عمومی

هشدار برای ریسک سیلاب؛ بررسی نمونه شهربلده در البرز مرکزی

هشدار برای ریسک سیلاب؛ بررسی نمونه شهربلده در البرز مرکزی

احداث معابر و سنگفرش دره و همچنین احداث پارک روی رودخانه توسط شهرداری بلده در سال های گذشته به ویژه از اواسط دهه 80 انجام شده است. بی توجهی به ابتدایی ترین اصول ایمنی در توسعه محدوده اطراف خیابان ها، تداوم تردد و رفت و آمد در مسیل در روزهای بارانی و همچنین احداث خانه، باغ و رستوران مسیل در تمامی مسیل ها به صورت کلاسیک و تکراری. ، و این غم انگیز است. خود شهروندان ناآگاهانه در خطرناک‌تر کردن وضعیت مشارکت می‌کنند.

اقداماتی که خطر را افزایش می دهد شامل ساخت و ساز غیرقانونی و خطرناک در پناهگاه ها و سکونتگاه ها در تفرجگاه هایی است که در واقع در جاده های خطرناک قرار دارند و همچنین ریختن زباله و نخاله های ساختمانی در امتداد همان جاده ها. توسعه شهرسازی در کنار رودخانه ها بدون در نظر گرفتن خطرات مخاطرات طبیعی با پیامدهایی از جمله تجاوز به رودخانه، تخریب جنگل ها و از بین رفتن مراتع همراه بوده است که نقش مهمی در ایجاد محیط مناسب دارد. سیل تقریباً در تمام مناطق ایران رخ می دهد.

در روزهای 17 و 23 مرداد ماه سال 1400 سیل در بلده و روستاهای اطراف آن به ویژه روستاهای سراساب و کمرود رخ داد و باعث وحشت و آسیب به زیرساخت های روستاهای منطقه شد. هوای مازندران از مردم خواسته از تردد در حاشیه رودخانه ها و ارتفاعات خودداری کنند. رانش شدید زمین در محور حرج و منطقه دوآب جاده حرج را مسدود کرد. رانش زمین حاصل بارندگی شدید و سیل است و رانش زمینی که در این امتداد جاده حرج رخ می دهد معمولاً پس از هر بارندگی شدید تکرار می شود.

در 26 ژوئیه 2019، باران شدید 20 خانه مسکونی را زیر آب گرفت و یک جاده در شهر بلده را ویران کرد. دهستان بلده مرکز شهر تاریخی، باستانی و توریستی بلده، محوطه قلعه پولاد بلده، که مقر حکومت سلسله بادوسپانان شاهان محلی نور و رستمدار در دوره خوارزمشاه و ایلخانان بوده است، در 85 کیلومتری جنوب این شهر قرار دارد. شهر نور. طبق سرشماری سال 1394، این بخش دارای 7630 نفر جمعیت بوده و از یک شهر و 50 روستا تشکیل شده است. رودخانه نور که از دره نور و شهر بلده می گذرد محل تخلیه زباله های ساختمانی توسط برخی اهالی است و این کار بدون استثناء شهرداری انجام می شود. سواحل و کانال های رودخانه در مالکیت عمومی هستند. استفاده از رودخانه و دره به‌عنوان پارکینگ ماشین‌های مردم و جاده‌ای برای مردم و مسافران محلی و مکانی برای ساخت وسایل پارک و شهربازی منجر به بلایایی شد که نمونه آن در غروب 22 مرداد 1400 در سراسر دره رخ داد. این اتفاق افتاده و صدمات زیادی به مردم وارد کرده است.

در بالادست، روند تخریب مراتع با فروش سریع زمین هایی که به عنوان مالکیت خصوصی توسط افراد تلقی می شود، ادامه داشته و ادامه دارد و آبخیزداری در این شرایط یک نگرانی است. به عنوان مثال می توان به فروش و تبدیل زمین کشاورزی و مراتع به خانه و مجتمع مسکونی در شهرهای بالادست چمستان، نور و بلده در استان مازندران اشاره کرد. از نظر تخریب درختان به ویژه درختان واقع در باغ ها و اطراف زمین های کشاورزی و مالکیت خصوصی وضعیت نگران کننده ای است. در دره نور و روستاهای منطقه بالده نور مقدار چوب برداشت شده گاهی 50 کامیون در روز است! می آید

ساختمان‌هایی که در بستر رودخانه‌ها و در خلوت و با سوء استفاده از غیبت یا استقرار قانونی یا با نقض فاحش ساخته شده‌اند، همچنان پابرجا هستند و بر تعدادشان افزوده می‌شود. دخالت و تجاوز انسان به رودخانه ها، تخریب مراتع و جنگل ها و تخریب منابع طبیعی در دهه های اخیر نقش عمده ای در افزایش خسارات ناشی از سیلاب های اخیر داشته است. یکی از عوارض خشکسالی، تشکیل لایه ضخیم خاک غیرقابل نفوذ در سطح زمین است که باعث کاهش نفوذپذیری منطقه در برابر نزولات جوی شده و باعث می شود مقادیر زیادی آب به صورت رواناب روان شود. همه شهرداری ها باید در این مورد توجیه شوند که اجازه ساخت و ساز در این مناطق می تواند باعث بروز بلایای بزرگ در سیل های بعدی شود. بلایایی که ممکن است در آینده به دلیل تداوم خشکسالی و تغییرات اقلیمی با آن مواجه شویم.

توسعه شهری با در نظر گرفتن خطر سیل
بسیاری از مناطق شهری و روستایی هنوز به گونه ای ساخته می شوند که گویی تغییر اقلیم اتفاق نیفتاده و ادامه دارد! سیل ها مخاطرات طبیعی هستند که بیشترین هزینه را از نظر اثرات اقتصادی و در برخی موارد مرگ انسان ها در طول تاریخ داشته اند. با این حال، برنامه ریزان شهری اغلب تغییرات طبیعی در فرآیندهای سطح زمین و تغییرات آب و هوایی را نادیده می گیرند و به محیط رودخانه به عنوان یک منطقه جذاب برای ساخت و ساز و توسعه نگاه می کنند! همانطور که سیل تابستان 1400 نشان داد، پیامدهای چنین تفکری می تواند فاجعه بار باشد. در برنامه‌ریزی شهری، همراه با نقشه‌برداری خطر سیل، مناطق مستعد سیل و مناطق مجاور آن شناسایی می‌شوند که باید آن را «پتانسیل خطر سیل» نامید. از نتایج این نقشه برداری برای طراحی پروژه هایی استفاده می شود که منعطف و سازگار با پیامدهای سیل های آینده باشند.
این گونه کارها علاوه بر کاهش پیامدهای منفی طغیان، دسترسی آسان به رودخانه و تقویت حق قانونی عموم مردم برای دسترسی به سواحل رودخانه را فراهم می کند. بهبود مدیریت سیل در مناطق شهری و روستایی باعث کاهش بروز و پیامدهای سیل برای حفاظت از جان، اموال، زیستگاه ها و سایر منابع ارزشمند خواهد شد. بنابراین، باید یک رویکرد مدیریت چندهدفه برای دشت‌های سیل‌زده اجرا کنیم که شامل موارد زیر است: افزایش حفاظت در برابر سیل، احیا و بهبود اکوسیستم‌ها، حفاظت از زمین‌های کشاورزی، بهبود بهره‌برداری و نگهداری تأسیسات شهری.

کاهش خطر سیل
از انواع سیلاب هایی که می توانند تکرار شوند می توان به سیلاب های محلی و طغیان رودخانه ها اشاره کرد. سیل محلی زمانی رخ می دهد که میزان بارندگی از ظرفیت سیستم های زهکشی شهری فراتر رود. سیل در رودخانه ها زمانی رخ می دهد که جریان رودخانه از ظرفیت کانال رودخانه بیشتر باشد.

با کاهش رواناب طوفان ها و حفاظت از دشت های سیلابی، زیرساخت های سبز می توانند به مدیریت سیل محلی و رودخانه کمک کنند. زیرساخت های سبز شامل تأسیسات و اقدامات مختلفی از جمله پوشش گیاهی یا سیستم های خاکی، سنگ فرش های قابل نفوذ یا نفوذپذیری لایه های مختلف شهری و روستایی، جمع آوری و استفاده مجدد از آب باران، یا محوطه سازی برای ذخیره، نفوذ یا تبخیر آب باران و کاهش رواناب به سیستم می باشد. یا شبکه های آب های سطحی (زیرساخت خاکستری). زیرساخت خاکستری به زیرساخت های مهندسی شده دست بشر برای منابع آب مانند تصفیه خانه های آب و فاضلاب، خطوط لوله و مخازن اشاره دارد.

عناصر زیرساخت سبز شهری می تواند شامل مخزن یا بشکه باران در جلوی خانه، ردیفی از درختان در امتداد یک خیابان اصلی یا فرعی در شهر یا سبز کردن یک کوچه باشد. زیرساخت های سبز محله شامل گسترش فضاهای سبز در مناطق اشغال شده توسط ساختمان ها، توسعه باغ ها در مناطقی است که قبلاً تحت تأثیر سیل محلی قرار گرفته اند. زیرساخت سبز بارندگی را جذب می کند و از تجمع آب در شبکه های لوله های آب و فاضلاب و جاده ها یا زیرزمین ها جلوگیری می کند و شامل باغ ها، بیوسول ها (زهکشی بیولوژیکی) و روسازی های نفوذپذیر است. در مناطقی که تحت تأثیر طغیان رودخانه ها قرار گرفته اند، توسعه زیرساخت های سبز، حفاظت از فضای باز و مدیریت دشت سیلابی می تواند رویکردهای زیرساخت خاکستری را تکمیل کند. این شیوه ها میزان روان آب های طوفان را به رودخانه ها و رودخانه ها کاهش می دهد، عملکرد طبیعی دشت های سیلابی را حفظ می کند و آسیب به زیرساخت ها و اموال را به حداقل می رساند.

*عضو پژوهشکده زلزله شناسی و مهندسی زلزله

دکمه بازگشت به بالا