اقتصادی

نخستین رییس زن WTO رسما انتخاب شد

نخستین رییس زن WTO رسما انتخاب شد

سازمان تجارت جهانی (WTO) آنگوجی اوکونجو ایویلا را رسما به عنوان اولین زن و اولین رئیس جمهور آفریقا انتخاب کرد.

به گزارش دنیای 77 ، در نشست مجازی سازمان تجارت جهانی (WTO) روز دوشنبه ، آنگوجی اوکونجو ایویلا ، وزیر دارایی سابق 66 ساله از نیجریه ، به مدت چهار سال به عنوان مدیرکل سازمان انتخاب شد. وی از اول مارس رسماً کار خود را آغاز می کند و ممکن است در پایان دوره چهار ساله خود در 31 آگوست 2025 دوباره انتخاب شود.

روبرتو آزودو پس از استعفا از مدیرکل یک سال پیش مدیر کل WTO بود و پس از آن چهار معاون مدیر کل جایگزین شد.

در دوران ترامپ ، اوکونجو ایویلار با وتو در ایالات متحده روبرو شد که مانع از کاندیداتوری وی شد ، اما اکنون مسئولیت اقتصاد جهانی و سازمان تجارت جهانی را بر عهده گرفته است. دولت بایدن هفته گذشته به طور رسمی از نامزدی اوکونجو ایویلا برای ریاست سازمان تجارت جهانی (WTO) حمایت کرد و زمینه را برای تبدیل شدن وی به اولین زن آفریقایی به ریاست WTO فراهم کرد.

آنگوجی اوکونجو ایویلا دو بار وزیر دارایی نیجریه است ، 25 سال در بانک جهانی خدمت کرده و همچنین رئیس انجمن جهانی واکسن و ایمن سازی است. تابعیت مضاعف آمریکایی وی به این معنی است که برای اولین بار ، یک آمریکایی مدیرکل سازمان تجارت جهانی خواهد بود.

رهبری WTO در میان شکاف بزرگ بین چین و غرب یکی از چالش های اصلی Okunjo Ivila است.

اوکونجو ، نماینده ایالات متحده در WTO ، متعهد شده است که با Ivilla همکاری نزدیک کند و گفت که مدیرکل جدید WTO می تواند به عنوان یک شریک سازنده به ایالات متحده اعتماد کند. هیئت چینی در سازمان تجارت جهانی همچنین در بیانیه ای اعلام كرد كه این سازمان در موقعیت بحرانی قرار دارد و تصمیم مشترك همه اعضا نشان دهنده اعتماد به اوكونجو ایویلا و همچنین سیستمی است كه نگرش ها و انتظارات ما را منعكس می كند و تجارت چند جانبه

واشنگتن و بروکسل با انتقاد از برنامه گسترده یارانه چین ، انتقال اجباری فناوری و تأثیر گسترده آن بر اقتصاد این کشور ، اظهار داشتند که این سیاست ها تجارت را مختل کرده و بر اقتصاد جهانی تأثیر منفی گذاشته است.

به گزارش بلومبرگ ، اوکونجو ایویلا در کارزار انتخاباتی خود بر لزوم بازسازی و کاوش در مناطق مورد علاقه مشترک بین ایالات متحده و چین تأکید کرد. وی به عنوان کاندیدای پست ، از ابتکاراتی برای معرفی مقررات جدید برای یارانه های صنعتی ، شرکت های دولتی و انتقال اجباری فناوری بین ایالات متحده ، اتحادیه اروپا و ژاپن حمایت کرده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا