عمومی

«معشوره» روی میز وزیر جدید نیرو/ تخصیص آب سد افزایش می‌یابد؟ – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین – گروه استان: سالانه 12 میلیارد متر مکعب از لرستان به حوضه آبریز کرخه و دز سرازیر می شود. این میزان در حوضه کورکه 4.5 میلیارد متر مکعب و در حوضه دز 8 میلیارد متر مکعب است. همچنین از 130 میلیارد متر مکعب حجم جاری کشور ، 11 درصد آن به لرستان سرازیر می شود.

لرستان بیش از 2500 کیلومتر رودخانه و راه دائمی دارد و سالانه 2 میلیارد و 593 میلیون متر مکعب از منابع آب سطحی و زیرزمینی آن استخراج می شود.

“مشوره” یک مانع مهم برای لرستان است

وجود بیش از 12 میلیارد متر مکعب جریان در استان و عدم استفاده از این میزان آب در لرستان مشکلی است که مورد انتقاد عموم مردم و رسانه ها قرار گرفته است که عدم استفاده از این نیرو در استان مشخص شد که محل خاصی برای مقامات لرستان است.

آنچه روی میز وزیر نیرو جدید / تخصیص آب سد است

1 در چهارمین روز خرداد سال 1992 ، رئیس جمهور وقت در آخرین روزهای دولت خود به لرستان سفر کرد تا پروژه سد “مشوره” را بازسازی کند تا یک بازسازی بیهوده دیگر در استان لرستان ایجاد شود.

سد “مشوره” در استان لرستان در اولین سفر کابینه ، حدود 14 سال پیش به تصویب رسید و قبل از آن ، بارها توسط دولت های مختلف مطرح شد تا یکی از جدی ترین خواسته ها و وعده های مردم را که لرستان را حفظ کرده است ، برآورده سازد. سالها در بین النهرین «کشکان» و «سمره» او را تشنه کرده است.

همه مزایای سد معشوره آن را به پروژه مهمی برای استان لرستان تبدیل کرده است ، طرحی که بارها به عنوان مطالبه جدی مردم مطرح شده است.

در این مدت چندین پیشنهاد از سوی مسئولان استانی و رسانه ها برای رساندن صدای مردم به متولیان وزارت نیرو ارائه شده است ، اگرچه هنوز هیچ شنوایی برای شنیدن مطالبات مردم لرستان وجود ندارد.

مجلس نمایندگان لرستان خواستار افزایش تخصیص آب “مشوره” شد

مهرداد ویسکرمی نماینده مردم خرم آباد و چگنی در شورای شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار ماهر به جلسه مجلس نمایندگان لرستان با وزیر نیرو جدید اشاره کرد.

آنچه روی میز وزیر نیرو جدید / تخصیص آب سد است

وی با اشاره به اصرار مجلس نمایندگان لرستان برای تکمیل سد “مشوره” تصریح کرد: مقرر شد توجه وزیر نیرو به جنبش ساخت سد در این استان جلب شود.

نماینده مردم خرم آباد و چگنی در شورای اسلامی گفت: جلسه دیگری با وزیر نیرو خواهیم داشت.

ویسکرمی با تأکید بر اینکه از همه تجهیزات نظارتی در این زمینه استفاده خواهیم کرد ، افزود: امیدواریم وزارت نیرو مخزن مخزن سد ماشورا را افزایش دهد.

وی در این رابطه گفت: تخصیص آب شهرهای اطراف سد باید به خوبی محاسبه و کدگذاری شود و افزود: شهرهای متصل به سد باید از آب آشامیدنی ، کشاورزی و صنعت برخوردار باشند.

موافقت اولیه وزارت نیرو برای افزایش تخصیص آب

این بیانیه در حالی بیان شده است که سید موسی خادمی استاندار لرستان در سخنانی با بیان اینکه افزایش تخصیص آب از سد لرستان حق مردم استان است ، اظهار داشت: آنها با افزایش میزان ذخیره آب موافقت کردند.

آنچه روی میز وزیر نیرو جدید / تخصیص آب سد است

وی با اشاره به ملاقات با مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و برق ایران در این زمینه گفت:

استاندار لرستان افزود: در این جلسه تصویب شد که عملیات احداث سد 500 میلیون متر مکعبی “تنگ ماسوره” آغاز شده و روند ادامه فعالیت ها و اتمام پروژه مورد بحث قرار گرفت.

خادمی تصریح کرد: مقرر شد اقدامات لازم جهت اخذ مجوز مورد نیاز طی چند روز آینده انجام شود.

وی گفت: تخصیص اولیه آب از 50 میلیون متر مکعب به 200 میلیون متر مکعب در مشعر ، بزرگترین سد لرستان افزایش یافته و حجم آن با افزایش 300 میلیون متر مکعب در مقاومت در برابر سیلاب به 500 میلیون متر مکعب رسیده است. به

آنچه روی میز وزیر نیرو جدید / تخصیص آب سد است

بر اساس این گزارش ، اکنون با توجه به ملاقات مجلس نمایندگان لرستان با وزیر نیرو جدید ، باید منتظر ماند و دید که چه اتفاقی برای این سد می افتد که با وعده دادن به مسئولان و تخصیص آب خود در طول این سالها تکمیل و افزایش داده است. وزارت انرژی به گفته مهرداد ویسکرمی ، نماینده مردم خرم آباد و چگنی در شورای اسلامی ، پرونده سد مشوره روی میز وزیر انرژی جدید علی اکبر محرابیان است. آیا کار می کند؟

دکمه بازگشت به بالا