ورزش

بررسی بحران اقتصادی فوتبال اروپا در کرونا/ فوتبال ایران درگیر خودزنی و سودجویی در فضای مجازی

طبق این گزارش شفاف، 11 مارس 2020 (21 مارس 1998) اتلتیکو مادرید در یک بازی مهیج لیگ قهرمانان مقابل لیورپول در آنفیلد در حضور تماشاگران و در یک بازی مهیج مقابل سیمونه با نتیجه 3 بر 2 شکست خورد و از دور رقابت ها حذف شد.

این بازی در آنفیلد موجود است 52267 بازدید کننده این آخرین دیداری است که فوتبال آن را طبیعی دیده است.

پس از آن ، به دلیل شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان ، پروتکل های بهداشتی ایجاد شد و فوتبال به مدت 3 ماه خاموش بود. اوضاع نابسامان اقتصادی در فوتبال باعث این بازی شد حتی بدون حضور تماشاگران برگزار خواهد شد.

بررسی بحران اقتصادی فوتبال اروپا در کرونا/ فوتبال ایران درگیر خودزنی و سودجویی در فضای مجازی

خاویر توز ، رئیس سازمان لیگ اسپانیا در آن زمان در مصاحبه ای گفت که دیگر نمی توان جلوی فوتبال را گرفت و عدم مسابقات ضربه شدیدی به بدن تیم ها و لیگ های فوتبال وارد کرد.

همه تیم ها به ویژه تیم های قدرتمند و مرفه اروپایی پس از کرونا با ضررهای زیادی روبرو شدند.

در این گزارش ، ما سعی می کنیم آسیب بزرگی را که به برترین باشگاه های فوتبال اروپا در دوره تاج رسانده است ، بررسی کنیم. ما می خواهیم در مورد مدیریت آنها در این شرایط دشوار صحبت کنیم و آن را با فوتبال خودمان مقایسه کنیم.

* عدم حضور بازدید کنندگان ؛ صدمه مرگبار به بدنه فوتبال

بسیاری معتقدند که کمبود تماشاگر روحیه فوتبال را به شدت آسیب زده است. حتی با وجود صداهای جعلی در استادیوم ها ، فوتبال نمی توانست آن هیجان را دوباره به تماشاگرانش منتقل کند. غیبت تماشاگران نه تنها هیجان فوتبال را از بین برده بلکه آسیب زیادی به بدن تیم ها وارد کرده است.

بخش عمده ای از بودجه سالانه باشگاه ها در فوتبال اروپا از حضور تماشاگران و روزهای بازی تأمین می شود.

سایت Goal.com گزارش می دهد که غیبت تماشاگران در این بازی ها ممکن است برای آرسنال 14 144 میلیون هزینه داشته باشد ، زیرا تقریبا 24٪ از درآمد سالانه آرسنال از روز بازی تأمین می شود. سان نوشت که اگر کل فصل 2020-2021 پشت درهای بسته برگزار شود ، آرسنال می تواند حدود 400 400 میلیون ضرر کند.

بررسی بحران اقتصادی فوتبال اروپا در کرونا/ فوتبال ایران درگیر خودزنی و سودجویی در فضای مجازی
میزان خسارت تیم های جزیره در هر بازی در این فصل از دست داده است. 2 در ستون دوم ، میزان خسارات مالی تیم های اروپایی در کل فصل 2020-202021 نوشته شده است.

این باشگاه فصل گذشته اولین باخت خود را ثبت کرد و تاکنون بیش از 60 کارمند خود را اخراج کرده است. اخراج دایناسور شاخص آرسنال به دلیل کمبود پول به یکی از جالب ترین موضوعات در رسانه های انگلیسی تبدیل شد که واکنش های زیادی را به همراه داشت.

این فقط یک ضرر برای آرسنال نیست و افت چشمگیر درآمد کل باشگاههایی است که در روز بازی تماشاگران زیادی داشتند.

به عنوان مثال منچستر یونایتد در هر فصل هر بازی 1 111 میلیون درآمد کسب می کند و در غیاب تماشاگر در طول فصل می تواند 62 627 میلیون در آن هزینه کند.

* کاهش قابل توجه بودجه های فصلی در تیم های قدرتمند اروپایی

بودجه فصلی تیم های اروپایی به میزان قابل توجهی کاهش یافت. از بودجه 822 میلیون یورویی برای فصل 2019-2020 ، تیم رئال به بودجه 641 میلیون یورویی رسیده است.

بارسلونا همچنین مجبور شد بیش از 300 میلیون پوند از بودجه فصل خود هزینه کند.

بررسی بحران اقتصادی فوتبال اروپا در کرونا/ فوتبال ایران درگیر خودزنی و سودجویی در فضای مجازی

وضعیت بودجه در فوتبال انگلیس نیز بسیار وحشتناک است. مقالات موجود در سایت سیاسی آموخته شده است که لیگ برتر انگلیس آماده است تا راکد بودن کرونا را بررسی کند.

بنابراین اتحادیه فوتبال می خواهد توافقی را امضا کند که 50 میلیون وام رایگان به باشگاه های کم درآمد ارائه می دهد.

این مبلغ زمانی پیشنهاد شده است که طبق اعلام اتحادیه فوتبال انگلیس ، 250 میلیون پوند برای حمایت از تیم ها نیاز باشد.

بررسی بحران اقتصادی فوتبال اروپا در کرونا/ فوتبال ایران درگیر خودزنی و سودجویی در فضای مجازی

* چندین بار کاهش برای بازیکنان برتر جهان

باشگاه ها برای رسیدن به توازن اقتصادی و جلوگیری از ورشکستگی بارها حقوق بازیکنان خود را کاهش داده اند.

حقوق بازیکنان اصلی تیم رئال مادرید چندین بار کاهش یافته است که این نیز مبلغ قابل توجهی بود. حتی بازیکنان نیز موافقت کرده اند که از پاداش های لالیگا و سوپرجام خود برای کمک به اقتصاد باشگاه چشم پوشی کنند.

چند روز پیش به دلیل وخیم تر شدن اوضاع اقتصادی این باشگاه ، رئال مادرید از بازیکنان خود خواست که دوباره حقوق خود را کاهش دهند.

در بارسلونا که بدهی ها سر به فلک کشید ، برخی از بازیکنان مانند پیکه از وسط نصف شدند و منجر به کاهش حقوق شد.

بحران اقتصادی بارسلونا آنقدر شدید است که این باشگاه در آستانه ورشکستگی قرار دارد. این باشگاه ماه آینده باید حدود 19 191 میلیون نفر از حقوق بازیکنان خود را كاهش دهد ، در غیر این صورت ، بارسلونا طی دو ماه آینده یعنی اوایل سال آینده ورشكست خواهد شد.

روز گذشته ، لالیگا سقف دستمزد در لیگ برتر کشور را اعلام کرد ، جایی که مشخص شد دستمزدها از 2.33 میلیارد یورو به 1010 میلیون یورو کاهش یافته است.

کریستیانو رونالدو و دیگر بازیکنان یوونتوس به طور قابل توجهی حقوق خود را کاهش داده اند تا بحران مالی باشگاه بیش از حد تهدید نشود.

بررسی بحران اقتصادی فوتبال اروپا در کرونا/ فوتبال ایران درگیر خودزنی و سودجویی در فضای مجازی

* خرید کمتر در پنجره نقل و انتقالات

این اقتصاد آشفته ، پنجره نقل و انتقالات تابستانی را به پایین ترین سطح تاریخ فوتبال رسانده است.

رئال مادرید طی 40 سال هیچ بازیکنی را به خدمت نگرفته است و بارسلونا مجبور شده است ستاره هایی مانند سوارز ، ویدال و راکیتی را بفروشد.

تیم های اروپایی غیر از چلسی که سناریوی دیگری را دنبال می کردند ، در پنجره نقل و انتقالات ساکت بودند.

دیروز پپ گواردیولا در مصاحبه ای گفت که هیچ بازیکنی را خریداری نمی کند و گفت که علی رغم تمام پول رهبران باشگاه های عرب ، منچسترسیتی پولی برای خرید بازیکن ندارد.

* نیاز به برگزاری فوتبال به دلیل شرایط اقتصادی. بازیکنان عروسک هستند!

بررسی بحران اقتصادی فوتبال اروپا در کرونا/ فوتبال ایران درگیر خودزنی و سودجویی در فضای مجازی

به دلیل شیوع ویروس کرونا ، فصل جدید در ادامه فصل قبل برگزار شد و فشار بازی ها بسیار افزایش یافت. فشار آنقدر زیاد بود که صدای مربیان و ستاره های سراسر جهان را بلند می کرد. پپ گواردیولا در مصاحبه ای گفت بازیکنان فوتبال ربات هایی نیستند که بتوانند هر سه روز یک بار فوتبال بازی کنند.

تونی کراس همچنین در بیانیه ای جنجالی از یوفا و فیفا انتقاد کرد. وی گفت فیفا و یوفا بازیکنان فوتبال را برای پول بیشتر به عروسک گردان تبدیل کرده اند.

این فشار بازی میزان مصدومیت بازیکنان را بسیار افزایش داده و با تاج گذاری بازیکنان ، تشکیل تیم در واقع صفر بازیکن دارد. به عنوان مثال ، وضعیت بازیکنان تیم لیورپول که سال گذشته عنوان قهرمانی انگلیس را کسب کرده اند ، در شرایط بحرانی قرار دارد. بازیکنان مصدوم آنقدر در تیم آنفیلد وجود دارند که ترکیب برای شروع عزم باشگاه به یک هجو فوتبال تبدیل شده است.

اینها مسائل مربوط به آسیب دیدگی بازیکنان است ، اما جنجال کرونا در فوتبال اروپا جای تعجب دارد. تیم جنوا ایتالیا با ثبت 14 تاج از فوتبال ایتالیا ترسید. ناپولی که در این تیم بازی می کرد ، از ترس عروق کرونا تصمیم گرفت مقابل یوونتوس بازی نکند.

رئیس ناپولی گفت سفر و بازی ما با یوونتوس می تواند ویروس را آلوده کند. با این حال ، این اظهارات توسط سازمان لیگ ایتالیا پذیرفته نشد و نتیجه بازی می تواند 3-0 به سود بیانکونیری باشد.

اتفاق عجیب تری در بازی هفته گذشته لالیگا رخ داد. گرانادا با تنها هفت بازیکن حرفه ای مجبور شد به مصاف رئال سوسیداد برود. گرانادا به دلیل تاج گذاری که باعث بلند شدن صدای گرانادا شد ، حاضر به لغو بازی لالیگا نشد. آنها هنگام سفر به قبرس برای مسابقات لیگ اروپا به ویروس آلوده شده بودند اما تعجب آنها را برانگیخت.

دیدار گرانادا و رئال سوسیداد با انتقادات گسترده ای روبرو شد. روزنامه نگار مشهور اسپانیایی سید لو در گزارش خود در گاردین نوشت که کرونا گرانادا بازیکنان را ربوده و آنها را سرکوب کرد.

بررسی بحران اقتصادی فوتبال اروپا در کرونا/ فوتبال ایران درگیر خودزنی و سودجویی در فضای مجازی

بعضي ديگر معتقد بودند كه بازي هاي فوتبال بايد و بايد در هر شرايطي برگزار شود و وضعيت اقتصادي چنان آشفته است كه آنها نمي توانند اين بازي ها را لغو كنند.

* همه دنیا با کرونا به یک بحران اقتصادی رسیده اند. چرا پول در ایران پذیرفته نمی شود؟

فوتبال در دوران کرونا به مسئله ای عجیب و حساس تبدیل شده است. در مصاحبه ای ، مسی گفت که سال عجیبی را با کرونا سپری می کند.

باشگاه های برتر فوتبال جهان بارها از کمبود پول و تضعیف وضعیت اقتصادی صحبت کرده اند. این مسئله در تمام دنیا به تصویب رسیده است و همه بازیکنان از این موضوع مطلع هستند و در نتیجه این توجه آنها موافقت کرده اند که حقوق سایر ستاره های جهان از مسی و رونالدو را کاهش دهند.

اما اوضاع در فوتبال ایران متفاوت است. باشگاه های فوتبال پایتخت ایران ، به ویژه دو باشگاه دولتی در پایتخت ، حملاتی را علیه رسانه ها آغاز کرده اند که به نظر می رسد این مسئله در فوتبال ایران بی نظیر است.

در فوتبال اروپا که وضعیت اقتصادی با حضور اسپانسرها ، حق پخش و سایر درآمدها ثبات بیشتری دارد ، در لیگ برتر که منابع مالی ناشناخته است و عمدتا خصوصی هستند ، شرایط بحرانی خواهد بود ، اوضاع وخیم تر خواهد بود.

مسئله بحران اقتصادی یک مشکل جهانی است ، اما همه باشگاه ها سعی نمی کنند آن را با کمک به یکدیگر حل کنند ، نه از طریق مصاحبه ها و بحث های رسانه ای.

در چند وقت اخیر فراز و نشیب های زیادی در اعضای تیم های مختلف فوتبال رخ داده است که از وضعیت مالی باشگاه های خود ناراضی بودند. شکی نیست که اقتصاد فوتبال ایران در حال ورشکستگی است و اوضاع بد مالی فوتبال ایران مربوط به کرونا و امروز و دیروز نیست ، اما وضعیتی که این ویروس برای اقتصاد کشور به وجود آورده است شرایط را بیش از گذشته دشوار کرده است ، اما ما هنوز در حال بحث و بررسی هستیم. می بینیم که اعضای تیم فوتبال در مورد پرسنل غیرضروری و کار زیاد صحبت می کنند و به نظر می رسد که این وضعیت کرونا برای این افراد خودخواه بهتر شده است. مدیران باشگاه ها ، به ویژه از نوع سرخابی ، به بی احتیاطی در مورد شرایط بازیکنان خود متهم شده اند ، از درخواست افزایش قیمت در قراردادها.

بررسی بحران اقتصادی فوتبال اروپا در کرونا/ فوتبال ایران درگیر خودزنی و سودجویی در فضای مجازی

فضای مجازی بدون وقفه در فوتبال کشور فشار بیشتری به مربیان و بازیکنان تیم های مختلف وارد کرده است تا از این شرایط آشفته استفاده کنند و مدیران باشگاه را بیشتر تحت فشار قرار دهند و قیمت های آنها را افزایش دهند. در واقع ، با پیچیدگی برخی از سودهای فضای مجازی و برخی از مربیان ، بازیکنان و دلالانی که در هر شرایطی در فوتبال در این شرایط سود برده اند ، خودآزاری کامل است. در واقع ، در یک شرایط بحرانی در سراسر جهان ، رفتار فوتبال ما با سایر کشورها با سبک فوتبال متفاوت است و در شرایطی که باشگاه های معروف جهان و ستاره های درآمدزا از حقوق خود فراتر رفته اند ، مسیر مخالف در فوتبال ایران طی شده است.

دکمه بازگشت به بالا