عمومی

دیدار تاریخی – دنیای 77

همه این موارد ظریف که پاپ با زیرکی دنبال کرد زیرا می دانست که با مردی ملاقات می کند که فتوای وی مانع جنگ داخلی در عراق شد. در غیر این صورت ، جنگ خونینی در عراق رخ خواهد داد که به ایران و کل خاورمیانه گسترش خواهد یافت.

این دیدار آنقدر مهم بود که دولت عراق مارس را به عنوان “روز صلح و تحمل” در عراق تعیین کرد. دیدار پاپ نقطه عطفی در احیای وضعیت معنوی عراق به عنوان مهد ادیان ابراهیمی است. وی برای ترتیب دیدار تاریخی با پاپ آیت الله سیستانی که با پیچیدگی پاها و عوارض ریوی در یک سیستم باشکوه زندگی می کند ، به نجف سفر کرد.

در طول جلسه ، 45 دقیقه مکالمه انجام شد که پاپ چهل و پنج دقیقه از آن بازی کرد. او به خانه ای اجاره ای صد ساله نقل مکان کرد. او قبلا هرگز پا نگذاشته بود. گفتگوهای بسیار مهمی رد و بدل شد. در این جلسه ، مراجع تقلید شیعه بدون ذکر نام سایر کشورها ، به طور خاص به موضوع فلسطین پرداختند و نام فلسطین را ذکر کردند و خاطرنشان کردند که برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس برنامه های عادی سازی روابط با دولت صهیونیستی را از طریق نایف آغاز کرده اند. خال اشرف و حوزه علمیه به هیچ وجه پذیرفته نیستند.

فلسفه تاریخی

دیدار با این دو رهبر مذهبی که دارای قدرت دینی هستند مهم است. آیت الله سیستانی در این دیدار به مواردی از جمله سرکوب ، جنگ و خشونت در خاورمیانه اشاره کرد و به محاصره اقتصادی منطقه پرداخت. وی یادآور شد که رهبران مذهبی قدرت های بزرگ را متقاعد می کنند تا جنگ را شکست دهند و از گسترش منافع شخصی در برابر از دست دادن حقوق ملت و آزادی بی بند و باری ملت خودداری کنند.

در ابتدای این دیدار ، پاپ از خود و واتیکان و مسیحیان سراسر جهان به خاطر حمایت آیت الله سیستانی از پیروان مسیحیت و تشیع الهی در جریان حمله داعش به عراق تشکر کرد.

آیت الله در این جلسه از بی عدالتی ، آزار و اذیت ، آزار و اذیت دینی و عقلی ، سرکوب آزادی های اساسی و عدم عدالت اجتماعی ، به ویژه در جنگ و خشونت ، محاصره اقتصادی و آوارگی در منطقه سیستانی و کشورهای مختلف جهان رنج خواهد برد. و آنها در مورد موضوعات دیگری صحبت کردند که ملتهای منطقه ما ، به ویژه فلسطینی ها ، با آنها جنگیده اند. وی با اشاره به نقش پیشوایان دین در جلوگیری از فجایع گفت: امید است که قدرتهای جهانی بتوانند بر منطق و عقل غلبه کنند و جنگ و منافع را به زیان ملت در یک سبک زندگی لیبرال کنار بگذارند. آزادانه تشویق کنید.

این اقدام و جلسه در واقع زمینه ساز وحدت میان ادیان ابراهیمی عراق بود. نیاکان ما سعی کردند اسلام را جمع کنند مانند آیات شرف الدین ، ​​بروجردی ، کاشف الکاتا ، مظفر ، به طوری که آیت الله العظمی بروجردی گام های موثری در جهت نزدیک شدن دین مصر به الازهر برداشت. اما اکنون این خدای سیستانی و رهبر معظم انقلاب معتقد است که ما باید جلوتر برویم و دین ابراهیمی را بیشتر متحد کنیم.

این اولین سفر پاپ فرانسیس به عراق در تاریخ رهبر کاتولیک های جهان بود و این زمانی بود که خشونت و خونریزی با لباس مذهبی خاورمیانه را به بحران کشاند. این دیدار چهره مهربانانه و صلح آمیز دین ابراهیمی را نشان داد.

پیام اصلی این جلسات این است که از همه ، به ویژه پیروان آیین ابراهیمی ، بخواهیم برای برابری و همزیستی مسالمت آمیز و احترام به حقوق بشر و شهروندی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

پاپ برای خداحافظی از آیت الله سیستانی بازگشت و به نظر نمی رسید اولین وداع به اندازه کافی دیده شود و این دو پیرزن دست به دست هم دادند ، آیت الله سیستانی اظهار امیدواری کرد که این دیدار بر همه تأثیر بگذارد. جهان

تصویر لحظه آخری دو رهبر که دست در دست یکدیگر بودند ، افق روشنی از این همکاری نشان داد.امیدواریم که بسیاری از برکات این دیدار حضور کشورهای خاورمیانه را شامل شود.

فلسفه تاریخی

* عضو آکادمی علوم پزشکی و خادم افتخاری معبد مقدس در عراق

دکمه بازگشت به بالا