سلامت

پیشگیری از سرطان روده با یک داروی روان‌پزشکی

پیشگیری از سرطان روده با یک داروی روان‌پزشکی

به گفته شفاف ، این متخصصان بر این باورند که داروهای لیتیوم می توانند به سلامت سلول های بنیادی در سیستم هضم کمک کرده و آنها را در برابر اثرات سو in جهش در سلول های سرطانی مقاوم سازند.

این لیتیوم یک داروی رایج است که برای درمان انواع بیماری های روانی استفاده می شود و یک آزمایش بالینی جدید نشان می دهد که لیتیوم ممکن است از رشد سرطان روده جلوگیری کند.

این آزمایش بر روی افراد مبتلا به ژن “خانوادگی آدنوماتوز پولیپوز” (FAP) انجام شد.

FEP یک اختلال ژنتیکی نسبتاً غیرطبیعی است که از هر 22 نفر یک نفر را درگیر می کند. این وضعیت اغلب منجر به سرطان روده می شود مگر اینکه کل روده بزرگ با جراحی برداشته شود.

در بیشتر موارد سرطان روده ، تصور می شود که ممکن است جهش ژنتیکی به نام EPC وجود داشته باشد

سلولهای بنیادی روده تحت تأثیر جهشهای EPC بیش از حد زیاد می شوند و قسمتهای سالم آنها را از بین می برند.

به گفته متخصصان ، این روند منجر به رشد نامحدود سلولهای جهش یافته و تشکیل توده های سرطانی می شود. بیماران مبتلا به FEP دارای جهش ژنتیکی EPC هستند و صدها پولیپ و توده غیر سرطانی را در روده تولید می کنند.

پروفسور لوئیز ورمولن ، نویسنده اصلی مقاله منتشر شده در مجله Nature گفت: “ما مراحل اولیه رشد افراد مبتلا به سرطان روده را شناسایی کرده ایم.”

وی اضافه کرد: “ما کشف کردیم که پس از جهش در ژن مهمی که سلول های بنیادی روده را کنترل می کند ، این سلول ها به سلولهای فریبنده ای تبدیل می شوند که سلول های طبیعی را در محیط فعال سرکوب می کنند.” این درک کاملاً جدید است زیرا همیشه تصور می شد سلول های جهش یافته به سرعت رشد می کنند یا در برابر مرگ سلول مقاوم هستند ، اما تحقیقات ما نشان می دهد سلولهای لبه یک حالت بدخیم می توانند سلولهای بنیادی اطراف خود را به طور فعال سرکوب و برتری دهند. ما آن را رقابت بالاتر می نامیم.

دکتر هلن ریپن ، مدیر آژانس بین المللی تحقیقات در مورد سرطان گفت: “یافته های پروفسور ورمیلیون و تیم وی یک نقطه عطف مهم در درک ما از ماهیت سرطان روده است.” برای افراد مبتلا به سرطان ارثی ، ما بسیار علاقه مندیم که نتایج این آزمایش بالینی و اثرات آینده آن را مشاهده کنیم.

به گزارش ایندیپندنت ، سرطان روده چهارمین نوع شایع سرطان در انگلیس است.

علائم سرطان روده شامل تغییر در عادات روده ، درد شکم و خونریزی مدفوع است.

دکمه بازگشت به بالا