عمومی

دیپلماسی فعال یعنی چه؟ – دنیای 77

دیپلماسی فعال یعنی چه؟ - دنیای 77

بگذار زمان بگذرد و به جای استفاده از فرصت ها ، از ما استفاده می شود و کشورهای عضو سازمان ، به ویژه قدرت های بزرگ ، پل پیروزی ما محسوب می شوند. برای بهترین استفاده ما باید خود را ارزیابی کرده و سطح بهره وری را ارتقا دهیم. استفاده مطلوب به معنی تشخیص وضعیت داخلی ، تشخیص وضعیت کشورهای عضو ، اتصال به موقع این دو ، اخذ بازخورد و بهبود مستمر سطح آن است. می توان امیدوار بود که دولت سیزدهم بتواند از ظرفیت عظیم خود استفاده کند.

معنویت و فرهنگ در سخنرانی رئیس جمهور در کنفرانس شانگهای بسیار مهم بود و نشان می دهد که قلب ملتها باید متحد شود تا اساس همه فعالیتها ، به ویژه فعالیتهای اقتصادی باشد.

اما دیپلماسی فعال این است که اگر زمین به خوبی آماده شده و وضعیت داخلی برای ارائه یا تبادل تجربه محاسبه و سازماندهی شده است ، کاری را به موقع و از قبل انجام دهید. این یک موضوع بسیار مهم است که اغلب دست کم گرفته می شود و آنها بدون تجزیه و تحلیل وضعیت داخلی شروع به کار می کنند. در حال حاضر ، به نظر می رسد کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای دارای گروه های کم و بیش متخصص در سطوح مختلف فرهنگی ، اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی و ادبی هستند. آنها باید شناخته شوند ، سازماندهی شده و مورد بهره برداری قرار گیرند. كشورهای عضو شرقی ، به ویژه كشورهای همسایه ما ، به دلیل شباهت های زبانی و مذهبی بسیار آسان تر شناخته می شوند. تمرکز بر حقیقت و اجتناب از هرگونه تسلط ، پیش نیاز است. لازم نیست همه فعالیتها رسمی باشد. دولت باید نظارت کند. تعاونیها و سازمانهای غیردولتی (NGO) باید آموزش و پرورش تاجیکی را تأسیس یا تقویت کنند ، ازبک شناسی ، برای رسیدن به چین و روسیه در سطوح مختلف اقدامات اضطراری و ترکیب همه تجربیات و اطلاعات و فرصتها ، تهدیدها و مسائل فرهنگی ، اجتماعی ، فارسی زبان و ادبیات. توسعه سیاسی و اقتصادی و رویکرد درست را بیاموزید. بدیهی است که اندازه و ظرفیت این مراکز بسته به اهمیت و اندازه هر کشور متفاوت است. همچنین ممکن است لازم باشد مکانی برای این مراکز انتخاب شود. به عنوان مثال ، استانهای خراسان و گلستان به دلیل مجاورت با برخی از کشورهای عضو ممکن است جایگزین مناسبی باشند. دولت باید اطمینان حاصل کند که این مراکز یا انجمن ها فعالیت های رو در رو یا موازی در مقابل یکدیگر انجام نمی دهند. آنها باید با از بین بردن موانع داخلی ، عملیات را به حداکثر برسانند. نصب رادیو و تلویزیون و افزایش زمان پخش برنامه های مناسب بسیار مهم است. می توان یک کانال را به سازمان شانگهای اختصاص داد و برای کشورهای عضو برنامه ریزی کرد. دانشگاه ها باید صندلی های لازم را برای تشخیص قابلیت های موجود در زمینه های مختلف تشکیل دهند و با بخش خصوصی نظرات خود را مبادله کنند تا شناخت آنها بیشتر عملی شود. عوامل اجرایی بخش خصوصی باید تجربیات خود را سازماندهی کرده و تلاش کنند تا فعالانه وارد شوند تا در دام بی تجربگی یا حیله گری غلط ایرانی نیفتند.

علاوه بر موارد فوق ، چندین مورد دیگر را می توان به عنوان دیپلماسی فعال ذکر کرد:

اولین مورد توافق سه جانبه بین ایالات متحده ، بریتانیا و استرالیا و تمرکز بر سلاح های هسته ای است. فرانسه ، که از این توافق سه جانبه بسیار عصبانی است ، نه به این دلیل که با هسته ای مخالف نیست ، بلکه به این دلیل است که در این برنامه پرسود بازی نکرده است! در یک کلیپ ، ویدئویی از شخصی را دیدم که ادعای موضع سخت جمهوری اسلامی در این مورد را داشت ، که جامعه بین المللی جمهوری اسلامی باید به آن اعتراض کند. من راه میانی ثبت نام به عنوان یک سند رسمی را توصیه می کنم. برای مثال ، از سازمان ملل متحد وین یا آژانس انرژی اتمی بپرسید که آیا از فعالیت های هسته ای این سه کشور مطلع است یا خیر. او چه موضعی باید داشته باشد؟ آیا هنوز سیاست دوگانه وجود دارد؟ چرا کسانی که نسبت به فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی حساس هستند در اینجا ساکت هستند؟ و …

دوم ، من یک ویدئو در مورد یک مدرسه آموزشی ضد شیعه یا ضد تروریسم در پاکستان دیدم ، جایی که تعداد زیادی از مردم در آنجا حضور داشتند ، حتی عمران خان ، نخست وزیر ، کمک کرد. در اینجا نیز جمهوری اسلامی باید اقدامات احتیاطی مناسبی را برای دیپلماسی فعال انجام دهد. از آنها بپرسید که آیا چنین مدارسی وجود دارد؟ آیا این مدارس نمی خواهند درباره پر کردن شکاف صحبت کنند؟ آیا وجود چنین مکتبی م toثر بر روابط بین دو طرف نیست که هر دو طرف بر آن تأکید دارند؟ و …

سمینارها ، به ویژه آنهایی که از بودجه دولتی استفاده می کنند ، باید فعال شوند. آنها همچنین دیپلماسی دارند. دیپلماسی آنها این است که مواضع مخالفان را به طور دقیق شناسایی کنند ، ناکافی بودن برخی از ایده های آنها را مستند سازند ، شباهت ها و تفاوت ها را توضیح دهند و کاستی های فعالیت و اعتقاد عمومی را برطرف کنند و اصول ایده های خود را معرفی کنند. برای برآورد نظر آنها. آنها به جای تلاش برای بازیابی ، در غم خود غرق می شوند و بنابراین ، شکست بیشتری را تجربه می کنند. متکبر بودن و غیرفعال نبودن بدین معناست که همه ارگان های کشور با هم کار می کنند تا عضویت م effectiveثر باشد ، کشور را تثبیت کرده و تأثیر آن را در سیاست گذاری و کار فرهنگی نشان دهند.

دکمه بازگشت به بالا