عمومی

غنی‌سازی 20 درصد زودتر از موعد؟

غنی‌سازی 20 درصد زودتر از موعد؟

شورای شورای اسلامی که یک مهلت دو ماهه برای اجرا تصویب کرده است و بر اساس آن باید 12 بهمن یا 18 بهمن شروع می شد. اعلامیه آغاز غنی سازی 20 درصدی توسط سخنگوی دولت قابل توجه است. فردو ممکن است 20 درصد پیش زمینه غنی سازی داشته باشد. از طرف دیگر ، پارلمان از دولت خواست تا دو ماه صبر کند تا تصمیم بگیرد که اتحادیه اروپا 11 مسئولیت خود را انجام می دهد یا خیر. البته دولت باید چنین اقدامی را زودتر انجام می داد.

رونق 20 درصدی به معنای خروج ایران از برجام نیست. این به کمیسیون مشترک برجام و تفسیر آن بستگی دارد. وظیفه اصلی کمیسیون رسیدگی به وضعیت برجام است. در این صورت ، کمیسیون باید بررسی کند که آیا تخلف آشکاری وجود دارد یا خیر. طبق برجام ، ایران مجاز به غنی سازی تا 3.67٪ بود که در ژوئیه 2009 محدودیتهای غنی سازی را به 5٪ رساند. تقویت 20٪ غنی سازی و فعال سازی Fordo دو موضوعی است که با برجام مغایرت دارد. زیرا قرار بود که پلاسمای فردو یک مرکز تحقیقات فیزیکی باشد. اما در نوامبر 2009 ، ایران در اعتراض به عدم پایبندی طرف مقابل به غنی سازی در فردو از سر گرفت. این موارد به آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش شده است و بدون تردید ایران با ادامه همکاری قوانین بین المللی را نقض می کند.

ممکن است این س beال مطرح شود که چگونه ایالات متحده با حرکت ایران جلو می رود ، اما مهمترین مسئله این است که چین و روسیه با این اقدام ایران به آمریکا خواهند رفت. اگرچه بعید است این اقدام ایران منجر به بازنگری در رفتار طرف مقابل شود؛ تجربیات سالهای 2005 و 2006 این مشکل را توجیه می کند. شورای شورای اسلامی می تواند رفع تحریم ها را از مخالفان بررسی کند. تا زمانی که ایران بر سر میزان تحریم ها تحت فشار باشد ، هیچ تغییری در رفتار آنها مشاهده نمی کنیم. اگر پارلمان واقعاً می خواهد در رفتار طرف مقابل تجدیدنظر کند ، باید گام هایی بردارد که باعث افزایش تولید ملی در ایران و رفع موانع آن شود. با این کار تحریم ها برای طرف مقابل فاقد اعتبار است. در حال حاضر دستان ایران برای نبردهای رو در رو بازتر خواهد بود. چنین رفتارهای افراطی به دوستان ایران منجر می شود که ممکن است عامل ناملایمات فعلی ما باشند.

311311

دکمه بازگشت به بالا