اقتصادی

۲.۸ میلیارد سوخت مایع در نیروگاه‌ها ذخیره شد

۲.۸ میلیارد سوخت مایع در نیروگاه‌ها ذخیره شد

وزیر نفت از عزم وزارت نفت و دولت سیزدهم برای بازپرداخت بدهی گاز به ترکمنستان خبر داد و گفت: الحمدلله با تلاش و ابتکار مدیران صنعت نفت در بخش های مختلف بیش از 2.8 میلیارد لیتر سوخت مایع دارد. در نیروگاه ها و صنایع بزرگ ذخیره می شود.”

به گزارش دنیای 77، جاوید اوزی امروز (سه شنبه 13 آبان) پس از دیدار با هیات ترکمنستانی به سرپرستی رشید مرادوف وزیر امور خارجه در جمع خبرنگاران گفت: دو قرارداد گازی با ترکمنستان در دو نقطه ایران (خراسان رضوی) داریم. و گلستان) این قراردادها 25 ساله است و ما با این دو قرارداد روزانه 40 میلیون متر مکعب گاز از ترکمنستان وارد کرده ایم.

وی گفت: متاسفانه در دولت قبل صادرات گاز ترکمنستان به ایران به دلیل عدم پرداخت مطالبات ترکمنستان متوقف شد.

وزیر نفت مذاکرات با وزیر امور خارجه ترکمنستان و هیئت بلندپایه متشکل از بخش های انرژی و بانکی را مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: خوشبختانه مذاکرات خوبی برای حل آنچه از قبل برنامه ریزی کرده بودیم یعنی بدهی ترکمنستان انجام شد. دولت سیزدهم و آقای رئیسی مصمم به بازپرداخت این بدهی هستند.

اوزی گفت: مذاکرات ایران و ترکمنستان در سطح کارشناسان شرکت ملی گاز ایران و بانک مرکزی در روزهای آینده ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه از سرگیری صادرات گاز ترکمنستان به ایران می تواند اولین گام در توسعه روابط دو کشور باشد، خاطرنشان کرد: سیاست دولت سیزدهم گسترش روابط دوجانبه با همسایگان خود از جمله ترکمنستان بود.

امیدوارم با توکل به خدا بتوانیم زمستان را بدون چالش تحمل کنیم

وزیر نفت با اشاره به اینکه هیات ایرانی پیشنهاد خوبی برای تسویه بدهی ترکمنستان روی میز گذاشته و ترکمنستان نیز راه حل خوبی ارائه کرده است، گفت: مطمئن هستم که این مشکل قابل حل است و روابط بین دو کشور را تحت الشعاع قرار نخواهد داد. دو کشور.”

اوزی از آمادگی ایران برای صادرات خدمات فنی و مهندسی به ترکمنستان خبر داد و گفت: ایران ظرفیت بالایی در تجهیزات پتروشیمی، پالایشگاهی، حفاری ساحلی و فراساحلی، نفت و گاز دارد که می تواند به ترکمنستان عرضه کند.

وی تاکید کرد: هدف اصلی از نشست امروز، ارتقای روابط دوستانه با کشور دوست و برادر ترکمنستان بود که یکی از آنها توافقات قبلی ما با ترکمنستان در حوزه انرژی و تبادلات گاز، نفت، فرآورده های نفتی بود. خدمات فنی و مهندسی وی افزود: در نتیجه برنامه ریزی های خوب وزارت نفت بی شک این اتفاقات خوب این دولت با نگاه مثبت و مثبتی که از طرف ترکمنستان دیده ایم اتفاق خواهد افتاد.

وزیر نفت در زمینه تامین سوخت زمستانی گفت: با تلاش و ابتکار متصدیان صنعت نفت در بخش‌های مختلف، به لطف خداوند بیش از 2.8 میلیارد لیتر سوخت مایع در نیروگاه‌ها و مخازن اصلی ذخیره شده است. صنعت. از ایران، شرکت ملی گاز ایران و شرکت ملی برای پالایش و توزیع فرآورده های نفتی که به صورت شبانه روزی برای تامین سوخت زمستانی تلاش می کنند، تشکر می کنم. امیدوارم با توکل به خدا بتوانیم زمستان را بدون چالش تحمل کنیم.

پیام تمام شد

دکمه بازگشت به بالا