اقتصادی

تبعات یک تصمیم ارزی برای ترخیص کالا/ گلایه تجار به رئیس‌جمهور

تبعات یک تصمیم ارزی برای ترخیص کالا/ گلایه تجار به رئیس‌جمهور

بازرگانان و صاحبان کالا از بانک مرکزی برای اعمال محدودیت های جدید در معافیت کالا در تصویب اخیر ترخیص فوری کالاهای اساسی و مواد اولیه در مهلت تعیین شده برای ارسال حواله های ارزی و اظهارنامه های واردات انتقاد کرده اند.

به گزارش دنیای 77 ، دپوی میلیون ها کالای اساسی و مواد اولیه تولیدی در گمرکات و بنادر ، پس از صدور چندین بخشنامه و دستورالعمل و که به نتایج مثبتی منجر نشد ، سرانجام در نیمه دوم سال جاری جابجا شد. در زمانی که انتقادات شدید نسبت به معافیت کالاها و معافیت های ضروری داخلی شدت یافته است ، مقام معظم رهبری نیز از این موضوع شکایت کرده و خواستار هماهنگی دستگاه ها برای پاکسازی و تهیه کالاهای لازم شده اند.

سرانجام ، طی مذاکرات برای تسهیل رهاسازی کالا ، پیشنهادی در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت صادر و در اول نوامبر در دستور کار قرار گرفت. مهمترین تصمیمات اتخاذ شده در دسترس بودن شرایط ارزی و تعریف شرایط ترخیص بدون .n و بدون کد رهگیری بانکی و همچنین تغییر در روند صدور ارز خارجی و ترخیص کالا از جمله واردات ارز متقاضی است.

در همین حال ، نزدیک به سه هفته از آغاز این مصوبه می گذرد و به گفته وزیر صمت ، در این زمان حدود چهار میلیون تن کالا ترخیص شده و برخی از موضوعات ارزی به دلیل صدور ابلاغیه توسط بانک مرکزی در اواخر ماه نوامبر مورد انتقاد قرار گرفته است. آنها صاحبان این محصولات شدند و نامه ای به رئیس جمهور نوشتند و تأكید كردند كه این امر می تواند بلافاصله قسمت بزرگی از تصمیم دولت برای پاك سازی محصولات را تحت تأثیر قرار دهد.

زمان اعلام و ارسال حواله های ارزی را محدود کنید

در ابلاغیه صادر شده توسط بانک مرکزی کاهش حواله ارزی و مهلت دو ماهه برای ارسال اظهارنامه واردات به بانک جهت تأمین تعهدات ارزی واردکنندگان و همچنین مهلت 45 روزه برای معافیت نهایی از وظیفه پس از ارائه اسناد حمل و نقل ، پیش بینی شده است.

اطلاعات به دست آمده توسط دنیای 77 ، در رابطه با مفاد بخشنامه اخیر بانک مرکزی ، حاکی از آن است که صاحب کالا باید اسناد را برای حواله هایی که قبلاً ارسال شده است ، ارائه دهد ، نه بعد از 11 ژانویه سال جاری.

همچنین اسناد حواله ای که پس از نوزدهم نوامبر ارسال می شود حداکثر دو ماه از تاریخ صدور تاریخ اعلام عرضه ارز دارند. از طرف دیگر ، ارسال اسناد معاف از پرداخت مالیات باید معتبر باشد و حداکثر 45 روز از تاریخ اعلام تحویل ارز برای واریز یا انقضا اسناد حمل و نقل و حواله های ارزی معتبر باشد.

طبق اعلام بانک مرکزی ، بدهی بدون مالیات و ارائه مالیات بدون عوارض سه ماه به 45 روز است و تعهد حواله ارزی برای واردات کالا از سه ماه به دو ماه افزایش یافته است.بانک تأکید کرده است که این مدت قابل تمدید نیست. ، مشتری باید همان ارز را در اختیار بانک قرار دهد.

از رئیس جمهور خواسته شده است نامه بازرگانان را بررسی کند

با این حال ، اتاق بازرگانی به بخشنامه بانک مرکزی پاسخ داد و نامه ای به خوانساری ، رئیس اتاق بازرگانی تهران نوشت و از رئیس جمهور خواست که بررسی کند.

وی گفت: “پس از تصویب ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ، که ممکن است معافیت کالا را تسهیل کند ، دستورالعمل های اخیر بانک مرکزی در مورد حواله های ارزی محدودیت های جدیدی را در تجارت خارجی کشور اعمال کرده است ؛ به نوعی اجرای مفاد آن هماهنگی اقتصادی مانع اجرای اکثر مصوبات اصلی در ستاد می شود ، به عنوان مثال ، در نظر گرفتن محدودیت زمانی دو ماهه برای ارسال اظهارنامه واردات به بانک ها. صدور اعلامیه تأمین ارز و دریافت کد SATA ، که به طور موثر واردات و تأمین مواد اولیه و نیازهای کارخانه های مختلف تولیدی را پردازش می کند ، “مشکلات جدی ایجاد کرده است”.

بانک مرکزی اندکی پس از اجرای پیشنهاد ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برای ترخیص فوری کالاهای اساسی و مواد اولیه مطابق با مقررات ارزی ، اطلاعیه ای صادر می کند و در برخی موارد محدودیت هایی را برای ترخیص ارز خارجی اعمال می کند. رئیس کل بانک مرکزی مخالفت و انتقاد خود را در نامه ای به رئیس جمهور اعلام کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا