سلامت

ناگفته‌هایی از پروژه مخوف سازمان جاسوسی آمریکا/آزمایش‌های فوق‌سری سیا برای کنترل ذهن

در طول دهه های 1950 و 1960، سیا یک سری آزمایشات مخفیانه انجام داد که بعداً افکار عمومی آمریکا و متعاقباً جامعه جهانی را با افشاگری ها شوکه کرد. در حالی که ممکن است در ابتدا به نظر برسد که هر یک از این آزمایش‌ها به قلمرو علمی تخیلی تعلق دارند، اما به زودی مشخص می‌شود که به‌طور شگفت‌انگیزی، آزمایش‌های کنترل ذهن MK Ultra همگی واقعی بوده‌اند.

در بحبوحه جنگ سرد تلخ، محققان سیا در حال انجام برخی از آزاردهنده ترین و وحشتناک ترین آزمایشات تاریخ بر روی افراد عمدتاً بی گمان و بی گناه بودند. به گزارش All That’s Interesting، در آن دوره پرتنش، سیا معتقد بود که محققان در اتحاد جماهیر شوروی با موفقیت تکنیک های کنترل ذهن خود را توسعه داده اند. بدین ترتیب سیا نیز در سال 1953 برنامه ای به نام MK Ultra را آغاز کرد. محققان بیش از 80 پژوهشکده، دانشگاه و بیمارستان در این برنامه گسترده شرکت کردند. به آزمودنی‌های این آزمایش‌های عذاب‌آور شوک الکتریکی داده شد، مورد آزار و اذیت کلامی و فیزیکی قرار گرفتند و به بسیاری از آنها مکرراً مقادیر قابل توجهی از مواد روان‌گردان، به‌ویژه LSD داده شد.

همچنین، بسیاری از آزمودنی‌ها که قبلاً با مشکلات روانی دست و پنجه نرم می‌کردند، بدون اطلاع آنها مورد آزمایش قرار گرفتند. بسیاری از این افراد بعداً دچار مشکلات روحی و جسمی طولانی مدت می شوند. تعجبی نداشت که سیا این پروژه را با مخفی کاری و اسامی بسیار رمز اجرا کرد. و هنگامی که این پروژه – حداقل روی کاغذ – در دهه 1960 پایان یافت، بیشتر اسناد و مدارک به دستور مقامات سیا از بین رفت.

امروزه، عموم مردم آمریکا به نزدیک به 20000 سند مربوط به آزمایش های کنترل ذهن MK Ultra دسترسی رایگان دارند. اما حتی این مقدار شواهد که بخش کوچکی از تمام اسناد و مدارک واقعی بود، برای کشف یکی از وحشتناک ترین و شنیع ترین برنامه های تاریخ دولت آمریکا کافی بود.

آزمایش‌های کنترل ذهن MK Ultra چگونه انجام شد؟

برنامه MK Ultra از همان ابتدا بسیار محرمانه انجام شد زیرا سیا به خوبی از نقص های اخلاقی در آزمایش های کنترل ذهن آگاه بود. در مجموع 162 کارآزمایی این پروژه در شهرهای مختلف، دانشگاه ها، زندان ها و بیمارستان ها انجام شد. 185 محقق خط مقدم نیز در این سلسله آزمایش ها شرکت کردند که برخی از آنها از ورود ناخواسته به برنامه مخفی سیا بی اطلاع بودند.

در آزمایشات اولیه، بیشتر اوقات، مواد روانگردان به هر فرد داده می شد تا ذهن را تغییر دهد. به این ترتیب، محققان امیدوار بودند که محتویات ذهن انسان را به طور کامل پاک کنند. به آزمودنی ها بیشتر LSD، مواد افیونی، THC (تتراهیدروکانابینول) و ماده مصنوعی فوق توهم زا 3-quinoclidinol benzinate (ساخته شده توسط دولت) و همچنین الکل (گاهی در مقادیر کشنده) داده شد. محققان گاهی اوقات به افراد دو دارو با اثرات متضاد (مانند آرام بخش و آمفتامین یا الکل با ال اس دی) به طور همزمان می دهند تا پاسخ آنها را مشاهده کنند.

علاوه بر داروها و داروهای روانگردان، محققان از هیپنوتیزم نیز استفاده کردند. این روش به طور خاص برای ترساندن افراد (که مدلی برای اسرای جنگی و جاسوسان دشمن بودند) برای افشای اطلاعات طراحی شده بود. محققان بیشتر اثرات هیپنوتیزم را بر نتایج تست پلی گراف و نتایج از دست دادن حافظه بررسی کردند.

در همین حال، شرکت کنندگان در برنامه MK Ultra تحت آزمایشاتی مانند شوک الکتریکی، تحریک شنوایی و داروهای فلج کننده (که معمولاً برای بیهوشی استفاده می شوند) قرار گرفتند. در همین حال، آزمایشگر دونالد کامرون (اولین رئیس انجمن جهانی روانپزشکی و رئیس انجمن روانپزشکی آمریکا و کانادا) بیماران را دارو می کرد و نوارهای صوتی یا پیشنهادات مکرر را در حالی که بیماران در کما بودند پخش می کرد.

ناگفته از پروژه هولناک سیا/آزمایش کنترل ذهن فوق سری

او امیدوار بود که با این روش بتواند اسکیزوفرنی را درمان کند یا ذهن افراد را با پاک کردن محتویات ذهن آنها به حالت اولیه بازگرداند. اما برخلاف انتظار، این آزمایش‌ها بر روی آزمودنی‌ها تأثیر شدیدی گذاشت و بسیاری از آنها ماه‌ها در کما بودند و تا آخر عمر از بی‌اختیاری و فراموشی رنج می‌بردند.

جان سی. لیلی، روانپزشک و رفتارشناس معروف حیوانات نیز در این آزمایشات شرکت داشت. او توانست اولین مخزن محرومیت حسی را برای این آزمایش و تحقیق در مورد ماهیت ذهن انسان ایجاد کند. دانشمندان Project MK Ultra این مخزن را سفارش دادند تا بتوانند پس از استفاده از مواد روانگردان، افراد را در محیطی عاری از هرگونه محرک محیطی قرار دهند.

با چنین زرادخانه ای از انواع ابزارها، محققان این برنامه واقعاً موفق شده اند ذهن هزاران نفر از مردم بدبخت را بشکنند. بسیاری از کسانی که ناآگاهانه یا با وعده های تقلبی وارد آزمون شدند، بعداً تاوان اشتباهات خود را پرداخت کردند.

یکی از شرکت کنندگان در این آزمایش ها چارلز منسون بود. منسون که اکنون یکی از مشهورترین چهره های تاریخ جهان است، به پیروان فرقه خود، خانواده منسون، دستور داد تا برخی از بدترین قتل ها را در لس آنجلس در دهه 1960 انجام دهند. جنایات منسون، به ویژه قتل شارون تیت و لنو و رزماری لابیانکا، سر و صدای زیادی به پا کرد و افشای جزئیات، مردم را در ماتم عمیق فرو برد. منسون نه تنها افراد زیادی را در حلقه خود داشت که بعداً به سیا پیوستند، بلکه او فرقه خود را نیز مانند بازرسان MK Ultra با LSD آنها اداره می کرد.

بسیاری بر این باورند که پروژه MK Ultra هنوز ادامه دارد

این آزمایش ها برای بیش از یک دهه و حتی پس از مرگ دانشمند ارتش به نام دکتر فرانک اولسون ادامه یافت. اولسون پس از آزمایش بسیار افسرده شد و در اوایل پروژه در سال 1953 از پنجره طبقه 13 آسایشگاه روانی که در آن بستری بود پرید و به زندگی خود پایان داد. معلوم است که او اندکی قبل از مرگش به خانواده اش اطلاع داد که ناخواسته خود را به دردسر انداخته است.

وضعیت کسانی که از این آزمایش جان سالم به در بردند نیز اسفناک بود. بسیاری از آزمودنی ها بعداً از مشکلات روانی مانند افسردگی، فراموشی، فلج، گیجی، خماری (به دلیل ترک نابهنگام دارو)، درد طاقت فرسا، بی خوابی و اسکیزوفرنی رنج بردند. این در حالی است که اثرات طولانی مدت این آزمایشات بر روی این افراد به طور دقیق مشخص نیست.

بیشتر بخوانید:

از زمان افشای آن، کتاب‌های بی‌شماری (داستانی، غیرداستانی، کمیک)، سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌ها از آزمایش‌های کنترل ذهن Project MK Ultra الهام گرفته شده‌اند. یکی از مهم ترین آنها مجموعه فیلم های «جیسون بورن» «مردانی که به بزها خیره شده اند (2009)» و مجموعه تلویزیونی «چیزهای عجیب» هستند.

دولت اجرای برنامه MK Ultra را انکار نمی کند، اما بسیاری از آنچه در طول آزمایش های وحشتناک رخ داده است فاش نشده است. همانطور که دولت اعتراف کرده است، این آزمایش ها در 80 موسسه تحقیقاتی و دانشگاه های مختلف و بر روی بسیاری از مظنونان انجام شد.

پروژه MK Ultra بعداً با انواع تئوری های توطئه جنجال های زیادی را برانگیخت. سیا اکنون به طور قطعی اعلام کرده است که آزمایشات در سال 1963 برای همیشه متوقف شده است. اما به دلیل از بین رفتن اسناد، محرمانه بودن پروژه و فراوانی اسامی رمز، بسیاری از نظریه پردازان توطئه معتقدند که محققان سیا و سایر سازمان های دولتی آمریکا همچنان در حال انجام آزمایش های وحشتناک مشابه هستند.

5858

دکمه بازگشت به بالا