عمومی

ثبت نام ۴۱ هزار نفر در انتخابات شورا‌ها

ثبت نام ۴۱ هزار نفر در انتخابات شورا‌ها

براساس پایگاه داده دنیای 77 ،

سیداسماعیل موسوی – دبیر ستاد انتخابات کشور در برنامه 18/30 دنیای 77 گفت: امروز 17 هزار نفر در انتخابات شورای ششم ثبت نام کرده اند و تعداد ثبت نام کنندگان در انتخابات شورای ششم به 41 هزار نفر رسیده است اما علی رغم ثبت نام ، اسامی نامزدها تا نیمه شب مفقود شده اند ؛ می توان آمار نامزدهای نهایی را نیز اضافه کرد. ثبت نام نامزدهای انتخابات شورای اسلامی تا ساعت 8 شب و در غیاب تا نیمه شب تمدید شد.

وی درباره اشتباهات در مدارک داوطلبان نیز گفت: در هر مرحله از مقاله ، داوطلبان از طریق پیام کوتاه از هر نوع خطا مطلع می شوند و این پیامک از نوع خطای موجود در سند خبر می دهد.
دبیر ستاد انتخابات کشور گفت که چهار روش برای ثبت نام نامزدها وجود دارد و در روش اول نامزدها بر اساس نرم افزار (برنامه) در تلفن های همراه خود ثبت نام می کنند. روش دوم استفاده از رایانه است ، نسخه دسکتاپ (ویندوز) این نرم افزار برای نصب روی رایانه آماده شده است تا امتحان کنندگان بتوانند با استفاده از نسخه رایانه ای ثبت نام کنند. روش سوم مراجعه به پیشخوان دولت و روش چهارم مراجعه شخصی به فرمانداران است.
سیداسلم موسوی می گوید: 14٪ از طریق موبایل ثبت نام کرده اند. 15٪ ثبت نام کنندگان سابقه عضویت در شورای شهر و روستا را دارند. 8٪ داوطلبان زیر 30 سال و کمتر از نیمی از آنها بالای 50 سال سن دارند.
وی افزود: 3 36000 مرد و حدود 4000 زن ثبت نام کردند. 6٪ نامزدهای شورای شهر مرد و 12٪ زن هستند.
دبیر ستاد انتخابات کشور گفت: کسانی که به طور دائمی اعضای شورا بودند از شرط دریافت مدرک تحصیلی معاف هستند.
سید اسماعیل موسوی گفت: “تحقیقات و تحقیقات پس از ثبت نام آغاز می شود و ده روز فرصت دارد تا به تحقیقات چندین نهاد مانند وزارت اطلاعات یا گارد ملی پاسخ دهد.”
دبیر ستاد انتخابات کشور احتمال ثبت نام 24 ساعته را از جمله مزایای ثبت نام الکترونیکی عنوان و خاطرنشان کرد: این امکان وجود دارد که در آخرین ساعات ثبت نام تعداد نهایی ثبت نام کنندگان تغییر کند اما تاکنون 41000 نفر ثبت نام کرده اند.
سرانجام ، موسوی خاطرنشان کرد که تنها چند ساعت به مهلت ثبت نام باقی مانده است و از همه کسانی که می خواهند برای انتخابات شورا ثبت نام کنند ، خواست که در ساعات آینده از تلفن های همراه یا رایانه های شخصی در پرتال وزارت استفاده کنند. به سایت entekhabat.moi.ir بروید و به راحتی ثبت نام کنید.

5 یا 10 روز فرصت برای بررسی صلاحیت های هیئت نظارت
مرتضی جلیل زاده – معاون حقوقی هیئت نظارت بر انتخابات هیئت مدیره نیز گفت: پس از بررسی ، افرادی که صلاحیت آنها تأیید شده باشد به هیئت مرکزی اعزام می شوند. هیئت مرکزی 5 یا 10 روز فرصت دارد تا شرایط داوطلبان را بسته به توزیع جمعیت شهرها بررسی کند.
وی افزود: هیئت نظارت شهرها را به دو قسمت تقسیم کرده است: کمتر از 200 هزار نفر و بیش از 200 هزار نفر.
مرتضی جلیل زاده با بیان اینکه پرونده ها مطابق با اسناد بررسی شده اند ، افزود: هیئت نظارت ، شورای شهر و مرکز پرونده ها را بررسی می کنند.
معاون حقوقی هیئت نظارت بر انتخابات شورا گفت: “برای کسانی که صلاحیت آنها رد شده است ، قانون یک روش شکایت را تعیین کرده و این افراد می توانند شکایات خود را به آژانس مربوطه ارائه دهند.”

علاوه بر انتخابات ریاست جمهوری ، انتخابات شوراها نیز در تاریخ 26 ژوئن سال آینده برگزار خواهد شد. در آستانه انتخابات سال آینده ، چند کرسی منجر به انتخابات میان دوره ای شورای اسلامی و گردهمایی خبرگان میان دوره ای انتخابات خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا