جامعه و خانواده

پروژه زورخانه رشت در زمره پروژه های مناسب حوزه ورزش باستانی

پروژه زورخانه رشت در زمره پروژه های مناسب حوزه ورزش باستانی

دنیای 77 / گیلان معاون حامی بنیاد مسکن کشور با اشاره به روند ساخت زورخانه امام علی (ع) در این ایالت گفت:

هادی درفاسی راسته امام علی (ع) هنگام بازرسی از پروژه در حال ساخت در جورخانه و روند بازسازی و بازسازی مسجد صفی در راش و مسجد اردبیلیان ، با اشاره به ورزش های باستانی و جورخانه ای و تاریخ با شکوه جیلن ، یک رهبر در منطقه بود. جورخانه و کشتی بسیار مقدس است و ورود به جورخانا نوعی عبادت در مسجد است.

وی با تأکید بر اینکه “جورخانه و کشتی ریشه در تاریخ و فرهنگ ما دارد” بر لزوم احیای ورزش ایران و اسلامی تأکید کرد و گفت: جورخانه دارای ورزش خاصی است که از افسانه های ایرانی و قهرمانان باستان الهام گرفته شده است.

معاون پشتیبان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: پروژه یاد شده از نظر فنی و پیاده سازی تاکنون پیشرفت خوبی داشته و یکی از مناسب ترین پروژه های کشور در این زمینه محسوب می شود.

دارفاسی با اشاره به مسجد صفی و مسجد اردبیلیان افزود: مساجد علاوه بر عبادتگاه ها و بندگی خدا ، عبادتگاه ، هدایت و هدایت ، اماکن تعالیم الهی و مکان آشنایی با مردم هستند.

وی مسجد را بنیان جامعه مردم و بنیان وحدت و انسجام بیشتر بین اقشار مختلف جامعه اسلامی دانست و خواستار بهبود سریع ساختمان شد.

محمد اکبرزاده ، مدیرکل بنیاد مسکن گیلان افزود: این کار با برآورد اولیه 160 میلیارد ریال آغاز شد.

وی با بیان اینکه این مجموعه دارای یک سالن اصلی با ظرفیت 320 نفر ، فضای اداری و مدیریت ورزش های باستانی و زورخانه ای و سیستم سرمایشی و گرمایشی استاندارد و مدرن است ، افزود: پیشرفت فیزیکی پروژه 36 درصد است. ساختار فلزی پروژه با پیشرفت 90 درصدی مونتاژ شده و فقط ساختار گنبد باقی مانده است که باید در محل مونتاژ شود.

مدیرکل بنیاد مسکن گیلان گفت: تمام قطعات چوبی ، عرشه های فلزی و تاسیسات الکتریکی و مکانیکی آماده شده و کار پروژه مطابق برنامه به اتمام رسیده و تمام استانداردهای بین المللی جورخانه در پروژه گنجانده شده است.

اکبرزاده همچنین به روند بازسازی و بازسازی مسجد صفی و مسجد اردبیلیان در رشدی اشاره کرد و یادآور شد: پروژه مسجد صفی با اعتبار رایگان 85 میلیارد ریال با 50 درصد پیشرفت فیزیکی از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در حال اجرا است.

وی مسجد صافی را هویت دینی و فرهنگی مردم راشات عنوان کرد و روند مرمت پروژه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: امیدوارم کارهایی برای مرمت این بنای تاریخی انجام شود و در اسرع وقت شاهد بهره برداری از آن باشیم.

مدیرکل بنیاد مسکن گیلان با اشاره به اینکه اعتبار پروژه مرمت مسجد اردبیلیان در روسیه توسط اعتبار رایگان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به مبلغ 25 میلیارد ریال تأمین شده است ، افزود: این پروژه با 53 درصد پیشرفت فیزیکی در حال مرمت است.

وی افزود: کار بر روی سربندی در حال انجام است و برنامه ریزی کلی پروژه و کاشی های قدیمی پروژه در کارگاه مرمت مواد سنتی چوب مرمت شده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا