ورزش

جدال مرگ و زندگی بانوی فاتح اورست؛ ” گریه می‌کردم تا به تنهایی به قله رسیدم”

الهام رمضانی کوهنورد ایرانی از شرایط سخت صعود به اورست می گوید.

به گزارش دنیای 77، الهام رمضانی کوهنورد ایرانی و بازیکن سابق تیم ملی اسکواش که موفق شد اورست را فتح کند در نپال با خبرنگار دنیای 77 درباره صعود خود صحبت کرد.

من اعتماد به نفس خوبی داشتم / برای 2 سال برنامه ریزی کردم

رمضانی گفت: هشت سال است که در تیم ملی اسکواش حضور دارم و سال هاست که به ورزش حرفه ای می پردازم. زمانی که تصمیم گرفتم به اورست صعود کنم، تقریباً هیچ کس جز خانواده ام حضور نداشت. بنابراین به طور مستقل صعود کردم. من 2 سال برای این صعود برنامه داشتم و زیر نظر مربی بدنسازی کار می کردم. با مربی کوهنوردی مشورت کردم و به صورت جدی و کارآمد و به روز تمرین کردم. باید بگویم که با بدنسازی کوهنوردی راحت بودم. من به این چیزها خیلی مطمئن بودم.

من هیچ تجربه ای از کوهنوردی نداشتم

ادامه ماه رمضان: 5 ماه پیش هیچ تجربه ای از صعود به ارتفاع 8000 متری نداشتم، برای محک زدن و آشنایی با هیمالیا برای دو کوه 6000 متری اقدام کردم و توانستم صعود کنم.

شرکتی که من امضا کردم هشت کوهنورد از کانادا، بلژیک، ایران، عراق، ویتنام و بریتانیا داشت. مسن ترین کوهنورد یک کانادایی بود که یک ورزشکار بسیار حرفه ای به حساب می آمد. این مرد کانادایی برای چهارمین بار به اورست صعود کرد و در این مورد بسیار قوی بود. جوانترین عضو گروه، آقای عراقی 36 ساله بود.

بحث مرگ / زندگی / درخواست کپسول اکسیژن!

این کوهنورد ایرانی درباره اتفاقی که در حین صعود برایش افتاد گفت: اتفاق بسیار بدی برای من افتاد. شرپیم علیرغم شرایط جسمانی و شرایط خوبی که در روز صعود داشتم، آمادگی بدنی نداشت و مرا همراهی نکرد. بعد از اینکه اکسیژنم تمام شد کمی از شرپا عقب بودم. از او خواستم حدود 15 دقیقه به من اکسیژن بدهد اما او قبول نکرد و گفت باید برگردیم. در 8500 متری با گریه از او خواستم به من اکسیژن بدهد! 10 متر با شرپا فاصله داشتم و میگفت خودم بیا اکسیژن بگیر! زمانی بود که انرژی برای کوهنوردان باقی نمی ماند. بعد از گریه و التماس بالاخره به من اکسیژن داد و من شروع به حرکت کردم. قله حدود یک ساعت قبل از قله دیده نشد و به من گفتند برگردم. مصمم به صعود بودم و حالم خوب بود. مسیر را می دانستم و حساب می کردم که 9 ساعت در راه بودم و فقط یکی دو ساعت مانده به قله. وقتی شرپا به من گفت 4 یا 5 ساعت فرصت داریم و باید برگردیم، پاسخ دادم که مصمم هستم و اگر فکر می کنی نمی توانی برگردی. با هوای بد و جنگ ارتفاع و اعصاب گریه کردم تا اینکه به تنهایی به قله رسیدم. بعد از صعود شرپا من را ترک کرد و من تنها برگشتم.

هیچ گزینه ای برای بازگشت وجود نداشت

آیا از پاسخ کوهنورد ایرانی پشیمان هستید؟ او گفت: «وقتی از کمپ چهار به اوج رسیدم، به خودم گفتم راه برگشتی وجود ندارد و به هر حال باید به اوج برسم. باید بگویم در طول مسیر اصلا پشیمان نشدم.

جنجال بر سر زندگی و مرگ بانوی اورست; " من تنها گریه کردم تا به اوج رسیدم"

همسرم در هزینه ها به من کمک کرد

رمضانی گفت: «هزینه وحشتناکی بود. البته با همسرم در مورد هزینه صحبت کردم و به او گفتم که آرزوی من صعود به اورست است. همسرم از من حمایت کرد و به من گفت ورزش کن و به هر حال هزینه اش را می دهیم. پرداخت این هزینه برای هیچکس آسان نیست و باید در زندگی خود با مشکلاتی روبرو شوید.

بعد از صعود به دامابهنده گفتم باید اورست را فتح کنید!

این کوهنورد ایرانی ادامه می دهد: سابقه حضور در تیم ملی اسکواش را دارم و به دنبال هدف عادت کرده ام. دوست نداشتم بیهوده به باشگاه بروم و یک روز تصمیم گرفتم قله دماوند را فتح کنم تا چیزهایی را به خودم ثابت کنم. بعد از صعود به دمابهنده با خودم گفتم ایستادن بر بلندترین قله ایران چه لذتی دارد. با خودم اصرار می کردم که اگر بتوانم در اوج دنیا بایستم، احتمالاً به پایان آنچه می خواهم می رسم و بازی ام هدفمند خواهد بود. بنابراین تمرین را شروع کردم و جدی شدم.

کوهنوردی برای زنان مشکلی ندارد

رمضان ادامه می دهد: آقایان از نظر بدنی قویتر از خانم ها هستند و این ثابت شده است اما اگر تمرینات منظم و هدفمند باشد فکر نمی کنم برای خانم ها مشکلی ایجاد شود.

من خودم را کوهنورد نمی دانم

من خودم را کوهنورد نمی دانم. کوهنورد کسی است که اگر در یک کوه 8000 متری تنها باشد، بتواند همه چیز را به تنهایی اداره کند و به هیچ کس دیگری وابسته نباشد. من اینطور نیستم و می توانم بگویم تجربه کافی ندارم. کوهنوردی ورزشی است که در آن با کسی مسابقه نمی دهید و او هم به شما مدال نمی دهد. همه جا در بالای تپه است و به همین دلیل فکر می کنم می توان بر همه محدودیت های روحی و جسمی غلبه کرد. گاهی اوقات آنقدر خسته می شوید که نمی توانید راه بروید، اما انگیزه رسیدن به قله به شما کمک می کند تا جلو بروید و این نشان می دهد که از محدودیت های خود عبور کرده اید. خیلی خوشحالم که توانستم خودم را بزرگ کنم. من هم حس فوق العاده ای دارم که توانستم پرچم ایران را بر بلندترین قله جهان که زمین به آسمان متصل است به اهتزاز درآورم.

پیام تمام شد

دکمه بازگشت به بالا