سلامت

مبارزه با کرونا با انجام واکسیناسیون پس از ابتلا به کووید-۱۹

مبارزه با کرونا با انجام واکسیناسیون پس از ابتلا به کووید-۱۹

به گزارش شفاف، بیماری بدنام کرونری قلب همچنان در سراسر جهان در حال گسترش است و تاکنون افراد زیادی به این بیماری مبتلا شده اند. یکی از دلایل شیوع این ویروس این است که پروتئین های ناخن مانند به گونه ای رشد می کنند که به ویروس اجازه می دهد راحت تر وارد سلول میزبان شود. در نهایت یک سویه جدید ظاهر می شود که منجر به گسترش سریع عفونت می شود و از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

آنتی‌بادی‌های ضد کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 که توسط سیستم ایمنی بدن ما تولید می‌شوند، می‌توانند از ابتلای ما به گونه‌های جدید این بیماری جلوگیری کنند.

مطالعه اخیر محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس نشان داد که ترکیب این دو (بیماری عروق کرونا ویروس قلب و واکسن) می تواند دفاع قوی تری در برابر سویه های جدید ایجاد کند.

محققان در ایالات متحده دریافتند افرادی که هم کووید-۱۹ و هم واکسن را دریافت می کنند دارای سطوح بالایی از آنتی بادی هستند که می تواند آنها را در برابر جهش های پروتئینی شبیه ناخن محافظت کند.

دکتر اتو یانگ، ایمونولوژیست دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس و محقق ارشد این مطالعه گفت: نتایج این مطالعه نشان می دهد که نه تنها کمیت، بلکه کیفیت آنتی بادی ها نیز می تواند در طول زمان بهبود یابد.

پروتئین‌های ناخن مانند ناحیه‌ای به نام «دامنه اتصال گیرنده» (RBD) دارند که ویروس را قادر می‌سازد تا به سلول‌های میزبان حمله کند. این منطقه همچنین یک هدف مهم برای آنتی بادی ها است، اما جهش های تصادفی در “دامنه اتصال گیرنده” به این معنی است که این هدف همیشه در حال تغییر است.

در یک مطالعه جدید، یانگ و همکاران. شرکت کنندگان توانایی آنتی بادی ها برای خنثی کردن ویروس را با آنتی بادی های علیه “دامنه اتصال گیرنده” در خون مقایسه کردند. آنها دریافتند کسانی که هم کووید-19 و هم واکسن را داشتند، آنتی بادی های بهتری نسبت به کسانی داشتند که این بیماری را به تنهایی داشتند یا فقط واکسینه شده بودند.

مطالعات قبلی نشان داده است کسانی که قبل از می 2020 و در طول موج اول اپیدمی از کووید-19 جان سالم به در برده اند، به نظر می رسد ظرفیت آنتی بادی در برابر سویه جدید ویروس کاهش یافته است. همین امر در مورد کسانی که مبتلا نشده اند اما واکسن کووید-19 را از سویه هایی مانند بتا یا گاما دریافت کرده اند صادق است. اما در این بین، محققان آنتی‌بادی‌هایی را در بدن افراد مبتلا به کووید-19 که پس از بهبودی واکسینه شده‌اند، پیدا کرده‌اند که در برابر سویه‌های جدید قوی است.

دکمه بازگشت به بالا