عمومی

روایت جشنی برای تولد کودکانِ کار بی‌شناسنامه

آنها شناسنامه ندارند و حتی روز دقیق تولدشان را هم نمی دانند. آنها از مادرشان شنیده اند که در یک روز گرم تابستانی یا بهاری به دنیا آمده اند و حالا به لطف سه کار خیر و مدیریت یک مرکز ویژه کودکان کار، تولدشان را به صورت دسته جمعی جشن می گیرند و برای اولین بار هدیه می گیرند. . .

13 نفر خواهند بود. از 9 تا 15 سال یا بیشتر اهل افغانستان هستند که چند سالی است مهاجرت کرده اند یا در ایران به دنیا آمده اند اما ریشه در کشور همسایه ما افغانستان است.

کم کم بچه ها دور هم جمع می شوند. برخی با خواهران و برخی با برادران کوچکترشان آمدند.

جشن تولد با آهنگ افغانی شروع می شود و پسرها بلند می شوند و بدن خود را می پیچند. برخی سعی می کنند بیشتر هنر خود را نشان دهند و برخی به زور می نشینند.

سه برادر اهل سیستان و بلوچستان نیز در میان کودکان کار دیده می شوند. یاسر 14 ساله، بنیامین 12 ساله و مهرداد 11 ساله است. یاسر و مهرداد در تیرماه به دنیا آمدند. پنج سال است که از شیرآباد (حومه زاهدان) به تهران مهاجرت کرده اند. آنها در زادگاهشان چوپان بودند و پدربزرگشان گله داری. یاسر در یک مغازه مکانیکی کار می کند و بنیامین و مهرداد با پدرشان زباله جمع می کنند.

بنیامین معتاد است و حشیش مصرف می کند و یاسر می خواهد کمپش را ترک کند. او گناهی ندارد، او معتاد به دنیا آمده است. خواهر کوچکتر یک و نیم ساله آنها نیز معتاد به مواد مخدر است. خیلی گریه می کردند و دعا می کردند که خدا صدایشان را بشنود و بچه آخرش دختر باشد. خواهرشان در خانه به دنیا آمد و پسران شاهد این ماجرا بودند. پدر خواب بود، بیدار شد و بچه را دید و گفت از کجا آمده؟ و بچه ها جواب دادند: “او خواهر ماست.”

هیچ یک از برادران شناسنامه ندارند و تاریخ تولد خود را از روی کارت واکسیناسیون خود می دانند. همه آنها دو دوز واکسن دریافت کرده اند و هنوز به ویروس کرونا مبتلا نشده اند.

این اولین بار است که کسی تولد یاسر را جشن می گیرد. هدیه اش را باز می کند. این یک تی شرت است. برادر با دیدن برق چشمان بنیامین هدیه خود را به او داد. بنیامین کادو را می گیرد و لب هایش را به لبخند می بخشد. با خوشحالی می‌چرخد و به من می‌گوید: یاسر همیشه تولد مادر و پدرم را جشن می‌گرفت، اما هیچ‌وقت برای خودش جشن نمی‌گرفت.

یاسر می خواهد بازیگر شود. قد بلندی دارد، چشمانش فندقی و مژه هایش مشکی است. چندین بار به او پیشنهاد دادند که مدل شود، اما او این کار را دوست نداشت و مکانیک را ترجیح داد. الان کلاس اول است و دوست دارد درس بخواند. زمانی که در زاهدن چوپان بود چندین بار به مدرسه رفت اما آنقدر کتک خورد که به درسش اهمیتی نداد.

مرتضی اهل افغانستان است و به سن 15 سالگی رسیده است. نمی داند چه روزی به دنیا آمده است. برادر کوچکترش را که 5 سال دارد آورد. چهار خواهر و برادر دارد. او برادر دیگری داشت که در سه سالگی درگذشت. او مشکل قلبی داشت. مرتضی فروشنده هم هست. دستمال و جوراب می فروشد و بعد از جشن تولدش باید یک لقمه نان بردارد: «خدا را شکر سودم بد نیست، 100 تا 150 هزار تومان مانده است». او اکنون کلاس چهارم است و عاشق فوتبال است. او می خواهد در آینده فوتبالیست شود.

شرح جشن تولد فرزندان کارگران بدون مدرک

زبیده به سن 14 سالگی رسید.

– شناسنامه داری؟

– هان؟

– شناسنامه، کارت ملی …

بی صدا

– تو هم درس میخونی؟

– بله، کلاس اول من

– کار می کنی؟

– بله، قبلاً مکانیک کار می کردم، اما الان بیکار هستم.

– از اینکه یک سال بزرگتر شدی خوشحالی؟

– نه بچه بودن عالیه

– زبیده اهل کجایی؟

– افغانستان.

– چند تا خواهر و برادر دارید؟

-یک خواهر و دو برادر

شرح جشن تولد فرزندان کارگران بدون مدرک

عمران اکنون 11 سال دارد. او هم اهل افغانستان است. موهایش را رنگ کرد و فروخت.

– عمران چند بار موهاتو رنگ کردی؟

– بار دوم اما من دیگر نمی خواهم نقاشی کنم. زنی در مترو به من گفت که اگر دوباره رنگ کنم می سوزد.

– چه کسی برای شما نقاشی کشید؟

– دوست من. این جوان 20 ساله در یک آرایشگاه کار می کند.

– تو هم درس میخونی؟

– کلاس دوم من

– آیا به این فکر کرده‌ای که می‌خواهی چه کار کنی؟

– نه آنچه خدا بخواهد. ولی خوب خوندم

– کدام خواننده را بیشتر دوست دارید؟

– تتلو

– چرا؟

چون طرفداران زیادی دارد

– فالوورها چه فایده ای دارند؟

– خیلی چیزها

– مثال زدن

بی صدا

– عمران میفروشی؟

– دستمال سفره

– جایی که؟

– درک، سادات آباد.

شما متولد ایران هستید یا افغانستان؟

– افغانستان، اما من از بچگی در ایران بودم

-میخوای برگردی؟

– من نمی دانم. اما مادرم برای خرید خانه در آنجا پول پس انداز می کند

– شما اهل کدام استان هستید؟

– بدخشان مردی گفت سنگ قیمتی هست. اما من فکر می کنم که طالبان تا به حال همه چیز را جمع آوری کرده اند.

یونس دوست عمران می آید تا دست او را بگیرد تا آنها را آزاد کند:

– بیا بریم

– کجا میخواهی بروی؟

– بیا کار کنیم

– تو هم میفروشی؟

– آره

– پاهای یونس پر از زخم چاقو است.

– مشکلت چیه؟

– گیر کرده روی شاخه

– یونس دستش را پنهان می کند.

– چند سالته تو کلاس؟

– اولاً من هم می خواهم تتلو باشم. عمه، دیدی تتلو با سحر قریشی ازدواج کرد؟ تتلو گفت سحر همه چی میخوره اگه میدونستم نمیگرفتم.

-شعر بلدی؟

– آره. من همه آنها را نمی خوانم، اما آنهایی که حاوی فحش هستند. یکی از آهنگاش رو پخش کن ببین چقدر خوب باهاش ​​میخونم.

-چرا مردم آن را دوست دارند؟

– به خاطر پیروانش

یونس که یک تی شرت هدیه گرفته بود به هدیه دختری افتاد که جعبه بازی های دستچین شده را باز کرد و به عمران گفت: چرا از این به ما نمی دهی؟ من می‌خواستم به جای تی‌شرت، اینها را بگیرم.»

همه بچه‌های کری که تولد داشتند، حالا عکس‌هایشان را گرفته بودند، کیک و آب میوه‌شان را خوردند، و ساعتی را که باید در دنیایی عاری از دود، زباله، روغن و کار زندگی می‌کردند. همه آنها چه روز تولدشان بود و چه مهمان جشن تولدشان، هدایای خود را برای سه خیری که هزینه جشن تولدشان را پرداخت کرده بودند، دریافت کردند و درب کانون کودک نوید آنلاین را رها کردند تا کار کنند و دوباره دریافت کنند. پول برای ادامه زندگی

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا