عمومی

زمان را برای کنترل آلزایمر از دست ندهید

زمان را برای کنترل آلزایمر از دست ندهید

مدیر کل انجمن آلزایمر ایران گفت: راه های مبارزه با این بیماری وجود دارد.

طبق روزنامه دنیای 77 شهروندان وی نوشت: “بیش از یک نفر در جهان از زوال عقل در سراسر جهان رنج می برند و سالانه بیش از یک میلیون نفر با این بیماری متولد می شوند.” امروزه بیش از 700000 بیمار مبتلا به آلزایمر در ایران شناسایی شده اند و به دلیل رشد جمعیت سالخوردگان ، هر روز تعداد آنها در حال افزایش است. ایران سومین کشور در جهان است که در آینده نزدیک با هرم سن و تغییر در روند رشد پیری روبرو می شود و از آنجا که به دلیل کوچک بودن خانواده ، مراقبان کمتری خواهیم داشت ، باید سعی کنیم با افزایش کیفیت زندگی از بیماری آلزایمر جلوگیری کنیم. اگر بتوانیم سبک زندگی خود را تغییر دهیم ، می توانیم خطر ابتلا به آلزایمر را به میزان صد درصد کاهش دهیم.

پیشرفت مردم ما در سالمندی بر کسی پوشیده نیست و اگر بسترها و بسترهای لازم برای مقابله با مشکلات پیری فراهم نشود ، عواقب بسیاری را به همراه خواهد داشت. یکی از رایج ترین عارضه هایی که امروزه در دوران پیری تجربه می کنیم ، آلزایمر است. به گفته کارشناسان ، تجزیه و تحلیل سلولهای مغزی مهمترین علت آلزایمر است که خطر ابتلا به آن را از شش سالگی افزایش می دهد.

شما باید بدانید که “هر فراموشی نشانه آلزایمر نیست” ، گفت: مدیر انجمن آلزایمر ایران. “آلزایمر یک بیماری دژنراتیو مترقی است که سلولهای حافظه را تحت تأثیر قرار می دهد.” “در بیماری آلزایمر ، بیمار ابتدا حافظه کوتاه مدت را از دست می دهد و سپس با گذشت زمان ، حافظه طولانی مدت را از دست می دهد و چیزهای آموخته شده از دوران کودکی را فراموش می کند.”

معصومه صالحی به شاهروندی گفت: “آلزایمر نوعی زوال عقل است. دمانس بیماری زوال عقل است ، اما حدود 100٪ زوال عقل قابل برگشت است. این گروه فراموشی شامل بیماری های قلبی عروقی ، عوارض جانبی برخی داروهای خاص ، کم کاری تیروئید و دیابت نوع 2 و به ویژه افسردگی است. “متأسفانه بیش از یک درصد از زوال عقل قابل درمان نیست. این یک نوع پیشروی فراموشی به نام آلزایمر است. این واقعاً تفاوت بین زوال عقل و آلزایمر است.”

رفتن به آلزایمر در رفتار افراد مسن دیده می شود

شاید غالباً پیرمردی را در اطراف خود دیده باشید که چیزی را که دو یا سه روز پیش با آنها به اشتراک گذاشته بود ، فراموش کنید ، از کجا آمده اید و فراموش نکنید که نماز خوانده اند یا نه. او به یاد نمی آورد که روز گذشته چه کرد ، و دشوار بودن ذکر نام یک خویشاوند را به خاطر می آورد. او می تواند سؤالات یا عبارات تکراری را بپرسد و لباس های گشاد مانند پوشیدن لباس های ضخیم را در یک فضای گرم و بی تفاوت بودن نسبت به خودش بپوشد ، تا به تمیزی و بهداشت توجه نکند. اینها اولین علائم آلزایمر است. به گفته صالحی ، اگر سه مورد از این علائم را در افراد مسن مشاهده می کنید ، باید آنها را برای آزمایش تشخیصی به پزشک ببرید و اگر دچار زوال عقل و آلزایمر هستند ، باید آنها را درمان کنید.

با پیشرفت بیماری ، سالمندان کمتر و کمتر توانایی عملکرد و عمل را دارند و هنگام صحبت کردن نمی توانند کلمات صحیحی پیدا کنند. که عصر کند می شود و بدتر می شود. در این مرحله برخی خانواده ها متوجه می شوند که مشکلی برای بزرگترها وجود دارد. اما در مرحله سوم ، بیمار علائم شدیدتری دارد. صالحی توضیح می دهد ، “در این مرحله ، بیمار پیاده روی و صحبت کردن را کاملاً فراموش می کند و قادر به کنترل حواس پنج گانه خود نیست ، در بعضی موارد می خورد و امتناع می کند و از مشکلات جسمی و بی اختیاری ادرار رنج می برد.” ایجاد این شرایط برای آنها مشکل تر می کند. خانواده ها ، زیرا این بیماران نیاز به مراقبت های شدید دارند. “

وقت خود را تلف نکنید

صالحی تأکید کرد: در صورت مشاهده علائم این بیماری در افراد مسن ، اقدامات پیشگیری باید سریعاً انجام شود: “این بیماری یکی از مشکلاتی است که باعث می شود افراد به مرحله حاد برسند. خانواده ها از ابراز بیماری قدیمی می ترسند. “اگر در ابتدا به آلزایمر مبتلا شده باشید ، عواقب جدی آن می تواند تا یک سال به تأخیر بیفتد. به همین دلیل باید درک کنید که باید در یک فرد میانسالی فراموش کنید.”

آموزش های اولیه کودکی

ما باید از سنین کودکی به فرزندان خود بیاموزیم که چگونه جلوی آلزایمر را بگیرند. یکی از این تمرینات ، ایمن نگه داشتن کودکان است زیرا این یک عامل خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در پیری است ، بنابراین به کودکان یاد دهید که کلاه ایمنی بپوشند تا مشکلی نداشته باشند. . صالحی ادامه می دهد: “تغذیه در این مورد بسیار مهم است. خانواده ها به ویژه کودکان باید در رژیم غذایی خود سبزیجات قرار دهند. پروتئین سفید را در اولویت قرار دهید و به جای چربی های ترانس از روغنهای غیر اشباع مانند روغن زیتون استفاده کنید. قندهای زیاد و غذاهای سریع و قندی را در هرم غذایی خانواده قرار دهید. این موضوع باید در کشور نهادینه شود و وضعیت تغذیه باید از کودکی تا پیری به طور صحیح انجام شود. ورزش مهمتر از تغذیه است و متأسفانه این مشکل در کشور ما کمتر مورد توجه قرار نمی گیرد و آمار چاقی این موضوع را تأیید می کند. ” اگر آن را در دستور کار قرار دهیم ، عادت می شود که در سنین جوانی ادامه یابد. “

به گفته مدیر انجمن انجمن آلزایمر ایران ، این بیماری غیرقابل درمان است ، اما می توان از آن جلوگیری کرد و روند پیشرفت را می توان کند کرد. مهمترین چیز در جلوگیری از این بیماری تغییر شیوه زندگی است ، بنابراین هرچه مغز بیشتری داشته باشید احتمال ابتلا به این بیماری کمتر است. بنابراین ، می توانید نکات و ترفندهای جدیدی را برای مقابله با این بیماری به عزیزان خود بدهید. حفظ شعر ، یادگیری یک زبان جدید و شرکت در فعالیت های اجتماعی همه چیزهایی است که به بهبود وضعیت شما و مبارزه با آلزایمر کمک می کند. ورزش و فعالیت بدنی نیز می تواند مؤثر باشد. فشار خون و میزان چربی آنها را پیگیری کنید و سعی کنید رژیم غذایی آنها را بهبود بخشید.

صالحی اضافه کرد: دارو را به طور خودسرانه مصرف نکنید و آن را طبق دستور پزشک مصرف نکنید ، درست است که مصرف داروهای مسکن مانند آسپرین خطر ابتلا به آلزایمر را در برخی افراد کاهش می دهد ، اما نباید به طور خودسرانه مصرف کرد و باعث عوارض جانبی خطرناکی مانند مشکلات کلیوی و کبد می شود. زیرا آنها می توانند و زخم معده دارند. همچنین اگر سیگاری هستید ، ترک سیگار می تواند خطر ابتلا به عفونت را تا 70 درصد افزایش دهد.

تحقیقات جدید ، به ویژه در سالهای اخیر ، امیدهای جدیدی را برای درمان آلزایمر ایجاد کرده است ، اما درمان بیشتر به معنای جلوگیری از پیشرفت بیماری و کنترل علائم و اختلالات رفتاری ناشی از آن است. یک متخصص مغز و اعصاب همچنین برای رفتار درمانی و روانپزشکی برای کنترل رفتاری توصیه می شود. علاوه بر داروها ، از درمان های غیر دارویی و غیر دارویی مانند روان درمانی ، گفتاردرمانی ، کاردرمانی و هنر درمانی به ویژه موسیقی و نقاشی نیز می توان استفاده کرد.

از دست دادن حافظه:

جبران خسارت حافظه می تواند در مراحل اولیه آلزایمر مفید باشد.

زمان را به خاطر بسپار:

بیمار را ترسیم کنید که در طول روز خط بکشید. از او بخواهید سریال های تلویزیونی مورد علاقه خود را در روز و هفته تقویم بنویسد.

آنچه را که در این فرآیند آموخته اید ، یادداشت کنید.

شماره ها و شماره های مورد نیاز را به صورت پررنگ بر روی تلفن بیمار وارد کنید و به یادآوری آنها ادامه دهید ، آدرس و شماره محل زندگی آنها را وارد کنید و آنها را در جیب یا کیف خود قرار دهید.

داروهای کنترل:

یک جعبه دارو بگذارید ، قرص ها را داخل آن قرار داده و به آنها یادآوری کنید که چه موقع مصرف کنید.

یافتن لوازم جانبی:

با چسباندن برچسب ها یا نقاشی ها (مانند جوراب ، حوله ، یا وسایل آشپزخانه) روی کابینت و کشو ، وسایل مورد نیاز خود را به ما کمک کنید.

خود را از وقایع مهم یادآوری کنید:

از دوستان یا خانواده خود بخواهید که به شما در خوردن غذا کمک کنند ، یک قرار ملاقات شخصی را به خاطر بیاورید یا دارو بخورید.

مردم به خاطر دارند:

همیشه از افرادی که بازدید می کنید عکس بگیرید و در پشت عکس نام و رابطه شخص با بیمار را بنویسید. نقشی را که مردم در گذشته خود با بازی کردن آلبوم به طور مکرر بازی می کردند ، به خاطر بیاورید ، اما در مورد بیماری یا ناتوانی صحبت نمی کنید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا