هایی مانند اپلیکیشن شما را نصب کرده یا نیاز دارند. گوگل با تشخیص مخاطبان اپلیکیشن شما را به آن‌ها از طریق شبکه‌های مختلف خود نمایش می‌دهد و آن‌ها را ترغیب می‌کند که برنامه شما را نصب کنند. بعد از هر نصب هزینه تبلیغ از حساب گوگل ادز شما کسر می‌شود. تبلیغات اپلیکیشن توسط گوگل در این کمپین در سایت‌های مختلفی مانند یوتیوب، گوگل پلی، صفحه سرچ گوگل و شبکه‌های دیگر گوگل نمایش داده می‌شود.

کمپین تبلیغاتی خرید

در این نوع کمپین تبلیغات گوگل ادز اطلاعات دقیق محصول شما مانند قیمت، تصویر محصول و توضیحات مرتبط با آن در صفحه نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می‌شود. این نوع تبلیغ به دلیل درگیری بیشتر مخاطب با محصول و سایت شما به صورت بصری و همراه با جزئیات دقیق، تأثیر بیشتری دارد و مخاطبان بیشتری را جذب می‌کند. مثلا شما یک کلمه کلیدی مانند مانتو شلوار را سرچ می‌کنید و در صفحه نتایج چند محصول مرتبط با این کلمه کلیدی همراه با عکس، توضیحات و قیمت به شما نمایش داده می‌شود. در واقع فروشنده این مانتوها از طریق کمپین تبلیغاتی خرید به گوگل پول پرداخت می‌کند و تبلیغات خود را نمایش می‌دهد.

نحوه تبلیغ در تبلیغات گوگل ادز

قبل از اینکه بخواهید از تبلیغات گوگل ادز استفاده کنید، باید روش کار با آن را بیاموزید. پس از آموزش می‌توانید از طریق عضویت در گوگل ادز در کمپین‌های مختلف تبلیغاتی آن عضو شوید و با شارژ حساب خود هزینه تبلیغات را بپردازید. شارژ حساب گوگل ادز به دلار صورت می‌گیرد و برای این کار باید از روش‌های پرداخت بین‌المللی استفاده کنید. اگر به هر دلیل تمایلی به اینکه خودتان به صورت مستقیم از کمپین‌های تبلیغاتی گوگل استفاده کنید ندارید، می‌توانید از شرکت‌های واسطه برای این کار کمک بگیرید. این شرکت‌ها تجربه کافی برای کار با گوگل ادز را دارند و می‌دانند که مناسب‌ترین روش برای شما در تبلیغات گوگل ادز چیست؟

جمع‌بندی

روشی بسیار مؤثر و مطمئن برای تبلیغات انواع کسب‌وکارها وجود دارد که در آن از بزرگترین سایت با بیشترین کاربر در جهان برای تبلیغات استفاده ‌می‌شود. شما با عضویت در این سایت و انتخاب کمپین‌های مختلف می‌توانید محصولات و خدمات خود را به مخاطبان متناسب با کلمه کلیدی خود نمایش دهید و با افزایش کلیک‌ها ترافیک سایت خود را بالا ببرید.

دکمه بازگشت به بالا