اقتصادی

انتقاد واردکنندگان برنج از تصمیم اخیر ستاد تنظیم بازار

انتقاد واردکنندگان برنج از تصمیم اخیر ستاد تنظیم بازار

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت که این کشور در وضعیت آماده باش قرار دارد تا یک میلیون تن برنج برای تعدیل قیمت بازار در طول ممنوعیت فصلی واردات برنج عرضه کند. هزینه برنج توسط برنج کاران کمتر است. یکی از اقدامات کنترل بازار برنج کاهش ممنوعیت واردات فصلی از چهار ماه به دو ماه بود.

به گزارش دنیای 77 ، مدیرعامل یک شرکت بازرگانی دولتی اخیراً از آغاز توزیع 100000 تن برنج تایلندی ، هندی و پاکستانی در فروشگاه زنجیره ای ، تعاونی مصرف کننده و اتحادیه خبر داد.

عباس توکلی ، رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران معتقد است که تصمیم اخیر ستاد کنترل بازار نه تنها به نفع بازار و مصرف کنندگان است ، بلکه به نفع بخش خصوصی فعال است. تجارت برنج.

وی با اشاره به تصمیم اخیر ستاد تنظیم بازار مبنی بر عرضه 100 هزار تن برنج که به عنوان ذخیره احتیاطی برای کنترل بازار وارد شده بود ، گفت: هیچ اشاره ای به استفاده از این محصول برای.

100000 تن در سه هفته خورده می شود!

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران با بیان اینکه در شرایط فعلی کشور 100000 تن برنج را به مدت دو تا سه هفته مصرف می کند ، تصریح کرد: نگاه می کنید؟

وی با اشاره به اینکه ممنوعیت واردات فصلی به دلیل حمایت از تولید برنج داخلی وضع شده است ، گفت: وارد بازار شوید و بعدا وارد کنید ، این مشکل را می توان از راه های دیگری که تاثیر منفی بر کشور ندارد برطرف کرد.

وی در مورد راهکارهای عملی برای کنترل بازار برنج گفت: یکی از این اقدامات کاهش دوره ممنوعیت واردات فصلی از چهار ماه به دو ماه است.

شدت رکود در بازار داخلی

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران تاکید کرد: تفاوت قیمت فعلی برنج وارداتی با برنج پرمحصول داخلی 4000 تا 5000 تومان است.

به گفته وی ، این انتظار در بازار وجود دارد که قیمت برنج تولید داخل کاهش یابد ، این به معنی کاهش برنج از سوی شالیکاران است و در چنین شرایطی هدف اصلی فصل ممنوعیت واردات است که حمایت می کند. تولید داخلی

توکلی گفت ورود مشاغل دولتی به عرضه برنج در دوران ممنوعیت واردات باعث ایجاد رقابت نابرابر و ناعادلانه با بخش خصوصی شد ، حرکتی که فقط بازار داخلی را از بین می برد و قیمت ها را در بازار جهانی تحریک می کند. همچنین ، توزیع این مقدار برنج با قیمتی کمتر از هزینه واردات ، زیان بزرگی برای بخش خصوصی خواهد بود که مغایر با اصول اصل ماده قانون اساسی و اصول اساسی بازار است.

وی با بیان اینکه کنترل بازار به عرضه ذخایر احتیاطی در بازار اشتباه در ستاد محدود نمی شود ، تصریح کرد: برای ورود به عنوان ذخیره احتیاطی به بازار ، جایگزینی ، واردات مجدد و به این دلیل که به زودی وارد بازار جهانی واردات می شویم. با انجام و تحریک قیمت ، قیمت افزایش می یابد و در نهایت معامله گران کشور ما مجبور می شوند برنج را با قیمت بالاتری خریداری کنند.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران تاکید کرد که انتظار می رود با تغییر دولت و مدیران جدید دولت ، برنامه ها ، اهداف و سیاست های رئیس جمهور منتخب را دنبال کند. آنها در مورد همکاری در کشور صحبت کردند و انتظار نمی رفت که پس از تغییر دولت ، اولین تصمیم ستاد تنظیم بازار برخلاف سیاست اعلام شده باشد و منجر به نابودی بخش خصوصی شود.

توکلی گفت که وی به مدیران ارشد تیم اقتصادی دولت توصیه کرد که از سیاست های غلطی که دولت قبل برای کنترل بازار اتخاذ کرده است اجتناب کنند ، زیرا پیامدهای آن سیاست های اشتباه امروزه کاملاً مشخص است. این یک اشتباه بزرگ است و اگرچه می تواند جو روانی بازار را برای چند روز کنترل کند ، اما پیامدهای منفی آن در آخرین ماه سال بازار را تحت تاثیر قرار می دهد و مداخله دولت در بازار برنج شرایط را پیچیده می کند.

وی با اشاره به نامه ای که روز گذشته از سوی انجمن واردکنندگان برنج به وزیر جهاد کشاورزی ارسال شد ، خاطرنشان کرد: و برای تامین و توزیع برنج مورد نیاز کشور با کیفیت بالا وارد میدان می شود.

قابل ذکر است که اکنون زمان ممنوعیت توگات اوت است که از ابتدای آگوست تا نوامبر ادامه دارد. با این حال ، در این مدت ، به دلیل کاهش ذخایر برنج و کاهش 69 درصدی واردات در سال جاری و اهمیت کنترل بازار ، تصمیم گرفته شد که ممنوعیت فصلی اعمال شود ، ثبت شده برای ترخیص. با این حال ، قبل از ممنوعیت ، حدود 10 کشتی برنجی از مبدا خود به سمت بنادر ایران حرکت کردند و اگرچه برخی از آنها تا 22 ژوئیه به ایران رسیدند ، اما رسید انبارها و تاریخ ورود پس از آن تاریخ صادر شد. از کالاها خواسته شد تا محموله ها را ترخیص کنند ، اما در هر صورت ، با وجود مکاتبات بین دستگاه های مربوطه از جمله وزارت گمرک ، صنعت ، وزارت معادن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی ، هنوز هیچ توافقی در مورد تخصیص واردات به دست نیامده است. به بندر

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا