عمومی

5 پیشنهاد اقتصادی برای دوره تاج

5 پیشنهاد اقتصادی برای دوره تاج

همه مراقب اوضاع جهانی هستند و شاهد وضعیت کشور هستند و نیازی به دلیل و منطق نیست. به عبارت دیگر ، از آنجا که ما باید بخش بهداشت را به چالش بکشیم و این بخش را برنامه ریزی و مدیریت کنیم ، در همان وضعیت اقتصادی هستیم. در این حالت اولویت با بخش بهداشت است اما سلامت اقتصادی نیز دارای اهمیت است.

حال برای خارج شدن از این وضعیت سوال اینجاست که چه باید کرد؟ من پنج پیشنهاد برای این دارم: ارائه ، تسهیل ، افتخار ، تحول و تحکیم. در مورد تهیه واقعیت ، وضعیت اقتصادی کشور پس از تاج و تاج بسیار قوی است و اوضاع غیر منتظره است. این شرایط غیرمنتظره فقط برای ایران نیست ، بلکه برای سایر نقاط جهان. دنیای اقتصادی بعد از تاج و در زمان تاج متفاوت است و سازمان آن آشوب آور است. در نتیجه ، نفت حدود 20 دلار افزایش یافته است ، بسیاری از شرکت ها منحل شدند و بسیاری از مشاغل بسته شده اند. در همین زمان ، بازارهای جهانی سهام سقوط کرده اند. بزرگترین رکود تاریخ از سال 2008 تاکنون در جهان رخ داده است.

در حوزه داخلی ، شرایط تعیین شده نشان می دهد که تلاش برای فروش کالاها در حوزه تجارت ماه گذشته به حالت تعلیق درآمده است و این تعهدات قابل تحقق نیست. به عبارت دیگر ، ما با سیل عظیم کنترل های ترجمه شده و همچنین سیل عظیم کالاهای برگشتی از واحدهای توزیع روبرو خواهیم شد. اختلافات زیادی در دستگاه قضایی وجود خواهد داشت.

در مورد قدرت بالا ، کلیه روابط اقتصادی (رابطه بانکها با مردم ، رابطه مصرف کننده با تولیدکننده ، رابطه با بدهی طلبکار و…) باید تغییر کند و همه مجبورند وقت خود را سپری کنند. بنابراین مهلت ها باید در همه زمینه های اقتصاد رعایت شود. به عنوان مثال قوه قضاییه دارای یک کارمند دولتی است و می تواند پرونده را تا شش ماه به تعویق اندازد. پارلمان همچنین باید تصویب قطعنامه ای را برای انجام آن داشته باشد و بانک ها مجبورند مطالبات خود را به تأخیر بیاندازند. برخی از این اقدامات انجام شده و برخی دیگر باید در نظر گرفته شوند.

در برخی حرفه ها ، مردم اساساً شغل خود را از دست داده اند. به عنوان مثال ، دانشجویانی که در رستوران ها یا در خدمات و حمل و نقل و همچنین دانشجویان در مغازه ها ، محلات و غیره کار می کردند ، درآمد خود را از دست دادند. دولت در اینجا باید قادر به بازپرداخت وام رایگان باشد. البته دولت در این زمینه اقداماتی را انجام خواهد داد و بیمه بیکاری را پرداخت می کند ، اما هیچ حجمی در این مجموعه وجود ندارد ، زیرا این امکان وجود دارد که آنها تا 6 ماه دیگر درآمد نداشته باشند. این گروه باید با عزت و احترام تأمین شود ، وام گرفته نشده است.

از طرف دیگر واحدهای تولیدی به ویژه بنگاه های کوچک و متوسط ​​برای ادامه تولید و تهیه مواد اولیه و پرداخت دستمزد و رفع مشکلات به حمایت مالی نیاز دارند زیرا مردم برای خرید کالاهای تولیدکننده باید قدرت خرید داشته باشند. . البته دولت 75 میلیارد تریلیون تومان برای این موضوع اختصاص داده است. شتاب باید رخ دهد.

تمام کارهایی که ذکر کردم باید تهیه ، تسهیل و مورد تقدیر قرار گیرد. با کاهش درآمد نفت و جلوگیری از درآمد مالیاتی ، دولت با مشکلات بودجه روبرو است. دولت می تواند تبدیل مالی را تأمین کند.

به گفته مقامات دولتی ، ما 18 هزار تریلیون دارایی گوجه فرنگی در اختیار دولت یخ زده هستیم. علاوه بر این ، حدود 50 درصد از دارایی های بانکی منجمد و بلااستفاده است. مجموعه ای از دارایی های یخ زده برای حل مشکلات باید به یک دارایی سبک و ساده تبدیل شود. در عین حال ، میزان نقدینگی در کشور ، به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان ، در صورت هدایت این رقم به بخش تولید ، می تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند ، که با سیاست تبدیل می توان آن را حل کرد.

از نظر سیاست تجمیع باید بگویم که ما در سطح اقتصادی کشور درآمد بالایی داریم ، همه افراد یکدست نیستند. یعنی ما سرمایه اجتماعی بالایی داریم ، گروه هایی با ذائقه و اخلاق مختلف وجود دارند.

در شرایط بحران اقتصادی ، همه قدرتهای کشور باید جمع شود و همه باید برای حل مشکل با هم همکاری کنند. هر چیزی که توسط تسهیلات توزیع و توزیع نشده یا مورد استفاده قرار نگیرد مضر است. به عبارت دیگر ، مشکلات کشور چنین است ، ما باید برای حل مشکل تا آنجا که می توانیم قدم برداریم. این امر مستلزم تمایز از سیاست اقتصادی است. یعنی جامعه قطبی بزرگترین طاعون در اقتصاد است. همه آنها برای حل مشکل باید دست خود را جمع کنند و با هم کار کنند.

* رئیس جمهور پیشین اتاق بازرگانی تهران

* با Khabar آنلاین صحبت کنید. ۲۲ فروردین ۱۳۹۹

223 225

دکمه بازگشت به بالا