عمومی

پیروزی‌های محیط‌زیستی در سال ۱۳۹۹

پیروزی‌های محیط‌زیستی در سال ۱۳۹۹

در این زمینه ، من فقط موارد مربوط به “کوهنوردی” (محیط کوهستان) و انجمن کوهنوردان ایران را ذکر می کنم که کم و بیش درگیر هستند ، زیرا آنها فرصت های زیادی را برای شمارش و لیست فعالیت های محیطی که مردم درگیر آن هستند می خواهند. خوشبختانه ، مردم در صفحات اینستاگرام خود و نتایج تلاش های مردمی طی چند سال گذشته که برخی از دستاوردها را ذکر کرده اند ، دوست دارند. برخی از دیدن این فعالیتهای موثر خوشحال هستند و امیدوارند که اگر رهبران کشور همانطور که انتظار می رود مسئولیتهای خود را در حفاظت از منابع طبیعی انجام ندهند و بخشهای مختلف جامعه در مورد موضوعات مربوط به حفاظت از طبیعت بیگانه شوند ، بسیاری از افراد با آنها در مورد حفاظت از طبیعت جدی هستند .

* دامبند اعلام خبر قطع از اهرام تپه تا روستای ملار و صدور سند برای این قسمت از تپه به نام سازمان اوقاف در ماه آگوست سر و صدای زیادی در میان دوستداران طبیعت کشور ایجاد کرد. یادداشت ها و مقالات زیادی در مطبوعات و فضای مجازی نوشته و دنبال شد. دوستداران محیط زیست بر این عقیده بودند که طبق اصول پنجاه و پنجم قانون اساسی ، دماوند نیز مانند کوههای دیگر کشور باید در اختیار مردم و املاک میانی و منابع ایران در اختیار ملت و جنگل باشد. سازمان. و مراتع باقی مانده است. این پاسخ محبوب منجر به صدور سند Rangeland شد که به عنوان سازمان جنگل ها و مراتع شناخته می شود ، اندکی پس از اعلامیه. البته دوستداران محیط زیست هنوز موضوع را پیگیری می کنند و در چند منطقه دیگر از دامبند نیز از اداره اوقاف می خواهند که از حلقه مدعیان خارج شود.

برای دو سه سال گذشته ، دامبند توسط “کمیته حفاظت دامبند” با حضور نمایندگان دولت و سازمان های غیر دولتی ، شهرداری ها و شوراهای منطقه ای برای حفاظت از دامبند ، ثبت کوه در لیست مورد استفاده قرار گرفته است میراث انسانی و کنترل کوهنوردی و گردشگری. این کمیته که نمونه خوبی از همکاری دولت و بخش خصوصی است ، در ماه فوریه مصوبه جامعی در مورد نحوه کوهنوردی در دماوند داشت که در صورت اجرا می تواند بخش عمده ای از مشکلات مربوط به کوهنوردی نامنظم را حل کند.

* استراحتگاه ها کوههای توچال ؛ این یکی از زیباترین مناظر تهران و یک اکوسیستم غنی و ارزشمند است که قسمت مهمی از آب این کلان شهر را تأمین می کند. شورای شهر تهران پس از پیگیری انجمن کوهنوردان و ثبت ارزش های طبیعی و فرهنگی کوه ها ، ثبت ملی کوه ها را تصویب کرد. در دویستمین و هجدهمین نشست رسمی 18/3/2016 ، شورا شهرداری تهران را مجبور کرد تا اقدامات لازم را برای ثبت رسمی آن در فهرست آثار ملی انجام دهد.

نبی – پیامبر؛ شهر حبشه توسط کارخانه ها و تأسیسات دیگری از غرب ، شرق و جنوب احاطه شده است که هوای شهر را آلوده می کند. تنها از شمال ، كه در قسمت عقیق كوه نبی ادغام می شود ، فرودگاه به سمت شهر باز است. در همین حال ، برداشتن سنگ فضای تنفس شهر را کوچک کرده است. به دنبال آن ، اعتراضات ، تجمعات و اتهامات جامعه کوهنوردی و سایر دوستداران طبیعت در آبک و شهرهای اطراف آن ، به رهبری جمالی پور فرماندار کازوین ، دستور بسته شدن چندین معدن را در مه 1999 صادر کرد و این پروژه با اجبار یک معدن در حال اجرا است تا قول داده می شود

رون: شرکت. گفته می شود این کوه “یک شکارگاه” نیست که تحت حمایت سازمان حفاظت از محیط زیست قرار دارد. سال گذشته یک گروه محلی قوی در منطقه برای بهبود وضعیت حفاظت از کوه ها در “منطقه حفاظت شده” و همچنین جلوگیری از شکار حشرات ، مراتع جنگ و آتش سوزی جنگل ها تشکیل شد. و مانع توسعه معدن ، و جایگزینی گردشگری با دام های سنگین می شود. این فعالیت ها بسیار م effectiveثر بوده و با کمک اداره کل محیط زیست استان در حال انجام است.

گلستانک؛ مناطق تپه ای و جنگلی گلستانک “منطقه ای امن” در مرکز منطقه حفاظت شده البرز مرکزی است. در فاصله دو کیلومتری این منطقه امن ، یک معدن سرب قدیمی و متروکه قرار دارد که معدن سرب ناصرباد کوزور نام دارد. چند ماه پیش ، آژانس بهره برداری مجدداً وارد منطقه شد و گفته شد بدون اجازه اداره منابع طبیعی ، جاده دسترسی به معادن و دسترسی را ایجاد کرده است. اهالی چندین روستای این منطقه نسبت به استخراج معادن در این منطقه معترض هستند و آن را برای سلامتی باغها و مزارع و مناطق کوچک و آبزی مضر می دانند. در ماه مارس ، گروهی از مردم محلی نهال های محلی را در جاده ای كه توسط اپراتور ساخته شده بود كاشتند تا از پیشرفت مین جلوگیری كند.

الوند؛ این تپه گرانبها که قسمت فوقانی آن به عنوان یک اثر ملی ثبت شده و زندگی طبیعی و فرهنگی آن در نزدیکی شهر همدان ، تقریباً بیست سال است که هدف توسعه ویرانگر قرار گرفته است. شرکت تله کابین گنجنامه با کمک برخی مسئولان برخی مناطق با ارزش های جهانی و ملی را در منطقه آسیب جدی دیده است (مانند محوطه باستانی کتیبه آکامانید ، باغ های دره عباس آباد و گردنه میدان مأموریت). . در ژوئن گذشته ، این شرکت مجدداً تعریض جاده گنج نامه – میدان ماموریت را آغاز كرد. این بار حضور به موقع کوهنوردان و اعتراضات و ورود به موضوع شورای شهر همدان مانع تخریب شدیدی شد. پس از آن ، موضوع حفاظت از الوند و جلوگیری از توسعه “گردشگری ماشینی” توسط کوهنوردان و متولیان میراث فرهنگی منطقه با جدیت بیشتری مورد توجه قرار خواهد گرفت.

* ماسالا؛ در تابستان چلسی و روستای توتونسا ، پلنگ های زیادی در ارتفاع شهر گیلان ماسال زندگی می کنند. چند سال پیش ، معلمان محلی و چند کوهنورد (به رهبری محسن پورگاسم ، قهرمان کوهنوردی معلول و تحت حمایت موسسه گنجه Habitat) تصمیم به جبران خسارت وارده به دام در اثر حمله پلنگ گرفتند. بسیار موثر بوده و منجر به تشکیل هسته زیست محیطی در این منطقه شده است. در ماه مارس ، در یک رویداد با حضور اعضای شورای شهر ماسال ، شورای دهکده چلسی ، نمایندگان دام و دیگران ، هفت کشاورز غرامت دریافت کردند.

گنجینه ملی کوهنوردی؛ طی سالیان گذشته انجمن کوهنوردان در حال جمع آوری آثار ارزشمند کوهنوردان پیشگام و پیشگام ، تجهیزات کوهنوردی ، کتاب ، نقشه و سایر موارد بوده و این مجموعه همچنان در حال گسترش است. در تماس ما با شورای شهر و شهرداری های مناطق اول و یازدهم تهران ، آنها یک ساختمان بزرگ و مناسب برای یک گنج کوهنوردی (موزه) دریافت کرده اند. همانطور که آقای مسجدجامعی ، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا در آخرین روزهای سال گذشته گفت ، بودجه لازم برای این کار نیز تصویب شده است.

* آتش؛ در بهار سال گذشته ، با کمک مقامات دولتی ، تیم های مختلف (بسیاری از آنها کوهنورد) در سراسر کشور تشکیل شدند تا به آتش سوزی جنگل ها و مراتع کمک کنند. گروه های محلی و بومی به دلیل همجواری با منطقه و عدم رعایت مقررات اداری ، این فرصت را دارند که سریعاً به محل آتش سوزی بشتابند. دامنه و میزان خسارت ناشی از آتش سوزی بیشتر بود اگر فعالیت های گروه های محلی که از حمایت مالی و منطقی فعالان محیط زیست نیز برخوردار هستند نبود. جا دارد که به یاد داوطلبان این رشته که سال گذشته برای حفظ میراث طبیعی ملی درگذشتند ، ادای احترام کنیم: آلبرت جرئی ، مختار خاندانی ، بلال امینی ، یاسین کریمی ، احسان عزیزی ، محمد جواد مختاری ، محمدمهدی حسینی.

* تصمیم گیری؛ سال گذشته ، مجموعه فعالیت های “شبکه سازمان های زیست محیطی و منابع طبیعی کشور” به گونه ای بود که این شبکه و سازمان های عضو آن و برخی سازمان های دیگر (NGO) در تعدادی از ارگان های دولتی و عمومی (محیط زیست ، جنگل ها و محدوده ها) ، شهرداری ، …) یا پروژه های زیست محیطی را اجرا کرده است. به عبارت دیگر ، سازمان های مردمی می خواهند مکان مناسبی برای تصمیم گیری و ایجاد فضای اجتماعی پیدا کنند و این چیزی نیست جز نتیجه سه یا چهار دهه فعالیت و حضور در صحنه جامعه.

235231

دکمه بازگشت به بالا