اقتصادی

پشت پرده اقتصادی حوادث جاده‌ای اخیر

پشت پرده اقتصادی حوادث جاده‌ای اخیر

بیش از یک هفته از حادثه دلخراش واژگونی “اتوبوس روزنامه نگاران” و “اتوبوس سربازان” می گذرد. این حوادث تنها بخشی از وقایع و اتفاقات روزمره کشور است که در سالهای اخیر بارزتر شده است. اگرچه این وقایع غیر منتظره هستند ، اما در بخشهای مختلف ، به ویژه در سالهای اخیر ، گسترش این رویدادها تحت تأثیر دلایل “کاهش سرمایه گذاری” اقتصاد بوده است.

به گزارش دنیای 77 ، دنیای اقتصاد همچنین نوشت: “آمارها نشان می دهد که رشد سرمایه گذاری در بیشتر دهه 1990 کند شده و از نرخ کاهش ارزش سرمایه گذاری در سال 1998 فراتر رفته است. با این وجود مرگ سرمایه گذاری در کشور به دست دو قاتل اصلی است. “تورم بالا”. “محدودیت ها” و قطع روابط کارگزاری مالی با سایر کشورها نیز مانع جریان سرمایه گذاری خارجی شده است ، بنابراین سیاست گذاران برای احیای جریان سرمایه گذاری باید این دو بار داخلی و خارجی را در اقتصاد کشور بردارند.

در ماه های اخیر به دلیل کاهش تجهیزات و زیرساخت ها گزارش های زیادی در مورد رکود اقتصادی منتشر شده است. در شرایط فعلی ، کارخانه ها و صاحبان سرمایه با ضرر سرمایه روبرو هستند و نمی توانند تجهیزات خود را از طریق سرمایه گذاری های جدید نوسازی کنند. این مشکل خود را در کیفیت تولید صنعتی و کاهش در سیستم حمل و نقل نشان داده است و به نظر می رسد که این روند در سالهای آینده تأثیر قابل توجه تری بر بخش واقعی اقتصاد داشته باشد.

این مطالعه نشان می دهد که تحریم ها قاتل سرمایه گذاری خارجی و تورم قاتل سرمایه گذاری داخلی است. اگرچه سطح ذخایر سرمایه در سال 1999 نسبت به سال قبل اندکی افزایش یافت ، اما دوباره به سطح 979 رسید. کاهش سرمایه و عدم سرمایه گذاری جدید باعث کاهش سطح سرمایه در سال 1998 شد. به طور کلی ، سطح سرمایه طی دو سال اخیر تغییر چندانی نکرده است.

همچنین ، در همه سال های دهه نود ، به جز 4 سال (96 ، 93 ، 90 و 99) ، رشد سرمایه گذاری منفی بود. یکی از مظاهر این مسئله کاهش کیفیت قطعه تولید و وقوع تصادفات جاده ای است.

پشت درگیری تشدید شده

در هفته های اخیر حوادث دلخراشی در خیابان های کشور رخ داده است که به وجدان جمعی مردم آسیب زده است. در اوایل ماه جاری ، یک اتوبوس حامل روزنامه نگاران برای پوشش دریاچه ارومیه در حوالی شهر ناکده واژگون شد و منجر به کشته شدن دو روزنامه نگار شد. در این حادثه چندین نفر نیز زخمی شدند.

دو روز بعد ، در تاریخ 25 ژوئیه ، یک اتوبوس دیگر که توسط ارتش معلم رانده می شد واژگون شد و 5 مسافر کشته شدند.

این دو حادثه در کنار هم مورد توجه بسیاری از رسانه ها قرار گرفته است. هرچند هزاران ایرانی هر ساله در خلاف سرکشی به وسایل نقلیه غیر بهداشتی ، جاده های ناامن و قوانین راهنمایی و رانندگی جان هزاران ایرانی در خیابان ها را می گیرند اما به نظر می رسد این روند در سالهای اخیر شدت گرفته است.

یکی از دلایل اصلی کاهش کیفیت قطعات اصلی. همچنین گزارش ها حاکی از آن است که دارندگان خودرو قادر به تهیه لاستیک ، لنت ترمز و سایر موارد مربوط به ایمنی با درآمد فعلی خود نخواهند بود.

از طرف دیگر ، در برخی از شرکت ها و کارخانه ها این وقایع به شکلی دیگر اتفاق می افتد و برخی از این شرکت های تولیدی با مشکل ماشین های فرسوده دست و پنجه نرم می کنند. احتمالاً به دلیل کمبود هرگونه قطعه ، بخشی از خط تولید از مدار خارج شده است.

مشکل کمبود سرمایه گذاری

اما س obviousال واضح این است که ، دلیل اقتصادی پشت افزایش فعلی حوادث چیست؟ به گفته بسیاری از کارشناسان ، کم ارزیابی شدن سرمایه گذاری می تواند بخشی از آن را توضیح دهد. به تدریج دارایی های موجود استهلاک و کنار گذاشته می شوند. فقط سرمایه گذاری می تواند میزان کل سرمایه را افزایش دهد. آمار نشان می دهد که در سال 1998 ، میزان کل سرمایه در اقتصاد کاهش یافته است. این به این معنی است که کاهش ارزش پول بیشتر از سرمایه گذاری جدید بود.

کاهش ارزش سرمایه نه تنها در درازمدت تأثیر مخربی بر اقتصاد خواهد داشت ، بلکه تأثیر آشکاری نیز بر وضعیت فعلی کشور خواهد داشت. کاهش قیمت تمام شده ماشین آلات ، ساختمانها ، تجهیزات و امکانات باعث کاهش کیفیت تولید داخلی در سالهای اخیر شده است و تورم مانع از سرمایه گذاری های تولیدی نهادهای اقتصادی شده است. صاحبان سرمایه (به عنوان مثال ، کسانی که خانه دارند) منابع لازم برای اصلاحات جدید و سرمایه گذاری های جدید را ندارند و در نتیجه سرمایه بی ارزش و ناکارآمد می شود.

عدم مدرن سازی سیستم حمل و نقل عمومی باعث از دست رفتن جبران ناپذیر نیروی انسانی شده است. هزاران اتوبوس ، اتومبیل ، قطار و هواپیما مشکل دارند. یعنی امکانات حمل و نقل کشور و سایر ذخایر به آرامی در حال کاهش است زیرا امکان جایگزینی وجود ندارد. بسیاری از کارگاه ها و کارخانه ها نیز با مشکل خوردگی ماشین آلات و تجهیزات روبرو هستند.

تحریم ها و تورم ، دو کشنده سرمایه گذاری

سوال اصلی این است که چه عواملی می توانند کاهش سرمایه گذاری و عدم رشد سهام سرمایه را توضیح دهند. سرمایه گذاری به دو روش داخلی و خارجی می تواند رشد اقتصادی را تحریک کند. در چند سال اخیر ، “تورم و بی ثباتی اقتصادی و عدم اطمینان” و “تشدید تحریم ها” دو عاملی هستند که ممکن است وضعیت فعلی سرمایه گذاری ایران را توضیح دهند. در شرایط فعلی تورم قاتل سرمایه گذاری داخلی و تحریم ها است و فقدان روابط مالی بین المللی قاتل سرمایه گذاری خارجی است.

تورم سوداگری را افزایش می دهد و سرمایه گذاری بلند مدت نهادهای اقتصادی را کاهش می دهد. افراد سرمایه گذاری های طولانی مدت را در دستور کار ثبات اقتصاد کلان قرار می دهند ، اما در زمان بی ثباتی ، شرکت ها و خانواده ها فقط می توانند با شرایط امروز سازگار شوند. ثبات اقتصادی کلان مردم را به سرمایه گذاری در یک فعالیت خاص تشویق می کند. شرایط اقتصادی غیرمنتظره مانع سرمایه گذاری اقتصادی نیز می شود. دلیل اصلی این محیط غبارآلود را می توان به بودجه و سیاست های مالی نسبت داد. کسری بودجه و افزایش بی ثباتی مبتنی بر مالی و همچنین عدم اطمینان اقتصاد کلان ، می تواند فضای بی ثباتی را ایجاد کند که شرایط را برای فعالیت اقتصادی واقعی دشوار کند. از سوی دیگر ، در سال های اخیر با افزایش تحریم ها ، سرمایه گذاری خارجی کاهش یافته است. سرمایه گذاری مستقیم خارجی یکی از راه های انتقال فناوری و سرمایه از کشورهای پیشرفته به کشورهای در حال توسعه است. محرومیت ایران از سرمایه گذاری خارجی می تواند بخشی از مشکل را توضیح دهد.

با این وجود ، مجموعه ای از عوامل داخلی و خارجی شرایط موجود را ایجاد کرده است و سیاست گذاران برای رفع موانع سرمایه گذاری باید ریشه این مشکل را پیدا کنند.

فروش سهام سرمایه

میزان کل سرمایه در سال 1398 نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. میزان سهام سرمایه در سال 1396 به قیمت ثابت در سال 1396 ، 2 میلیون و 2271 هزار تومان گزارش شده است. این در حالی است که در سال 1397 مانده سرمایه ثابت شد و 1390 ، 2 میلیون و 210 هزار کرور تومان اطلاع رسانی شد. این بدان معناست که در سال 138 کل موجودی کالا نسبت به سال قبل حدود 30 هزار میلیارد تومان کاهش داشته است.

کل تشکیل سرمایه ثابت در سال 2009 نسبت به سال قبل 5.9 درصد کاهش یافته است. آخرین گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که کل تشکیل سرمایه ثابت در سال 1399 در مقایسه با سال 1396 حدود دو و نیم درصد افزایش یافته است.

داده های سالانه بانک مرکزی نشان می دهد که کل تشکیل سرمایه ثابت در سال 1399 با ارزش ثابت در سال 1399 حدود 100000 میلیارد تومان بوده است. اگر نرخ استهلاک سرمایه حدود 4/4 درصد در نظر گرفته شود و در سهام سرمایه 1999 ضرب شود ، می توان به میزان استهلاک سرمایه در سال 1999 رسید. سپس ، اگر او سرمایه سال 1998 را با تشکیل کل سرمایه ثابت 99 اضافه کند و استهلاک سرمایه را از این مقدار کم کند ، سهام سرمایه 99 پیدا می شود. اگر این محاسبات صورت می گرفت ، مانده سرمایه سال 1999 حدود 2 میلیون و 210 هزار میلیارد تومان بود. این رقم به این معنی است که در 99 سال گذشته سهام سرمایه از دو سال قبل برگشته است. به عبارت دیگر ، این سرمایه در طول این دو سال برقرار بوده و رشد نکرده است.

به جز چهار سال ، رشد سرمایه گذاری در دهه نود نیز منفی بود. این بدان معناست که سرمایه گذاری در شش سال پس از دهه 1990 رشد منفی داشته است

نکته مهم این است که پارامترهایی که منجر به توسعه اقتصادی بیشتر در اقتصاد ایران نسبت به سایر پارامترها شده است ، افزایش میزان سرمایه است. به طور کلی ، سه عنصر می تواند منجر به توسعه اقتصادی شود. این سه م componentsلفه شامل افزایش حجم سرمایه از طریق سرمایه گذاری ، افزایش نیروی کار و در نهایت بهبود بهره وری است. مطالعات نشان می دهد که رشد اقتصادی ایران از دهه 1940 بیشتر به دلیل رشد سرمایه بوده است و رشد بهره وری و رشد نیروی کار بسیار ناچیز بوده است. می توان نتیجه گرفت که از بین رفتن این پارامتر کلیدی ، آینده رشد اقتصادی را تهدید می کند.

کاهش ارزش ذخایر سرمایه نه تنها از نظر توسعه اقتصادی به آینده آسیب می رساند ، بلکه تأثیر آشکاری بر وضعیت فعلی کشور دارد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا