سلامت

برای افرایش طول عمر دو دقیقه ورزش شدید کافی است

بر اساس تحقیقات جدید، دو دقیقه فعالیت بدنی شدید – در مجموع 15 دقیقه در هفته – با کاهش خطر مرگ، سرطان و بیماری قلبی مرتبط است.

برای افرایش طول عمر دو دقیقه ورزش شدید کافی است

این مطالعه نشان می دهد که مقادیر نسبتاً کم فعالیت بدنی شدید هفتگی می تواند فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد.

تحقیقات نشان می دهد که ورزش منظم خطر ابتلا به برخی بیماری های مزمن مانند سرطان و بیماری های قلبی را کاهش می دهد. با این حال، تحقیقات جدید بر شدت و مدت ورزش مورد نیاز برای دستیابی به مزایای سلامتی در افراد متمرکز است.

برای این مطالعه، محققان 71893 بزرگسال را که هیچ شواهدی از بیماری قلبی عروقی یا سرطان نداشتند، وارد مطالعه کردند.

محققان رابطه بین میزان و دفعات فعالیت بدنی شدید با مرگ و میر (به هر دلیلی، بیماری قلبی عروقی و سرطان) و بروز بیماری های قلبی عروقی و سرطان را تجزیه و تحلیل کردند.

محققان برای درک تفاوت بین فعالیت بدنی متوسط ​​و فعالیت بدنی شدید، فعالیت بدنی متوسط ​​را به عنوان تمرینی تعریف کردند که ضربان قلب را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد، اما لزوماً افراد را از نفس نمی اندازد.

با این حال، فعالیت بدنی شدید می‌تواند ضربان قلب را افزایش دهد و افراد معمولاً در حین صحبت کردن برای نفس کشیدن باید مکث کنند. نمونه هایی از فعالیت بدنی شدید شامل دویدن، شنا یا دوچرخه سواری سریع است.

محققان دریافتند که خطر تمام پیامدهای نامطلوب تحت بررسی با افزایش میزان و فراوانی شرکت در فعالیت بدنی شدید کاهش می‌یابد.

برای مثال، شرکت‌کنندگانی که هیچ فعالیت بدنی شدیدی نداشتند، 4 درصد افزایش خطر مرگ در طی پنج سال داشتند. این خطر با کمتر از 10 دقیقه فعالیت شدید در هفته به 2 درصد و با 60 دقیقه یا بیشتر به 1 درصد کاهش یافت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا