عمومی

ناگفته‌های خالق ایرانی نماد جام‌جهانی ۲۰۲۲

ناگفته‌های خالق ایرانی نماد جام‌جهانی ۲۰۲۲

لحظه ای که در این زمان از مسابقات به تماشای قرعه کشی مرحله گروهی جام جهانی 2022 قطر برای حریفان تیم ملی مان نشستیم، در ابتدای مراسم از نماد جام جهانی 2022 رونمایی شد اما در آن لحظه متوجه نشدیم. که یک ایرانی آن را طراحی کرده بود.

به گزارش دنیای 77، روزنامه خراسان در ادامه نوشت: نمادی که خیلی زود در شبکه های اجتماعی ظاهر شد و حتی شایعاتی در مورد ماهیت آن منتشر شد؛ نمادی که خیلی زود در شبکه های اجتماعی ظاهر شد. برخی به آن روح می گویند، برخی دیگر آن را «سفره ماهی در خلیج فارس» می نامند، اما هیچ یک از این تعابیر از «زنده» درست نبود. Live در زبان عربی به معنای بازیکن بسیار ماهر است که همه فوتبالدوستان را دعوت می کند تا استراتژی او را ببینند و البته. نکته مهم در مورد این طرح این است که توسط یک طراح گرافیک ایرانی طراحی شده است. «سید حسین ازغی» مردی است که در روزهای اخیر نامش در رسانه ها مطرح شده و به عنوان طراح نماد جام جهانی شناخته می شود. دستاوردی ویژه برای او که سال ها «شخصیت طراح» بود اما حالا توانسته برای اولین دوره جام جهانی غرب آسیا موفقیتی خاص و بزرگ کسب کند.

او در گفتگو با ما از آغاز داستان این طرح، ارتباط امیر قطر با وی، چالش طراحی این نماد و… می گوید.

از بچگی عاشق نقاشی بودم

این گرافیست و تصویرگر جوان و با استعداد در پاسخ به سوال اول که چه زمانی وارد حرفه طراحی شده است: «از کودکی عاشق نقاشی بودم و در سال 1363 دوره تخصصی طراحی را در بندرعباس گذراندم.» او همکاری داشته است. تعدادی پروژه انیمیشن سریالی و سینمایی در طراحی کاراکتر و فضا، همچنین طراحی و تدوین دو جلد کتاب طنز (کمیک استریپ) و چندین کتاب فارسی و طراحی مجموعه استیکر برای برنامه های پیام رسان از دیگر کارهای وی است.

فیفا یک سال و نیم پیش برای من ایمیل فرستاد

وی در پاسخ به این سوال که ماجرای طراحی جام جهانی قطر از چه زمانی آغاز شد، گفت: در گذشته فرآیند طراحی نمادهای جام جهانی مانند برزیل یا روسیه که اطلاعات دقیق تری از آنها دارم، فیفا رقابتی بین طراحان بود، آنها انتخاب می کردند. 3- فیفا سپس این سه طرح را برای بررسی در معرض دید عموم قرار داد و طرحی که بیشترین رای را به خود اختصاص داد به نماد زمانی تبدیل شد که محصولات جام جهانی با همین نماد تولید می شد.در این زمینه حدود یک سال و نیم پیش ایمیلی از کمیته عالی جام جهانی دریافت کردم. این سازمان کمیته مشترکی از مقامات فیفا و قطر میزبان جام جهانی است. نماد جام جهانی را بکشید و برای ما ارسال کنید.

طرح اصلی من به یکی از 3 طرح برتر فیفا تبدیل شده است

این طراح گرافیک گفت: پس از دریافت ایمیلی از کمیته برگزاری جام جهانی، آمادگی خود را برای همکاری اعلام کردم و سپس پیشنهادی مبنی بر اینکه طرح باید چه شکلی باشد و چه معیارهایی برای آنها باید باشد، برایم ارسال کردند. طرح نماد جام جهانی قطر آنها مهم هستند و می خواهند روی آنها کار کنند و یک سری ارزش ها و … من بلافاصله پیشنهادم را شروع کردم و در نهایت به آنها نماد دادم. نماد شاهین بود که به پرنده ملی قطر معروف بود و در چندین مرحله روی آن کار کردم و آن را چکش زدم تا به اصطلاح تصمیم نهایی گرفته شد و به عنوان یکی از سه طرح نهایی و طرح برتر در یک طرح قرار گرفت. رای عمومی توسط فیفا برای شرکت در شبکه های اجتماعی او. گفته می شد انیمیشن بر اساس این شخصیت ها ساخته می شود و بینندگان پس از دیدن انیمیشن به این نمادها رای می دهند. یک سال پیش این اتفاق افتاد و قرار بود نتیجه بگیرم اما دو ماه گذشت و خبری نشد. من به همین کمیته ایمیل زدم که کشور میزبان جام جهانی با همه پرسی مخالفت کرده و ظاهراً آنها برنامه ای دارند و می خواهند به عنوان نماد جام جهانی روی آن کار کنند.»

امیر قطر می خواست این نماد توسط من طراحی شود

«آزاکی» ایمیلی از فیفا دریافت کرد که در آن آمده بود: «قطر هیچ یک از این سه طرح را قبول نکرده و می‌خواهد نماد جام جهانی را خودش طراحی کند و پروژه در همین جا متوقف می‌شود». او گفت: حدود یک ماه طول کشید تا پاسخ ایمیلم را دریافت کنم تا اینکه ایمیل دیگری از رئیس بخش برندسازی کمیته عالی جام جهانی دریافت کردم. اشاره شد که ما یک ایده داریم و می خواهیم روی آن کار کنید و طرح را تمام کنید. بعد متوجه شدم که خود امیر قطر هم ایده ای دارد که تقریباً مثل الان است و در چند روز اخیر بارها آن را در رسانه ها دیده اید. به من گفتند که امیر قطر طرح های من و دیگر طراحان را دیده و درخواست کرده است که این ایده توسط من اجرا و نهایی شود زیرا طرح فالکون من برای او جذاب تر از بقیه بود.

این نماد نشان دهنده پوشش محلی قطری ها است

این طراح شخصیت درباره ماهیت این نماد گفت: برای طراحی ایده امیر قطر با کمیته برگزاری جام جهانی قرارداد مستقیم امضا کردم و از شش ماه پیش دوباره شروع به کار کردم. ایده آنها این بود که روسری مشکی مردان قطری و لباس محلی مردم قطر به نماد رسمی جام جهانی قطر تبدیل شود. آنها می خواستند از این فرصت جام جهانی نهایت استفاده را ببرند و این پوشش را به عنوان نماد و پوششی فرهنگی معرفی کنند که برایشان مهم است و باید برای جهانیان شناخته شود. آنها می خواستند این نماد قابل مشاهده باشد تا مردم سراسر جهان بدانند قطری ها چه می پوشند و ظاهراً این در فرهنگ مردم این کشور بسیار مهم است.

طراحی یک شخصیت جام جهانی بدون دست دشوار بود

اعزاقی درباره چالش طراحی نماد برای قطر 2022 گفت: طراحی این نماد را از زمانی که گفتم شروع کردم و برای من به عنوان یک طراح شخصیت با 15 سال سابقه و تجربه زیاد در این زمینه، این کاراکتر بسیار چالش برانگیز بود. جام جهانی. . وقتی می خواهیم شخصیتی را طراحی کنیم یک سری اهداف برای خلق آن داریم که باید در طراحی به آن توجه کرد. از این نظر، شخصیت ما باید یک فوتبالیست می بود و این بازی تماماً در مورد تحرک است و این مستلزم شرایطی است که داشتن اندام برای بازی با توپ بسیار مهم است، اما زمانی که من در مراحل اولیه قدم می زدم. پروژه ، رضایت بخش نبود پاسخی که من از امیر قطر در مورد این اتودها گرفتم دقیقاً همینطور بود و به من گفت که این شخصیت هیچ اندامی ندارد و باید با همان چافی به هدف رسید، حالا شما می توانید کاری کنید! اتو کردن زیاد، چکش های متعدد، تماس با تیم انیمیشن فیفا برای اینکه بفهمیم چگونه می توان حرکتی را برای این شخصیت طراحی کرد تا بتواند یک نمایش فوتبالی ارائه کند، در نهایت به طرحی رسیدیم که همه دوست داشتیم. این کار را ادامه دادیم تا بهتر شدیم تا به نتیجه نهایی رسیدیم که در قرعه کشی جام جهانی از آن رونمایی شد و حالا می توانید ببینید.»

نقش اسلیمی روی نماد طرح حنا زنانه قطری است

این نقاش درباره طرح نماد نیز توضیحات جالبی ارائه کرد و گفت: پس از نهایی شدن طرح نهایی، تزیینات، طرح ها و … زیادی برای آن طراحی کرده ام و گزینه های زیادی را در نظر گرفته و برای انتخاب به این کمیته ارسال کرده ام. فینال باز است بعضی ها خیلی شلوغ بودند و ما دوست داریم آنقدر شلوغ نباشیم که باعث ایجاد هیجان بصری شود زیرا ممکن است حس خوبی برای مخاطب ایجاد نکند سال ها پیش منتشر شد، زیرا قرار بود این شخصیت نماد با همان آرم. نقش اسلیمی که در زیر کاراکتر دیده می شود نیز الهام گرفته از نقش مهدی است که زنان قطری از آن به عنوان تزئین استفاده می کنند. “می خواستم نماد را حفظ کنم.”

من فوتبالیست بودم و به دقت امیر قطر علاقه داشتم

اعزاقی که از طریق دفتر امیر قطر برای طراحی مفهومی در تماس بوده و نظرات وی را دریافت کرده است، گفت: نکته جالب مکاتبات، دقت و وسواس زیاد او بود. این هم مهم است که او طرفدار پر و پا قرص فوتبال است و سعی می کند در آن نقش ایفا کند. به عنوان مثال در پایین طرح از هنر زنان قطری با حنا استفاده کردم و فیفا تاکید کرد که طرح شلوغ تر باشد. در نهایت امیر قطر گفت که ازدحام کم طرح ها توجه را از شال سفید منحرف می کند. من به فیفا گفتم اما قبول نکردند و در نهایت وقتی امیر قطر گفت قبول شد. برای من جالب بود که او اینقدر مراقب بود.»

امیدوارم از گروه خود صعود کنیم

ازغی در پاسخ به این سوال که آیا طرفدار فوتبال است یا خیر، گفت: من فوتبال را دوست دارم اما فوتبال بازی نمی کنم و علاقه ام به این ورزش مشخص است. تیم های ملی انگلیس از دوران کودکی “من خاطرات خوبی از بازی با آمریکا دارم، بنابراین امیدوارم در این زمان اتفاق خوبی برای تیم ملی ما بیفتد. انگلیس مثل قبل در مستطیل سبز قوی نیست و فکر می کنم.” خیلی راحت تر از آرژانتین است.” در مجموع، من بسیار خوشبین هستم که صعود کنیم.”

کار من هنوز تمام نشده و استیکر جذابش باقی مانده است

کار این گرافیست ایرانی در حالی ادامه دارد که کار طراحی زنده به عنوان نماد جام جهانی 2022 به پایان رسیده است. او گفت: «کار من هنوز تمام نشده است. ما همچنان در حال کار بر روی استیکرهای این نماد هستیم و علاوه بر تعدادی از مواردی که رونمایی شده اند، موارد جالب دیگری نیز در چند روز آینده اضافه خواهند شد. تنها بسته اولیه در رافائل رونمایی شد. در روزهای آینده استیکرهایی را برای شبکه های اجتماعی در اختیار فیفا و کمیته برگزاری جام جهانی قطر قرار خواهم داد که خودشان منتشر خواهند کرد.

پیام تمام شد

دکمه بازگشت به بالا