اقتصادی

بازنگری در اعطای 150 هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی

بازنگری در اعطای 150 هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی

سیدمحمدهادی سبحانیان ظهر پنجشنبه ۹ شهریور در دیدار وزیر اقتصاد و هیأت همراه با نماینده ولی‌فقیه در استان همدان، یکی از مؤلفه‌هایی که باعث ایجاد معضلاتی در کشور شده، تورم مزمنی بود که دهه ۹۰ در کشور به وجود آمد، تصریح کرد: علت اصلی این تورم، کسری بودجه بود که دولت‌ها با اتکا به منابع بانکی جبران می‌کردند.

سبحانیان افزود: در دولت سیزدهم سهم مالیات در تأمین بودجه کشور از نفت پیشی گرفته و این کمک می‌کند تا تورم کاهش یافته و در از بین بردن بی‌عدالتی مؤثر باشد.

وی با بیان اینکه اراده دولت بر این است که با گذر از مالیات‌ستانی سنتی به مالیات‌ستانی داده و سامانه‌محور به حل این مسأله کمک شود، خاطرنشان کرد: این مهم نیازمند آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی بسیاری است.

رئیس‌کل سازمان مالیاتی کشور با اشاره به اینکه اگر این گذر رخ دهد، بی‌عدالتی برطرف می‌شود، ادامه داد: عزم دولت بر این است که این اتفاق رخ دهد و مالیات‌ها براساس داده‌ها و سامانه‌ها دریافت شود.

وی با بیان اینکه باید در کشور سهم عمده مالیات بر دوش بنگاه‌های اقتصادی بزرگ در همه‌ حوزه‌ها باشد، خاطرنشان کرد: در همه دنیا ۸۰ درصد مالیات از شرکت‌های بزرگ گرفته می‌شود در حالی که ما ۱۵۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی به شرکت‌های بزرگ دادیم که باید این مسأله بازنگری شود.

سبحانیان در پایان مطرح کرد: ۱۲۰ هزار میلیارد تومان به شهرداری و دهیاری در سال گذشته پرداخت شده است که صرف رفاه، عمران و آبادی می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا