اقتصادی

۱۲هزار تن یونجه آماده ورود به کشور/ محموله ۱۵تنی یونجه در انتظار ترخیص

۱۲هزار تن یونجه آماده ورود به کشور/ محموله ۱۵تنی یونجه در انتظار ترخیص

مدیرعامل اتحادیه دامداران با بیان اینکه 12 هزار تن یونجه از روسیه آماده ورود به کشور است گفت: در حال حاضر محموله 15 تنی یونجه وارد کشور شده و به دلیل ایرادات وارداتی همچنان در گمرک است توسط کارخانه. آژانس حفاظت». امیدواریم موضوع ترخیص در روزهای آینده حل شود و این محموله به دست کشاورزان برسد.

مجتبی علی در گفت وگو با دنیای 77، به تشریح واردات یونجه از روسیه پرداخت و گفت: بر اساس تفاهم نامه با طرف روسی مقرر شد 150 هزار تن یونجه وارد شود. در واقع هدف از این واردات کمک به کشاورزان در خشکسالی اخیر و برداشتن بار سنگین آنها بوده است.

وی ادامه داد: برای واردات 12 هزار تن یونجه در کشور اقدامات لازم انجام شده و آماده حمل است. اما از آنجایی که گمرک آستارا انباری برای نگهداری و دپوی این میزان یونجه ندارد و برای جلوگیری از اضافه شدن هزینه های انبارداری و ارسال مجدد، تصمیم بر این شد که در گام اول و در صورت مهیا بودن شرایط، مقدار کمی محموله وارد شود. مطلوب، بقیه را وارد کنید.

مدیرعامل اتحادیه دامداران افزود: در حال حاضر یک محموله 15 تنی وارد کشور شده و با توجه به اعتراض سازمان حفظ نباتات به ناقص بودن این مدارک یونجه در گمرک آستارا باقی مانده است.

وی در پاسخ به نحوه توزیع علوفه بین دامداران گفت: یونجه بر اساس نیاز اعلام شده از سوی مدیران ارشد اتحادیه دامداران در تمامی استان ها توزیع می شود. یعنی مدیران شهری نیازمندی های شهر خود را به مدیران استانی اعلام می کنند و پس از جمع آوری آمار یونجه به استان تحویل می شوند.

عالی در پاسخ به این سوال که یونجه قرار است به چه قیمتی به دست کشاورزان برسد؟ وی گفت: در مذاکرات اولیه قرار بود یونجه با حمل مستقیم و با قیمت کیلویی 5200 تا 5500 تومان به دامداران تحویل داده شود اما اگر تخلیه و بارگیری مجدد در گمرک و حمل مجدد انجام شود طبیعتا هزینه دارد. تغییر خواهد کرد.

وی در پایان گفت: قول داده شد حتی اگر واردات ارز آزاد باشد نیمی از ارز پرداخت شود.

پیام تمام شد

دکمه بازگشت به بالا