ورزش

او هنوز به علی دایی نرسیده است

به گزارش شفاف، مجله شرق مهدی طارمی ستاره 29 ساله تیم ملی ایران همچنان در فوتبال اروپا به درخشش خود ادامه می دهد.بعد در لیگ اروپا، دسته ای پایین تر از لیگ قهرمانان، مهدی که پیش از این دو فصل در لیگ قهرمانان اروپا بازی کرده بود. برای پورتو نیز برای اولین بار با آبی و سفیدهای پرتغالی به لیگ اروپا رسید و پس از دو برد در مجموع به مرحله بالاتری صعود کرد و طارمی در دیدار مقابل لاتزیو به صلاحدید خود روی نیمکت نشست. اما در بازی برگشت در ورزشگاه المپیک رم از ابتدا برای پورتو به میدان رفت و عنوان بهترین بازیکن زمین را به دست آورد و علاوه بر یک گلزنی، یک پاس گل در سطح جهانی نیز به او داد. هم تیمی ها در دقایق پایانی این دیدار با قهرمانی در 78 لیگ اروپا. با یک گل و یک پاس گل در اولین بازی دقیقه ای خود. با این تفاوت که او که پیش از این سه بار در لیگ قهرمانان اروپا گلزنی کرده بود، اولین گل خود را در لیگ اروپا به ثمر رساند تا به جمع محدود بازیکنان تاریخ فوتبال ایران که قبلا هم در لیگ قهرمانان و هم در اروپا گلزنی کرده اند بپیوندد. قهرمانی. به دست آورده.

سردار یکی از بهترین گلزنان ایران است

سردار عجمون در هر دو لیگ یکی از گلزنان ایران است. او قبلاً فرصت بازی در لیگ اروپا و لیگ قهرمانان اروپا را داشته و در سه باشگاه مختلف روسیه ظاهر شده است و در هر دو جبهه پیشرو است. سردار با زدن 6 گل در لیگ قهرمانان عنوان برترین گلزن ایران در لیگ قهرمانان را از آن خود کرده است. کارنامه او در لیگ اروپا نیز درخشان است. سردار در لیگ اروپا پنج گل به سه تیم مختلف زده و با 11 گل در دو بازی معتبر لیگ اروپا آقای گل ایران شده است.

پس از سردار عجمون، سامان قدوس (استرشوندس)، کریم انصاری فرد (المپیاکوس) و علی دایی (هرتابرلین) در رتبه های بعدی فهرست برترین گلزنان ایرانی لیگ اروپا قرار دارند که هر کدام دو گل به ثمر رسانده اند. مهدی طارمی که چندی پیش از روی نقطه پنالتی گلزنی کرد، به جمع بازیکنانی چون جاوید نکونام، علیرضا جهانبخش و اللهایا صیادمنش پیوست که یک بار در لیگ اروپا نیز گلزنی کرده اند. جواد برای اوساسونا، علیرضا برای آلکامار و صیادمنش برای جوریا در لیگ اروپا گلزنی کردند. این ارقام بدون احتساب گل های بازیکنان ایرانی در مقدماتی لیگ اروپا است.

از گلزنان ایران در لیگ اروپا می توان به مهدی طارمی و علیرضا جهانبخش اشاره کرد که در حال حاضر از روی نقطه پنالتی جزو هم تیمی ها و ستاره های ایران محسوب می شوند. تفاوت این دو در این است که جهانبخش پاس گل ندارد و مهدی طارمی هم یک پاس گل دارد. نام دو ستاره ایرانی حاضر در لیگ اروپا از نظر پاس گل بیش از سایرین به چشم می خورد. اولین نفر سامان کودوس است که دو گل زده و سه بار هم تیمی هایش را در موقعیت گلزنی قرار داده است. بازیکن دوم اشکان دژاگه است که با پیراهن ولفسبورگ در لیگ اروپا بازی کرد و با وجود گل نزدن، سه پاس گل به نام خود ثبت کرد.

پنج منهای دو بازیکن

مهدی طارمی اخیرا با گلزنی برای پورتو به یکی از سه بازیکن ایرانی تبدیل شد که در لیگ قهرمانان و لیگ اروپا گلزنی کرده است. بر خلاف تعداد نسبتاً زیاد گلزنان ایرانی در لیگ اروپا، تعداد گلزنان ایران در لیگ قهرمانان زیاد نیست و بیش از پنج نفر نیست. سردار عجمون، مهدی طارمی، علی دایی، مهدی مهدوی کیا و علی کریمی گلزنان ایرانی لیگ قهرمانان اروپا هستند. فقط سه نفر اول آنها مثل سردار آزمون، مهدی طارمی و علی دایی هر دو در لیگ گلزنی کردند. سردار برای دو باشگاه مختلف روستوف و زنیت در لیگ قهرمانان اروپا گلزنی کرده است، مهدی طارمی برای پورتو و علی دایی برای بایرن مونیخ گلزنی کرده اند. به این ترتیب بهترین چهره ها در بین بازیکنان ایران سردار با شش، طارمی و علی دایی با سه، مهدوی کیا با دو و علی کریمی با یک گل هستند. از این گروه سردار عجمون و مهدی طارمی نیز شانسی برای افزایش رکورد فصل آینده پیدا کردند.

طارمی به دایی نرسید اما …

مهدی طارمی در این فصل لیگ قهرمانان برابر علی دایی گلزنی کرده است. او که فصل گذشته دو بار برای چلسی و یوونتوس گلزنی کرده بود، در این فصل در شش لیگ قهرمانان اروپا حضور داشته است که یکی از آنها مقابل لیورپول بوده است. علی دایی پیش از این دو گل به ثمر رسانده بود و پس از سردار عجمون، برترین گلزن ایران در لیگ قهرمانان در رده دوم قرار داشت. طارمی در این فصل به علی دایی رسیده و حالا با سه گل و دو پاس گل در رده دوم قرار دارد. اما از آنجایی که علی دایی دو بار در لیگ اروپا گلزنی کرده و مهدی طارمی تنها یک بار گلزنی کرده است، سردار عجمون با پنج گل عقب است و مهدی طارمی در دو لیگ معتبر اروپایی چهار گل به ثمر رسانده است. با توجه به اینکه پورتو همچنان در لیگ اروپا حضور دارد و در مرحله بعد مقابل لیون قرار می گیرد، بعید است مهدی طارمی برای شکستن تمام گل های علی دایی در لیگ قهرمانان و لیگ اروپا خیلی سخت باشد. مهدی در این فصل به مهاجم اصلی پورتو تبدیل شده و همچنان یکی از خوش شانس های لیگ پرتغال است.

دکمه بازگشت به بالا