استانی

طرح افراز و تبدیل به احسن در اراضی وقفی روستای کهک عملیاتی می شود

به گزارش خبرگزاری دنیای 77 از قزوین؛ جلسه فوق العاده شورای استان بعدازظهر پنجشنبه با حضور نمایندگان استان روح الله عباسپور، لطف الله سیهکالی، رجب رحمانی و فاطمه محمدبیگی به همراه مدیران کل، معاونین و روسای ادارات اوقاف استان برگزار شد. اداره اوقاف.

حجت الاسلام مصطفی مجیدی در این نشست گفت: زمین وقف موضوع مهمی برای مردم استان قزوین است که نمایندگان نیز پیگیر مطالبات مردم در این زمینه هستند و توفیق خوبی در اقناع مردم با راه های خوب خود داشته ایم. از رئیس سازمان.

وی گفت: در حال حاضر یکی از مطالبات مردم بحث وقف است، در واقع اداره اوقاف نیز دغدغه وضعیت درآمدی این مسائل را دارد به طوری که همواره با تصرف اراضی موقوفه مواجه هستیم و درآمد آن تامین نمی شود. وضعیت تغییر خواهد کرد.

مجیدی می گوید: در استان قزاقستان بیش از 380 میلیارد تومان زمین و املاک واگذار شده است و اگر بتوانیم پروژه های اقتصادی را تفکیک کرده و به پروژه های خوب اجرا کنیم، مشکلات هر دو ملت حل می شود و مردم راضی می شوند.

وی گفت: اخیراً بیش از 200 هکتار از اراضی روستای راجرد مصادره شده است و حل مسائل حقوقی پرهزینه و چالش برانگیز است و این مسائل نیز برای مدیران حقوقی زمان می برد و از مسائل مهم محروم هستیم.

image_2021_11_11-14_40_34_167_8hJ

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین یادآور شد: بیش از 750 وقف انتفاعی در استان داریم که در 225 روستا است که بخشی از آن از 36 دانگ به یک به نسبت 386 و 100 روستا در استان به مشکلات آنها را حل کنید.

مجیدی افزود: در روستایی که سهم موقوفه آن کمتر از 3 دانگ است، حاضریم زمین را تفکیک، تفکیک و تبدیل کنیم و با حداقل حقوق کارشناسی، وضعیت اموال وقفی افراد صاحب آن را مشخص کنیم. “

وی گفت: با حضور بی پایان در روستا و بازدید میدانی از اراضی موقوفه در آواز، تکستان، بوئین زهرا و شهرستان البرز، اقدام به ساماندهی این صندوق های موقوفه برای صرف درآمد اموال موقوفه برای نیازمندان کرده ایم.

مجیدی افزود: اوقاف حافظ حقوق مردم و حفظ این حریم است، اما متصرفات متعددی در اموال موقوفه وجود دارد و هدف ما حفظ این اموال است.

قزوین گفت: با گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی در یک تفکر غلط هنوز برخی این سنت حسنه را مانع و چالش می دانند و متأسفانه مانع توسعه اقتصادی و اجتماعی است که این یک نگرش ظالمانه است. اهداء

وی گفت: ممکن است اقدامات ما از سوی مدیران دارای اشکال باشد اما نباید اجازه داد برخی باورها و باورهای نادرست ناشی از جهل و ناآگاهی نسبت به فواید سنت حسنه وقف و قواعد و مقررات قانونی این موضوع مورد تردید قرار گیرد.

حجت الاسلام مجیدی گفت: حتی در روستاهایی که سهم آن کمتر از شش است، آمادگی داریم وقف عمومی را اصلاح و مشکل اراضی وقفی را حل کنیم.

image_2021_11_11-15_39_3_875_LI7

موضوع زمین های اختصاص داده شده به کوهن حل شد

مجیدی از حل کامل مشکل زمین وکالت کوهن خبر داد و گفت: 64 سند در شهرستان کوهن پیدا شده و زمین وکالت این منطقه به طور کامل آزاد شده است و برای شهر محمود آباد درخواست داده ایم و چون دارای متولیانی مقیم خارج از کشور است و نظرات متولیان وقف نیز طی مذاکراتی مورد تایید قرار گرفته است و قرار است با پیگیری سفر خود به ایران این مشکل را حل کنیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین گفت: هدف از اهداء به شهرستان مهود آباد خیریه و امداد و بقعه سید الشهدار است و اگر مردم محمود آباد همراهی کنند. برای تعیین تکلیف این اراضی اقدامات سختگیرانه انجام خواهد شد.

مجیدی افزود: در صورت تفکیک و تبدیل بهترین ملک وقفی با نرخ عادلانه، آمادگی داریم تا پایان امسال موضوع وقف اراضی محمودآباد را حل کنیم.

مجیدی گفت: آگاه هستیم که نمایندگان استان برای اراضی موقوفه با مطالبات مردمی مواجه هستند و همچنین اعلام کرده ایم که جمع آوری وقف منطبق بر حل و فصل مسائل موقوفات است و هر جا که بتوانیم در خط مقدم هستیم.

وی گفت: آماده توافق با مردم هستیم و در این راستا طرح هادی برای رفع اراضی مشاع واگذار شده در روستا تهیه شده و می خواهیم بتوانیم پلاک های مشترک اوقاف را به زمین مرغوب تبدیل کنیم. در قالب یک طرح اقتصادی».

مجیدی افزود: آمادگی داریم مبلغ کارشناسی بگیریم و اگر تعریف خوبی داشته باشد در ازای اقتصادی بودن آن، قسمت وقف را تعیین می کنیم و در صورت تامین، روستا را حذف می کنیم یا زمین را کم می کنیم. و بوروکراسی از اوقاف.”

وی گفت: امروز روستای کهک به عنوان الگویی انتخاب شده که قرار است درآمد آن برای حوزه علمیه باشد و از آنجایی که در حال حاضر هیچ درآمدی در منطقه نداریم باید به یک پروژه تولیدی تبدیل شود و باید این روستا به یک پروژه تولیدی تبدیل شود. مقرون به صرفه باشد.”

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزاقستان گفت: اگر بتوانیم این چالش را حل کنیم می توانیم مردم را خوش بین کنیم، سهمی را اختصاص دهید.

image_2021_11_11-15_41_45_877_xEB

وی افزود: در صورت اختصاص پلاک وقف کامل، بسیاری از گلایه ها رفع می شود و در صورت ورود وقف به امور تولیدی و اقتصادی، رفع مشکل تسریع می شود.

مجیدی یادآور شد: در شهر البرز طرح باغبانی در نظر گرفته شده و پروژه باغ و مجتمع کشت و صنعت در بویین زهرا راه اندازی می شود و در تیاکستن آماده حرکت با طرح اقتصادی هستیم و در کجوین نیز عملیات اجرایی را انجام خواهیم داد. پروژه مسکن زمین موقوفه باید مقرون به صرفه باشد تا مقرون به صرفه باشد.

دکمه بازگشت به بالا