عمومی

کاهش ترس در تالار شیشه‌ای؟

کاهش ترس در تالار شیشه‌ای؟

بورس اوراق بهادار برای سومین روز متوالی در محدوده منفی در بورس اوراق بهادار تهران معامله شد. اما اوضاع کمی متفاوت بود. دیروز ، پس از افزایش نرخ دلار آزاد ، شاهد کاهش نسبی ترس در میان معامله گران و افزایش خریداران بودیم؛ جایی که شاخص کل بیش از یک درصد از سطح روزانه خود تغییر کرده است و در واقع صف فروش و خروج را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

به گزارش دنیای 77 ، مجله “دنیای اعتصاد” در ادامه نوشت: دیروز بورس اوراق بهادار تهران مجدداً شاهد سقوط گسترده قیمت ها بود و نتوانست 1.5 میلیون ابر کانال را حفظ کند. به نظر می رسد که در حال حاضر ، در سطح یک میلیون و 496 هزار واحد ، دماسنج های اصلی بازار امروز با مسیر سختی روبرو هستند. با این حال ، باید توجه داشت که فراتر رفتن از این محدوده تنها عامل شکل دهنده در هر بازار نیست. بازار سهام روز سه شنبه با دو نیمه متفاوت روبرو شد و پس از سقوط بیش از 3 درصدی در دقایق اولیه ، به مسیر عادی خود بازگشت و بیش از یک درصد از کف روزانه خود حرکت کرد ، اما نتوانست به 1.5 میلیون واحد بازگردد. معامله روز سه شنبه زمانی به پایان رسید که ارزش و کمیت نمادها در خط فروش سریعتر از روز دوشنبه کاهش یافت و خروج پول واقعی حدود 900 میلیارد تومان کمتر از روز دوشنبه بود و به 1688 میلیارد تومان رسید. یکی از دلایل اصلی تغییر جهت بازار ، افزایش نرخ دلار و بازگشت اسکناس های آمریکایی در کانال 2،000،000 تومان بود. حال باید منتظر ماند و دید که چگونه بازار بر ترس از افتادن در دام رکود در روزهای آینده غلبه می کند و چگونه می تواند به مسائل به صورت تحلیلی تری نگاه کند.

خریدار خوب

بازار سرمایه در روزهای اخیر تغییرات قابل توجهی داشته است و تا همین اواخر ، به لطف تقاضا و تقاضای قابل توجه سرمایه گذاران کوچک ، شاخص آن رو به افزایش بود ، اکنون با نوسانات منفی قیمت مواجه است. کسب سنگین سهام بین اشخاص حقیقی و حقوقی و نوساناتی که در روزهای اخیر رخ داده است توانسته است آمار قابل توجهی را از نظر ارزش معاملات کوچک ثابت کند. بررسی روند معاملات در روزهای اخیر نشان می دهد که در روزهای اخیر برخلاف معاملات با معاملات خرده فروشی 5 تا 6 هزار میلیارد تن ، در روزهای اخیر ، یعنی روزهایی از آغاز حرکت منفی آخرین شاخص ، این مقدار حدود 12 هزار میلیارد تن در نوسان است. سرمایه گذاران توانسته اند از هیجان منفی سرمایه گذاران واقعی برای خرید سهام استفاده کنند. با این حال ، این بدان معنا نیست که همه سهام بازار سرمایه در حال حاضر ارزشمند هستند و اشخاص حقوقی از وضعیت موجود به نفع خود سوء استفاده می کنند. همانطور که می دانیم ، بازار سرمایه بازاری است که شامل تعداد قابل توجهی دارایی ناهمگن است ، تجزیه و تحلیل هر یک از آنها ممکن است با برخی دارایی ها و صنعت دیگر یا حتی کل بازار در شرایط خاص متفاوت باشد. این در حالی است که ارزش معاملات خرده فروشی دیروز به حدود 9400 میلیارد تومان رسید. بر این اساس ، اگر بخواهیم تجزیه و تحلیل دیگری از معاملات خرد در بازار سرمایه و ارزش آن انجام دهیم ، می توان سال را به گونه ای نگاه کرد که در روزهای اخیر ، علی رغم مخالفت عرضه و تقاضای اکثر سرمایه گذاران خرد ، قیمت آینده بازار نظر یکنواخت نیست. سهام برخی دیگر از سرمایه گذاران را بر آن داشته تا شرایط را به عنوان فرصتی برای خرید در نظر بگیرند و با شروع خرید سهام ، تلاش خود را برای برآوردن انتظارات تورمی افزایش دهند. نتیجه فعلی هرچه باشد ، وضعیت فعلی می گوید دیدگاه سرمایه گذاران بازار در مورد وضعیت آنقدر شبیه نیست که بتوان وضعیت فعلی را آغاز رکود جدید دانست ، زیرا اگر چنین باشد ، تقاضا برای سهام مختلف را به میزان قابل توجهی کاهش داده ایم.

شاخص کل و حواشی آن

همانطور که پیشتر اشاره شد ، تسلط نسبی عرضه بر تقاضا در بازار سرمایه دیروز منجر به کاهش شاخص بازار سهام شده است. در این روز ، شاخص سهام به دلیل متوسط ​​کاهش وزن قیمت از میان 27000 واحد برگشت و حمایت روانی این شاخص در محدوده 1.5 میلیون واحد شکست.

در نتیجه ثبت این کاهش ، میانگین وزنی قیمت 1.83 واحد کاهش یافت و دماسنج اصلی بورس در محدوده یک میلیون و 496 هزار واحد متوقف شد. در این روز ، بیشترین تأثیر سقوط شاخص در نمادهایی مانند “پرشیا” ، “شستا” و “پارسان” مشاهده شد. اگر بخواهیم نگاه تحلیلی تری به کاهش قیمت نمادهای تاثیرگذار بر شاخص بورس داشته باشیم ، باید بگوییم که دلیل اصلی این سقوط همچنان در کاهش ارزش نمادهای دلار دیده می شود. با این حال ، دیروز ، نماد تجاری توسعه معدن و صنعت معدن در خاورمیانه (MIDCO) تنها نمادی بود که می توانست بر شاخص تأثیر بگذارد و بر خلاف جریان اصلی بازار باشد. در این روز ، از بین تمام نمادهای قرمزپوش بازار در معاملات روز دوشنبه ، تنها نمادی که بر شاخص بازار سرمایه روز دوشنبه ، “شبندر” تأثیر مثبت داشت ، توانست عنوان برترترین نماد بازار را از آن خود کند. با افزایش قیمت

همانطور که در گزارش قبلی اشاره شد ، ارزش دلار نقش مهمی در تأثیرگذاری بر درآمد سود شرکتهای پذیرفته شده با انتظار تورم در طول رشد دو ماهه بازار ایفا کرده است. در عین حال ، سایه سنگین تجربه تلخ سال 1999 هنوز در مورد سقوط شدید قیمت ها در مقابل سرمایه گذاران بود و در نتیجه آنها به نوعی موفق به سرمایه گذاری در این بازار شدند. بنابراین چند روز گذشته توانسته است نوسانات بازار سرمایه را در محدوده منفی نگه دارد ، نه افزایش دلار یا توسعه فعلی آن ، بلکه ترس از گیر افتادن در رکود بلندمدت در خود بازار سهام. بله ، اما این روند ادامه روند صعودی را در بازار مختل می کند ، اما باید توجه داشت که علیرغم معاملات روز گذشته ، عرضه سهام در ساعات اولیه ، بازار به تدریج با افزایش تقاضا روبرو شده و صف خرید سنگین بوده است.

دلار روز دوشنبه با بیش از 300 واحد افزایش به 27 هزار و 300 تومان رسید. به نظر می رسد این افزایش نسبی در بهبود وضعیت تقاضای بازار سهام بی تاثیر نبوده است. اگر نرخ ارز در روزهای آینده تثبیت شود ، می توان انتظار داشت بازار از فضای فعلی صعودی و محیط عادی عادی دور شود.

موضوع دیگری که در تجزیه و تحلیل عملکرد بورس و فرابورس در روزهای اخیر ، به ویژه روزهای معاملاتی قبلی مشهود است. اکثر نمادها در بازار سهام دارای محیطی هماهنگ هستند که در مقایسه با بسیاری از روزهای رشد بازار که عملکرد بر اساس تجزیه و تحلیل بیشتر مشخص بود ، در شاخص کلی و تعادل ما کاهش یافته است.

این امر باعث می شود تا بر تسلط هیجان در معاملات بازار سهام بیش از هر زمان دیگری تأکید شود و به عنوان شواهدی برای غلبه بر هجمه بدبینی و تحت تأثیر تجربه روند نزولی در بازار سهام در سال 1999 در نظر گرفته شود.

در آیینه آمار

در کنار همه این تحلیل ها ، روند خروج سرمایه از بازار سهام روز گذشته نیز ادامه یافت. دیروز ، خالص خریدهای قانونی در این بازار به محدوده حدود 688 میلیارد تن رسید. نمادهای بانکی ، خودروسازی و تولید قطعات ، صنایع شیمیایی ، صنایع چند منظوره و فلزات پایه به ترتیب بیشترین ورودی پول را در روز سه شنبه شاهد بودند. بر این اساس ، دیروز رقمی در حدود 520 میلیارد تن از این 5 صنعت استخراج شد و برعکس ، صنایعی که شاهد نقدینگی در این مورد بودند ، به تازگی از 80 میلیارد تن فراتر رفته بودند ، که صنعت گروه قند در راس صنایع قرار داشت. لیست

خریدهای خالص قانونی روز سه شنبه به حدود 688 میلیارد تومان رسید در حالی که در روز معاملات گذشته حدود 1600 میلیارد تومان بود. این ضرر تقریباً یک تریلیون پوندی را می توان یک مغالطه تلقی کرد و فرض بر این است که اگر این کاهش در روزهای آینده ادامه یابد و با آرامش محیط بدبینانه ادامه یابد ، دوباره شاهد ورود نقدینگی جدید به بازار سهام خواهیم بود. اما صرف نظر از نسبت جریان و خروج پول واقعی ، که تجزیه و تحلیل آنها بر اساس برآوردهای روزهای آینده است ، امیدوارکننده ترین ارقام ثبت شده در روز سه شنبه را می توان به دلیل نسبت متعادل تر روزهای خرید و فروش در نظر گرفت. بر همین اساس ، دیروز که 24 درصد از 338 نماد معامله شده در بورس اوراق بهادار تهران ارزش 151 میلیارد تومان را در بازار سهام ثبت کردند ، در همان روز 10 نماد معادل 33 ​​نماد ، حدود 407 میلیارد تومان ارزش داشت. به در این روز تعداد نمادهای صف فروش 88 نماد بود.

این ارقام در شرایطی ثابت می شود که در روز معاملات دوشنبه ، کل فروش علامت 722 درصد از کل معاملات بیش از 20000 میلیارد تومان بود. در مقابل ، تنها تعدادی از نمادها در آن روز شاهد تشکیل یک ردیف خرید بودند. تغییر قابل توجه در این تعداد نیز عاملی است که ممکن است تنش های عرضه در روزهای اخیر و کاهش نسبی این فضا را ثابت کند. در بازار فرابورس ایران ، 140 سهم در روزی که شاخص 0.7 درصد کاهش یافت ، معامله شد که قیمت پایانی آن 38 درصد (27 درصد) مثبت و 102 درصد (73 درصد) منفی بود. در این بازار 16 نماد (11 درصد) خط خرید 225 میلیارد تومانی را تشکیل می دادند اما 35 نماد (25 درصد) با خط فروش 75 میلیارد تومان روبرو بودند. بازار پایه نیز روز گذشته میزبان 130 نماد بود. از این تعداد ، 0 سهم (2 ٪٪) مثبت باقی ماند و برعکس ، شاهد معاملات سهام (٪٪) در محدوده منفی بودیم. در این بازار 25 نماد (19 درصد) 65 میلیارد تومان صف خرید را تشکیل می دادند و نمادهای فروش در این بازار به 75 نماد (58 درصد) به ارزش 476 میلیارد تومان اختصاص یافت.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا