عمومی

جوانان اینجا از بیکاری به جان پرنده‌ها می‌افتند!/ما چیزی از کیش کم نداریم اما…

متصدی ورودی بندر کارت بانکی ام را گرفت و وقتی کد کارت را وارد کرد پرسیدم: آقا! تمام آنچه هست در حال نابودی است…”

دنیای 77 پلاس: اسب های اصیل، دتر، ارابه های گل، کت های قرمز بلند، کلاه های پشمی سفید، فرش، خاویار، ماهی های اوزون سوخته و غیره. بندر ترکمنستان است. خلیج گرگان زیبایی عظیمی است. بزرگترین خلیج دریای خزر!

***

شنبه؛ ساعت 10 صبح است. باران های پاییزی هوای بندر را خنک و راحت کرد. دستفروشان بازارهای مرزی ماشین هایشان را یکی یکی پارک می کنند و در سکوت عمیق بندر به خرید می روند. جلوتر رفتم و متصدی ورودی بندر کارت بانکی ام را گرفت و با وارد کردن کد کارت پرسیدم: آقا! همه چیز خراب است…» می پرسم: «بازار چیست؟ مدت؟» پاسخ داد: «یکی یکی می آیند. کم کم باز می شود.»

تا چشم کار می کند کوسن های دست ساز و روسری های ترکمنی در نسیم می رقصند. تاجرها یکی یکی آمدند و جوراب های پشمی و پیراهن های نخی بلند پوشیدند. چند تا غرفه عکس با لباس محلی هست: “خانم عکس با لباس ترکمنی میخوای؟ فقط 20 هزار تومن. این عکس العمل دختر عکاسه که با دیدن رهگذری با عجله از غرفه اش بیرون میره و نمونه کارهاش رو میگیره. وقتی پاسخ من به عکاسی For منفی است، سپس به داخل غرفه اش برمی گردد و دوباره همان سکوت طولانی و عمیق…

***

جوانان اینجا از بیکاری می میرند!/از کیش چیزی کم نداریم اما…

چند قایق در خشکی لنگر انداخته اند. کمی جلوتر چند پسر نوجوان روی صندلی های پلاستیکی نشسته اند و سیگار می کشند. هر چند دقیقه خنده هایشان سکوت بندر را می شکست. کمی سرگردان شدم تا دفتر فروش بلیط قایق را پیدا کنم. کمی دورتر، زنی با لباس اداری ایستاده و به من اشاره می کند. من میپرسم:

اینجا همیشه انقدر خلوته؟

نه، تابستان بهتر است. کجا میری؟ آشوراده یا دیقی؟

دیگی الان خبری داره؟

آره؛ همه پرندگان مهاجر آمدند. فلامینگو، پلیکان و… اگر به پرندگان علاقه دارید، می توانید نیم ساعت در تالاب قدم بزنید.

قیمت چقدر است؟

– اگر به تالاب بروید 450 تومان; 200 در آشوراده هم.

من به تالاب می روم.

***

عبدالقادر قایق را نزدیک کرد تا من راحتتر سوار شوم. شال سیاهش را دور سرش می پیچد تا هوای تالاب مزاحمش نشود. ماشین آلات و تجهیزات سنگین از ابتدا در وسط تالاب ایستاده است و از عبدالکدیر در این باره می پرسم: سپاه چند وقت پیش این ماشین ها را به اینجا آورد؟ دارند خلیج را لایروبی می کنند. مثل باتلاق بود!»

در حالی که مرغان دریایی بر فراز قایق پرواز می کنند، عبدالقادر از کم عمقی خلیج گله می کند: “دارند خلیج را خراب می کنند. اینجا معدن خاویار است؛ خاویار دنیا از اینجا صادر می شود. قرار بود سد “اشوراد” را بسازند، کردند. پر پول، اما هیچ کس اهمیت نمی دهد.” . به اینجا نمی رسند. نمی دانم، شاید پیر شدیم، پس به ما نمی رسند! اینجا خیلی محروم است. جوان های ما بیکار هستند. “

کمی جلوتر می رویم و فلامینگوهای صورتی را در دوردست می بینیم. عبدالقادر می گوید به دلیل عمق کم نمی توانیم نزدیک شویم: “اکنون زمان زمستان گذرانی پرندگان است. از سیبری و روسیه. هوای اینجا برای آنها عالی است. شکار؟ بله؛ آنها من را شکار می کنند. بیشتر برای تاکسیدرمی!جوون های اینجا بیکارن!از بیکاری.میافتن تو زندگی این پرنده های بیچاره!

جوانان اینجا از بیکاری می میرند!/از کیش چیزی کم نداریم اما…

عبدالقادر ساکن سابق جزیره آشوراد است. آشوراده تنها جزیره ایرانی دریای خزر است که در یک کیلومتری بندر ترکمن قرار دارد و به دلیل بالا آمدن سطح دریا توسط کانال طبیعی «خوجینی» از شبه جزیره میانکالا جدا شده است. عبدالقادر پس از سیل سال 1372 مجبور به ترک خانه خود شد و به همراه سایر اهالی جزیره به آنجا نقل مکان کرد. با دستش محل آشوراد را از دور به من نشان داد: «آب بالا آمد و ما 400 خانواده بودیم که باید به آشوراد تخلیه می شدیم. روسیه «ولگا» را به دریای خزر باز کرد؛ چون شهرهای خودش زیر آب می رفت. خانه هایمان زیر آب رفته بود و مردم آشوراده مجبور به ترک شدند و دیگر برنگشتند، ما اینجا سینما و رستوران داشتیم و ماهیگیری هم داشتیم، نگذاشتند به خانه برگردیم، نگذاشتند آن را آباد کنیم. از اول هیچ سندی به ما ندادند همش قول بود ما دنبال سند می گشتیم پیدا نکردیم وقتی مجبور شدیم از اینجا برویم حمایت نکردند ما را گرفتند زمین، خانه‌های ما را گرفتند، بیرونمان کردند، با جیب خود به شهر رفتیم، خانه ساختیم.»

***

بازار مرزی برای بسیاری از مردم جذاب است. شاید به این دلیل که لباس خارجی را بیشتر دوست دارند و خرید از بندر را خرید لباس واقعی می دانند. همه چیز اینجا هم هست؛ لوازم آرایشی و بهداشتی، شوینده های خارجی مرغوب، لوازم برقی خانگی و همچنین روسری ترکمنی، فرش و صنایع دستی.

جوانان اینجا از بیکاری می میرند!/از کیش چیزی کم نداریم اما…

بازار بعدازظهر شنبه آرام و ساکت است. جمعیت زیادی در بازار وجود ندارد و عده ای مشغول خرید مایحتاج روزانه خود هستند. با محمد که دستفروشی می کند و با دوستش درباره کلاه پشمی قزاق صحبت می کند، صحبت می کنم: “شرایط بازار؟ بد نیست؛ طبیعی است. خودتان ببینید. اینجا مثل کیش و کشم نمی شود. فکر کنم می خواهید. نه!اینجا پتانسیل تبدیل شدن به یک مرکز بزرگ گردشگری را دارد،چون چیزی وجود ندارد.طبیعت زیبا، آب و هوای مناسب، آیین های زیبای مردم، اما به آن رسیدگی نکرده اند، تا به حال تبدیل به یک مکان شده است. مکان محروم و دور از دسترس!

***

خورشید در بندر غروب می کند. بلیط منطقه را به متصدی تحویل می دهم و او به من یادآوری می کند که ورود من 24 ساعت رایگان است و پایان بازدید از منطقه زیبایی است که اکنون چندان تفریحی و تجاری نیست.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا