عمومی

ناکامی بن سلمان درباره ایران و قطر

ناکامی بن سلمان درباره ایران و قطر

اما آنچه توجه ناظران سیاسی را به خود جلب می کند ، حضور داماد دونالد ترامپ ، جارد کوشنر ، در کنار رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است که می تواند توهین بزرگی به رهبران این کشورها تلقی شود. رهبران بحرین ، پادشاهی عمان و امارات متحده عربی در این اجلاس حضور نداشتند و این اهمیت نشست را کاهش داد.

در این جلسه دو حادثه رخ داده است. اولین مورد آشتی بین قطر و عربستان بود که دو کشور پس از سه سال اختلاف نظر برای حل آن گام برداشتند. دلیل اصلی این امر ترس محمد بن سلمان از پیروزی جو بایدن ، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است که وی را نگران کرده است. عربستان سعودی احساس می کند با شکست دونالد ترامپ در انتخابات چتر خود را از دست داده است. به همین دلیل ، عربستان سعودی در جهت ایجاد حاشیه امن در منطقه اقداماتی را برای جبران شکاف خود با قطر انجام داده است که این نشان دهنده شکست سیاست های منطقه ای محمد بن سلمان است.

یکی دیگر از موضوعات مورد بحث توطئه ولیعهد سعودی علیه ایران بود. وی به دنبال بهره برداری از شرایط موجود در منطقه و جهان برای ایجاد موج علیه ایران بود اما نتیجه ای نداشت ، زیرا قطر هرگز به دنبال کاهش روابط خود با ایران و گرفتار شدن در دام ولیعهد سعودی نیست. بنابراین ، می توان نتیجه گرفت که تنها نتیجه نشست شورای همکاری خلیج فارس برای عربستان سعودی آشتی میان ریاض و دوحه بود ، در این مدت قطر برای کاهش روابط با تهران و سایر مسائل منطقه ای به هیچ یک از پیش شرط های سعودی نرسید. نکرد

310311

دکمه بازگشت به بالا