عمومی

مجسمه‌سازی که همایون شجریان را شوکه کرد!

مجسمه‌سازی که همایون شجریان را شوکه کرد!

“سلام همایون شازاریان به مجسمه مهران مودی!” حتما ویدیویی از لحظه دیدار همایون شازاریان با مجسمه مهران مودی را دیده اید که در روزهای اخیر تیتر یک شبکه های اجتماعی شده است; در جایی که مجسمه مهران مودی فرزند خواننده مشهور و استاد موسیقی ایران به چشم می خورد، مجسمه آنقدر شبیه چهره واقعی این بازیگر سینما و تلویزیون است که همایون به نشانه احترام دستش را روی سینه او می گذارد. . و به او سلام کن!

به گزارش دنیای 77، روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: نوازنده وقتی متوجه می شود این چهره بت است، شوکه می شود، جلو می رود و دستی روی سر و صورت مهران مودی می گذارد تا او را قانع کند! آیا می دانید چه کسی چنین مجسمه بزرگی را ساخته است و چگونه این مجسمه شبیه چهره واقعی میزبان است؟ اگرچه نام این مجسمه ساز در ویدئو ذکر نشده است، اما پس از کمی تحقیق متوجه می شویم که این مجسمه توسط هنرمندی از مشهد ساخته شده که هنوز کشف نشده است.

به سراغ حسین ایزدی خالق مجسمه رفتیم و از همایون شازاریان درباره داستان و قطبیت مجسمه مبهوت کارگردان، چگونگی خلق چنین مجسمه عجیبی و کار و زندگی اش پرسیدیم.

ساختن مجسمه را با آزمون و خطا یاد گرفتم

حسین ایزدی متولد 1360 است و خود را اینگونه معرفی می کند: «در سال 1360 در رشته گریم تحصیل کردم و از سال 1366 وارد گریم حرفه ای شدم. به تهران رفتم و با استاد جلال الدین ماریان، طراح گریم و چهره ماندگار، کار کردم، به مشهد برگشتم و مدرسه ای تاسیس کردم و از آنجایی که گریم در فیلم های مشهد چندان فعال نیست، از حرفه ام برای ساختن پروتز استفاده می کنم که به عنوان سربریدن در فیلم ها استفاده می شود و سعی کردم از هنر برای افراد قطع عضو استفاده کنم تا اینکه اولین شرکتی در کشور بودم که ساختم. ارگان ها در این شرکت علاوه بر اعضای مصنوعی به ساخت مجسمه و ساری علاقه مند بودم.«بدون آموزش، ساخت آن را از طریق آزمون و خطا یاد گرفتم، یاد گرفتم چه کار کنم و در سال 96 توانستم خلق کنم. اولین سردیس “هیپر واقعی” یا “بسیار واقعی”.

مجسمه «مدیر» چند سال پیش ساخته شد

ایزدی می گوید: «شرکتی در مشهد وجود دارد که وظیفه ساخت مجسمه های سه بعدی کوچک را بر عهده دارد. در سال 96 که به سفارش اداره ارشاد مشهد روی هنرمند خراسانی کمال علوی سردیس کار می کردیم.» یکی از کارمندان این مجموعه، شاگرد من و او از همکاران ما دعوت کرد تا به او کمک کنند تا یک سردی بزرگ درست کند، ما آن زمان فقط یک آموزشگاه مجسمه سازی داشتیم و از آنها دعوت کردیم که به محل ما بیایند، گفت ما به دنبال چنین مجسمه هایی هستیم و می خواهیم این کار را انجام دهیم اما پرینت سه بعدی فقط در ابعاد کوچک می تواند به ما کمک کند و ما نمی توانیم.جزئیات صورت را ببینید.مجسمه را بگذارید.و مجسمه هایی از افراد مشهور و بزرگ طراحی خواهیم کرد.این همکاری شکل گرفته است و مجسمه هایی نیز ساخته ایم. مثلا داریم تندیس های زیادی ساختیم که تصاویر آن ها در برنامه حالا خورشید پخش شد اما به دلیل نداشتن تبلیغات نام ما را نبردند. سپس بازیگران ایرانی مانند مهران مدیری، رضا عطاران، فاطمه معتمدآریا و آل پاچینو را ساختیم و قرار شد سالار عقیلی مجسمه ساز بشود. تیم به خوبی شکل گرفته بود. 5 شخصیت برجسته ساخته ایم که رونمایی نشده اند. تندیس مهران مودی نیز توسط همین شرکت به بازار عرضه شد.

روزی که همایون شازاریان غافلگیر شد

برای ما جالب بود که بدانیم همایون شازاریان از کجا و چگونه از برخورد با مجسمه مهران مودی غافلگیر شده است. این هنرمند مشهدی می گوید: تندیس مهران مدیری و فیلم غافلگیرکننده همایون شازاریان بیش از یک سال پیش، استاد شازاریان در آن زمان زنده بودند اما خوب نبودند، احمدعلی شازاریان برادرش که استاد و دوست ماست در یک موسسه خیریه کار می کند. که خیریه در ازای اهدای اهداء، مجسمه های کوچکی را به هنرمندان اهدا می کند، تیم خیریه از احمدعلی شازاریان می خواهد که برای ایجاد چهره استاد محمدرضا شازاریان کاری انجام دهد، سپس مجسمه کوچک را می بینند و از آنجا وارد اتاق مجسمه سازی هایپررئال می شوند. تنها مجسمه ای از آقای مودی که روی صندلی نشسته وجود دارد، مجسمه ساخته نشده است. “فقط این تصویر یادآور آن روز است که اخیراً در شبکه های اجتماعی محبوب شده است.”

می پرسم حاشیه یا واکنشی برای اکران این فیلم وجود داشت؟ وی گفت: این مجسمه هنوز به صورت رسمی رونمایی نشده است و مسئولیت آن بر عهده شرکت مشهدی است که آن را سفارش داده است. آنها چندین بار پیگیری کردند و پرسیدند چه کسی این عکس را پخش کرده است، اما هیچ کدام از ما نمی دانستیم. من اون روز نبودم من هم ناراحت شدم چون در این فیلم اسم تهیه کننده ای وجود نداشت. چون در کل ایران فقط سه نفر چنین مجسمه هایی می سازند که دو نفرشان در تهران هستند و من در مشهد کار می کنم.

هزینه این بت ها حدود 10 کرور روپیه است

از این هنرمند مشهدی می پرسم مجسمه مهران مودی چقدر است؟ او گفت: «من فقط می توانم قیمت کالاهای مصرفی بت را بگویم. چون شاید برخی از شرکت ها بخواهند چنین مجسمه هایی را سفارش دهند یا بفروشند و من نمی توانم جزئیات هزینه را بگویم. قیمت فروش این مجسمه ها حدود 100 میلیون تومان است که اقلام مصرفی آن حدود 35 تا 40 میلیون تومان است. برای ساخت قالب یا تزریق مواد سیلیکونی استفاده می شود. زیرا این سیلیکون ها ماندگاری بسیار بالایی دارند و مواد اولیه آنها تنها در دو یا سه کشور ساخته می شود. بقیه متریال ها مجسمه و حتی قالب هستند اما با مواد داخلی. چشم های مجسمه از اکریلیک ساخته شده و داخل آن دندان، مو و … است.

3 راه برای ساخت مجسمه وجود دارد

این مجسمه ها چگونه ساخته می شوند، از چه موادی استفاده می شود و …؟ این هنرمند توضیح داد: برای ساخت این مجسمه ها سه راه وجود دارد. این یک روش مجسمه سازی برای کسانی است که روی زمین نیستند یا نمی دانند چگونه چهره خود را بسازند. برای فرم دادن و رنگ آمیزی بدنشان و جایگزینی موهایشان به عکس از صورت و تمام جنبه های بدنشان نیاز داریم. روش دیگر برای افرادی است که وجود دارند و صورت آنها را قالب می زنیم و کل صورت فرد را کپی می کنیم. حتی اگر روی صورت کنجد یا لب های خشک باشد، روی بت حک می شود. ما افرادی داشتیم که پدربزرگ و مادربزرگشان آوردند و قالب زدند و حالا دیگر زنده نیستند اما بت هایشان با ساختار بدنشان هنوز وجود دارد و توانستیم چهره آنها را ماندگار کنیم. تا به حال چندین عروس و داماد به ما مراجعه کرده اند و ما بافت اصلی صورت آنها را گرفته ایم و ظاهر اصلی زمان عروسی آنها را ایجاد کرده ایم تا همیشه روز عروسی خود را به یاد داشته باشند. یک روش اسکن نیز وجود دارد که نیازی به قالب گیری ندارد و بافت های بدن انسان را اسکن می کنیم و با دستگاه خاصی پوست آنها را ایجاد می کنیم. آناتومی بدن با مقیاس های دقیق چاپ می شود و حتی مجسمه های بینی، گردن و گوش مانند بافت بدن فرد مورد نظر است.

ما در تولید پروتز با آلمان رقابت می کنیم

حسین ایزدی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: کمتر از هنرمندان تهرانی متوجه می شوم. وی ادامه می دهد: ما در مشهد موزه مجسمه نداریم و در مشهد نیز ضعف هایی در مجسمه سازی وجود دارد، اما در ساخت اندام مصنوعی، از آنجایی که تنها شرکتی در کشور هستیم که کارمان بسیار عادی به نظر می رسد و حتی با هم رقابت می کنیم. با کشورهایی مثل آلمان در فروش پروتز در سراسر کشور نمایندگی داریم و خوشبختانه مشهد مقاصد گردشگری است و مشتریان خارجی زیادی داریم شرکت ما یک شرکت کوچک است و یک شرکت تولیدی نیاز به یک سری استاندارد دارد. ما در حال حاضر با عراق و ترکیه کار می کنیم و در آینده به کشورهای دیگر نیز صادرات خواهیم داشت. فعالیت های ما گسترده نیست و در حال حاضر در حال گسترش هستیم. “آزمایشگاه ما توسط هفت نفر اداره می شود و به زودی تعداد بیشتری اضافه خواهد شد و ما در حال توسعه هستیم. ما به 20 اینچ خواهیم رسید.”

ما می توانیم بسیاری از مشکلات معلولان را حل کنیم

البته «ایزدی» گلایه ها و نگرانی هایی هم دارد: «ما در ساخت تجهیزات پزشکی کار می کنیم، اما اینها یک فعالیت هنری است، وقتی از شرکت خودمان که پروتز می سازد صحبت می کنیم، همه فکر می کنند ما یک شرکت صنعتی هستیم، وقتی شرکت ماست. یک شرکت صنعتی است و به دنبال پروتزهای زیبایی هستیم و با موهای طبیعی هم می توانیم دست درست کنیم و فرد به حالت اولیه خود برگردد اما شرکت ما در حال گسترش است اما حمایت مالی نداریم و فقط حمایت می کنند. ما از نظر روحی، یعنی گاهی اوقات مسئولین خدای ناکرده به شرکت می آیند و می روند. کاهش سرعت بسیاری از مشکلات را حل می کند.»

پیام تمام شد

دکمه بازگشت به بالا