عمومی

پاسخ به یک شبهه درباره آغازگر جنگ

پاسخ به یک شبهه درباره آغازگر جنگ

یکی از روش های خصومت بین رسانه های فارسی انگلیس مانند بی بی سی ، مانوتو و ایران اینترنشنال با جمهوری اسلامی تحریف واقعیت و روایت های دروغین تاریخ معاصر است و از آنجا که یکی از نقاط قوت جمهوری اسلامی ایران مقاومت 8 ساله است ؛ بنابراین این رسانه ها تمام تلاش خود را می کنند تا تاریخ این دوران پر افتخار را از بین ببرند. از جمله ، آنها سعی می کنند امام خمینی (ره) و مبارزان اسلام را به عنوان مبارز ، تشنه قدرت و آغازگر جنگ به تصویر بکشند.

به گزارش دنیای 77 ، “کهن” همچنین نوشت: اما آیا ایران جنگ را شروع کرد؟ ملکه انگلیس به نفع درگیری در جمهوری اسلامی چه می گوید؟ و پاسخ شبهات آنها در این زمینه چیست؟ س Quesالاتی که به طور خلاصه در این مقالات به آنها پاسخ داده می شود:

سو susp ظن از کجا شروع شد؟

سازمان ملل و شورای امنیت در اولین پاسخ خود از زمان حمله نیروهای بعث عراق به ایران در 22 سپتامبر 1980 ، طرفین را به خویشتنداری فراخواند و خواستار آتش بس بین ایران و عراق شدند. این موقعیت در حالی صورت گرفت که ارتش باپتیست سرزمین های بیشتری را در ایران اشغال کرد و مبارزان اسلام گرا سرکوب شدند تا از پیشروی بیشتر دشمن جلوگیری کنند.

اما یک سال و نیم بعد ، پس از فتح خرمشاه توسط مبارزان اسلامی ، صدام حسین تکریتی خواستار پیمان صلح شد. در این پیمان عامل و عامل تحریک جنگ مشخص نشده است و همچنین هیچ یک از بندهای این پیمان پیشنهادی برای تعیین یک جنایتکار جنگی را شامل نشده است.

اگر جمهوری اسلامی ایران با جدیت در صدد محکومیت صدام به دلیل تجاوز و اشغال بین المللی بود. از همین جا بود که تلاش صدام برای سرزنش ایران در جنگ آغاز شد. در حقیقت ، صدام تنها دلیل سرزنش ایران در شروع جنگ را مانند دستگیری خلبان شهید “حسین لشگری” چهار روز قبل از آغاز رسمی جنگ ارائه كرد.

ماجرای اسارت یک شهید نظامی 4 روز قبل از شروع جنگ

جنازه سرلشکر حسین در 18 سپتامبر ، چهار روز قبل از حمله گسترده صدام ، توسط نیروهای باپتیست به اسارت درآمد. هواپیمای وی توسط دفاع عراق شناسایی شد و وی مجبور شد از هواپیما خارج شود. وی بعداً توسط سربازان باپتیست به اسارت درآمد و مورد شکنجه های وحشتناکی قرار گرفت. آنها از خلبان نظامی خواستند اعتراف کند که برای حمله به حریم هوایی عراق آمده است.

اما خلبان شکنجه شده قرون وسطایی به سادگی گفت که او برای محافظت از کشورش در برابر حملات هوایی ارتش عراق پرواز کرده است. سپاهیان وی او را در سرزمین اشغالی اش اسیر کردند و ایران فقط می خواست از خود در برابر اشغالگران دفاع کند.

این پاسخ قطعاً برای آنها بسیار ارزشمند بود و مدت اسارت آنها را طولانی کرد. سرپوش سرانجام پس از 18 سال اسارت در آوریل 1998 پایان یافت. با این حال ، سرلشکر حسین لشگری پس از آزادی نتوانست از زندگی و زندگی در کنار همسر و فرزندش لذت ببرد و در سال 2009 به دلیل آثار آن شکنجه و 18 سال زندان به شهادت رسید.

پاسخ خلبان نظامی را با مراجعه به مطبوعات ثابت کنید

لازم به ذکر است که پاسخ خلبان نظامی به آزارگران باپتیست و محکومیت آنها به تجاوز ، با مراجعه به مطبوعات سال 1979 به راحتی اثبات می شود.

در واقع ، نظرات مطبوعات و به ویژه مطبوعات در مورد حمله نیروهای بعثی عراق به ایران باید ماه ها قبل از شروع رسمی جنگ تحمیل شده در 22 سپتامبر 1980 بررسی شود. زیرا حتی قبل از حمله رسمی صدام به ایران ، مرزهای غربی و جنوبی این کشور بارها مورد حمله عراق قرار گرفت و حتی برخی از نقاط مرزی بمباران شد. این حملات تهاجمی در روزنامه های آن زمان کشور منعکس شد.

به عنوان مثال ، روزنامه جمهوری اسلامی در ستون خود ، ایست خرداد 1358 ، در مورد جنبش فتنه انگیز رژیم بعث عراق نوشت: حاکم سابق خوزستان این کشور را کشور آتش نامید. “دیروز دولت بعث به مرزهای ایران در منطقه کردستان حمله کرد و تعدادی از کردهای میهن دوست ما را با بمب های شوروی کشت …”

روزنامه اطلاعات در 13 اکتبر 1979 به نقل از داروش فورار در روزنامه ای نوشت: “عراق علیه میهن ما توطئه می کند ، پایگاه می سازد و توطئه گران را به مرز می فرستد.” اندکی بعد ، روزنامه اطلاعات در 5 آوریل 1980 در مقاله ای تحت عنوان “دولت ایران قصد دارد بی ثبات سازی ایران را ایجاد کند” گزارش داد که دولت بعث عراق کمک ها و تجهیزات ضد انقلاب برای ایجاد بی ثباتی در منطقه مرزی ایران ارائه داد.

همچنین ، کهان در صفحه اول خود در تاریخ 4 ژوئن 1980 نوشت: “کوثر شیرین مستقیم از توپخانه عراق شلیک کرد” و …

جالب اینجاست که خلبان شهید لشکرگاه خود در خاطرات خود به این موضوع اشاره کرده و می نویسد: “آوریل 1979 ، که آغاز تجاوزات مرزی عراق علیه ایران بود ، طبق اعلام وزارت خارجه ایران ، 148 حمله هوایی عراق و 295 مورد انجام شد” این حادثه اتفاق افتاد. “

کی صدام شلیک شد؟

یکی از مهمترین مفاد قطعنامه 598 ماده ششم بود که خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب توسط سازمان ملل برای شناسایی متجاوزان و آغازگرهای جنگ بود. علیرغم درخواستهای مکرر از ایران ، این بند حتی پس از دو سال و نیم توسط سازمان ملل دنبال نشده است.

اما دو سال پس از حمله صدام به کویت و محکومیت جهانی اقدامات وی ، دبیرکل سازمان ملل متحد در 14 آگوست 1991 نامه ای به ایران و عراق نوشت و خواستار اجرای ماده 597 شد. آنها می خواستند استدلال خود را برای معرفی کشوری که جنگ آغاز شده است ارائه دهند. این درخواست از سوی دولت عراق مورد تمسخر قرار گرفت ، اما سرانجام این کشور در 25 سپتامبر 1991 با مدرک کمی پاسخ غیر حرفه ای به دبیرکل سازمان ملل داد.

اما جمهوری اسلامی ایران اسناد مستند و منطقی خود را که به صورت کتاب بود ، در تاریخ 15 سپتامبر 1991 و 15 سپتامبر 1991 به دبیرکل سازمان ملل ارائه کرد.

اسناد ایران براساس ماده 51 منشور سازمان ملل (بر اساس دفاع مشروع) بود.

دبیرکل سازمان ملل متحد پس از مشورت با گروهی از کارشناسان و مطالعه اسناد ایران و عراق ، این اسناد را در اختیار یک گروه بی طرف قرار داد. سرانجام در تاریخ 9 دسامبر 1991 ، دبیرکل سازمان ملل متحد نظرات خود را مبنی بر آغاز جنگ عراق در یک گزارش رسمی به شورای امنیت سازمان ملل در 9 بند ، بیان کرد.

بنابراین ، تقریباً سه سال و نیم پس از پایان جنگ عراق و ایران ، در 9 دسامبر 1991 ، دبیر کل سازمان ملل ، خاویر پریز د د کوئلر ، رسماً عراق را به عنوان آغازگر جنگ با عراق معرفی کرد.

***

البته علاوه بر ترویج مفاهیم ایثار ، از خودگذشتگی و ستیزه جویی و دفاع از تاریخ باشکوه حقیقت ، اسلام و دفاع از میهن ، مرور تاریخ باشکوه مانع از فرصت یابی دشمنان و تحریف تاریخ می شود.

پاورقی:

2- مجله اسلامی جوهوری ، شماره. تاریخ ژوئن ، 1979 ، ص

2- مجله اطلاعات ، شماره 15975 ، شنبه ، 12 اکتبر 1979 ، صفحه 11

3- مجله اطلاعات ، شماره 16108 ، پنجشنبه ، 5 آوریل 1980 ، 1 و 11

4- مجله کهن ، شماره 11012 ، سه شنبه ، 4 ژوئن 1980 ، صفحه 1

کتاب – “10410” – سرلشکر شهید حسین لشگری از یادبود ، معاون فرهنگی سازمان عقیدتی و سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ، چاپ اول ، 2004 ، صفحه 17

مقاله “اعلامیه رسمی عراق به عنوان آغازگر جنگ اجباری” ، توسط سردار حسین علائی ، وب سایت تابناک ، دسامبر ، 2009 ، کد خبر 9426864

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا