عمومی

دوراندیشی برجامی – دنیای 77

دوراندیشی برجامی - دنیای 77

دستاوردهای فناوری ایران از قرارداد 3 ماهه با آژانس چیست؟

به گزارش دنیای 77 ، این مجله اعتماد به نفس نوشت: “روز سه شنبه ، 26 مارس ، جمهوری اسلامی ایران اجرای داوطلبانه پروتکل های اضافی را مطابق با توصیه های شورای شورای اسلامی به حالت تعلیق درآورد ؛ در نتیجه ، کلیه دسترسی های اضافی به آژانس بین المللی انرژی اتمی تا نیمه شب به حالت تعلیق در می آید. روز دوشنبه علیرغم تعلیق اجرای داوطلبانه پروتکل اضافی ، ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) در جریان سفر رافائل گریسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران در دقیقه 90 به توافق سه ماهه دست یافتند.

در 48 ساعت گذشته ، آژانس بین المللی انرژی هسته ای توضیحات فنی كافی را برای توافق نامه جدید ارائه داده است و خلاصه این توضیحات این است كه ایران فعالیتها و تجهیزات نظارتی خاصی را به مدت 3 ماه در ضمیمه ضبط و نگهداری می كند. آژانس در این مدت به این اطلاعات دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات فقط در اختیار ایران خواهد بود. ظرف 3 ماه ، در صورت لغو کامل تحریم ها ، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس قرار می دهد ، در غیر این صورت اطلاعات برای همیشه حذف می شود.

تفاهم جدید بین سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس انرژی هسته ای بین المللی (آژانس انرژی هسته ای بین المللی انرژی هسته ای) در اوایل صبح باعث ایجاد جلسه مشورتی اسلامی شد و اوضاع پس از سخنرانی مقام معظم رهبری در مورد تعهد دولت به اجرای آن آرام شد. مصوبه شورای شورای اسلامی. وی پاسخ داد كه هدف ایران از باز نگه داشتن نوار سه ماهه با وجود تعلیق پروتكل اضافی چیست؟ آیا این توافق ، از نظر مخالفت شورای اسلامی اسلامی ، چراغ سبز برای ادامه تحریم های ایران برای سه ماه آینده است یا گشایشی برای انتقاد از اقدام ایران در کاهش شورای امنیت سازمان ملل؟ تعهد شورای امنیت سازمان ملل برای حفظ تعادل؟ برای پاسخ به این سوال و س andالات مشابه ، چندین روند و مسئله باید در نظر گرفته شود:

اختلافات بین دولت و مجلس شورای اسلامی در مورد این بیانیه ، به ویژه مهلت تعیین شده در برنامه اقدام استراتژیک برای لغو تحریم ها ، شنیده نشده است. قبل از تصویب این طرح ، که توسط پارلمان نادیده گرفته شد ، باید در مورد دستور شورای عالی امنیت ملی با وزارت امور خارجه مشورت شود. با این حال ، طبق گفته کاظم گاریب آبادی ، نماینده آژانس انرژی هسته ای ایران در ایران ، پس از تصویب طرح و اجرای ابلاغیه ، دولت ، همانطور که وزیر امور خارجه در مباحث داخلی و مصاحبه های خارجی توضیح داد ، خود را موظف به اجرای بند دانست. وی نامه ای به سازمان ملل ارائه داد مبنی بر اینکه ایران دیگر مسئولیت های خارج از نهاد خود را از 26 مارس انجام نخواهد داد. در همان زمان ، رئیس سازمان انرژی اتمی ، علی اکبر صالحی ، دستورالعمل های فنی لازم را برای جلوگیری از داوطلب شدن پروتکل صادر کرد.

سفر رافائل گریسی ، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) به تهران ، سه روز قبل از اجرای مصوبه مجلس صورت گرفت ، اگرچه به درخواست وی ، ایران از وی استقبال کرد. به گفته برخی منابع مشهور ، توافقی درباره این دیدار صورت نگرفته است که تنها با اجازه آژانس انرژی اتمی انجام شود و این موضوع در جلسه شورای عالی امنیت ملی مطرح و مصوبه ای به تصویب رسیده است. در نتیجه بحث های داخلی ، سفر گروسی به تهران مانع اجرای این قانون نبود و در عین حال حفظ فضای گفتگو با آژانس بین المللی انرژی هسته ای به ضرر ایران نخواهد بود. سفر گراسی به تهران شرایطی را ایجاد کرد که علیرغم تعلیق پروتکل های اضافی آژانس بین المللی انرژی هسته ای بین ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته ای ، همکاری ها بین ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته ای را ادامه دهد. در مذاکرات بین صالحی و گروسی ، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی هسته ای خاطرنشان کرد که تعلیق اجرای داوطلبانه پروتکل اضافی نهایی است و برخی منابع شناخته شده گفته اند که آژانس انرژی هسته ای پیشنهادات فنی خود را برای ادامه همکاری ایران با آژانس انرژی هسته ای ارائه داده است که متناقض ارزیابی شده است با مجلس

توافقنامه سه ماهه ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته ای برای حفظ تصاویر دوربین آژانس بین المللی انرژی هسته ای عملاً تاثیری در کیفیت اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی ندارد و بر اساس بیانیه مشترکی که از طرف آژانس انرژی هسته ای بین المللی یک ابتکار عمل هوشمندانه با رویکرد فنی در زمان انجام این کار داشت.

در ژوئیه 2015 ، بر اساس توافق هسته ای ایران با 1 + 5 ، ایران برای اثبات صلح آمیز بودن این فعالیت ها ، در فواصل مختلف تحریم هایی را برای فعالیت های هسته ای خود تصویب کرد و پس از مدت زمان مشخص ایران را به عنوان یک کشور عادی وعده داد. پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) ؛ اگرچه ایران از قبل اجرای کلیه تعهدات هسته ای را به حالت تعلیق درآورده است ، اما هرگونه اقدام ایران از جمله تعلیق پروتکل های اضافی به معنای انحراف از توافق نامه و انطباق با مواد 36 و 37 شورای امنیت سازمان ملل نیست. در چنین شرایطی ، چارچوب برجام دست نخورده باقی مانده و رایزنی ها بین ایران و 1 + 5 برای نجات توافق هسته ای ادامه دارد. بر این اساس ، آژانس انرژی هسته ای بین المللی با تعریف این اوراق قرضه سه ماهه ابتکاری را به نفع ایران آغاز کرد.

کسانی که با متن توافق هسته ای بین ایران و 1 + 5 آشنا هستند می دانند که متن برجام ، روز توافق ، روز اجرا یا روز تصویب آن هر کدام حاوی روزهای عنوانی است که در آن طرفین باید تعهدات خاصی را داشته باشد تاریخ تغییر هشت سال پس از تاریخ توافق یا تاریخی است که مدیرکل آژانس بین المللی انرژی هسته ای به “نتیجه گیری گسترده” خود مبنی بر باقی ماندن کلیه مواد هسته ای ایران در عملیات صلح آمیز می رسد. می توان در تاریخی بیش از این هشت سال یا به گفته برزام ، هشتمین سال اجرای توافق ، تصمیم بزرگتری گرفت. در آن روز اتحادیه اروپا و ایالات متحده به ترتیب گام های مندرج در مواد 20 و 21 پیوست 5 شورای امنیت سازمان ملل را برداشته و رئیس جمهور و پارلمان ایران به دنبال تصویب پروتکل های اضافی مطابق با ایران هستند نقش مشروع

در حال حاضر 5 سال از اجرای برجام می گذرد و سه سال تا روز تصویب باقی مانده است. ایران در پنج سال گذشته ، اجرای پروتکل های اضافی ، که در آن مدت ترامپ چهار سال در کار بود ، متوقف نشده است و کارشناسان و تحلیلگران خلع سلاح در مورد مسئله ایران می گویند این تصمیم اقدامی هوشمندانه توسط تهران در شطرنج بورژوازی بود. هیئت مدیره ایران بر اجرای برجام ، که دولت آن تمام تصمیمات را در این زمینه می داند ، به ویژه توصیه های چین و روسیه به عنوان دوستان ایران ، موظف به اجرای تصمیمات خود است ، تصمیم به ادامه اجرای مازاد در سال هشتم گرفته است. یا احزاب مخالف در آژانس بین المللی انرژی هسته ای.

آژانس بین المللی انرژی اتمی (آژانس بین المللی انرژی هسته ای) می گوید برای دستیابی به نتیجه گیری جامع در مورد فعالیت های هسته ای ایران ، نظارت مستمر لازم است و اگر در نظارت مستمر (استفاده از پروتکل های اضافی) وقفه ای ایجاد شود ، این روند به عنوان یک فرایند دشوار و وقت گیر ادامه خواهد یافت. .

همچنین ، با توجه به سوابق فعالیت ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی ، استفاده از این فرصت برای بهانه گیری برای آژانس انرژی هسته ای بین المللی در آینده مهم بود. امروز اگرچه تحریم های آمریکا برداشته شده و 1 + 4 در این تحریم ها دنبال شده است ، منافع اقتصادی ایران از برجام به صفر رسیده و تهران در پاسخ به این تعهد ، انجام تعهدات هسته ای خود را متوقف کرده است و این حاکی از حاکم شدن فضای سیاسی است. برای نجات این معامله ، بورژوازی کاملاً از ناامیدی ایران و بازماندگان فاصله گرفته است. ایران لغو تحریم های اعمال شده توسط دونالد ترامپ را برای اولین بار در چهار سال گذشته اقدامی برداشته است که ایالات متحده برداشته و پس از آن با پاسخ فوری تهران برای بازگرداندن همه وعده های برجامی روبرو خواهد شد. در چنین فضایی ابتکار عمل سازمان انرژی اتمی ایران در توافقنامه سه ماهه با آژانس بین المللی انرژی اتمی گسترده است. “او همچنین از این آژانس گرفت.”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا