جامعه و خانواده

اطلاعات تورها چرا ثبت می‌شود؟

با نزدیک شدن به تعطیلات نوروز ، سیستم “ثبت نام تور” معرفی شد. مقامات وزارت فرهنگ ، جهانگردی و صنایع دستی گفتند که ستاد ملی کرونا را ترغیب کرده اند تا در قالب تورها و با رزرو محل اقامت مجاز به نوروز سفر کند.

اگرچه ستاد بازپرس ملی هنوز در مورد سفرهای نوروزی تصمیم نهایی نگرفته است ، اظهارات مقامات وزارت فرهنگ ، جهانگردی و صنایع دستی در مورد شرایط پیشنهادی سفرهای نوروزی ، نحوه نظارت بر سفر را مرموز کرده است. با این حال ، مسئولان این وزارتخانه معتقدند که یکی از راه های کنترل تعطیلات نوروز و سفر می تواند معرفی سیستم ثبت تور باشد که باید به همکاری پلیس ناجا و اجرای قانون متکی باشد.

اسماعیل برات ، معاون مدیر نظارت و ارزیابی وزارت فرهنگ ، جهانگردی و صنایع دستی ، می گوید انگیزه راه اندازی این سیستم در تعطیلات نوروز و در شرایط حساس کرونا فراتر از مدیریت و کنترل است. فناوری های جدید برای همه دولت ها روشن شده است. در طول سالها ، گامهایی در این راستا برداشته شده است: کاهش هزینه برای عموم مردم ، کاهش کارایی و اثربخشی سیستمهای کنترل و مدیریت و کاهش شفافیت و فساد.

وی ادامه داد: در گذشته تعداد امکانات گردشگری محدود بود و رسیدگی به امور آنها با استفاده از نیروهای موجود امکان پذیر بود ، اما در دهه های اخیر رشد صنعت گردشگری و افزایش چشمگیر تعداد امکانات گردشگری ، چند برابر تقریباً 5300 دفتر (آژانس) برای خدمات مسافرتی و جهانگردی وجود دارد و وزارت گردشگری به عنوان قیم قانونی این صنعت ، هر چقدر هم كه نیروی انسانی باشد ، هنوز قادر است نظارت دقیق و مدیریت امور دفتر و عملکرد نظارتی.

برات افزود: از سیستم الکترونیکی صدور مجوز برای دفاتر خدمات مسافرتی تقریباً هشت سال می گذرد اما اقدام به معرفی سامانه ای برای ثبت اطلاعات سفر گردشگری تحت همین سیستم از چند سال پیش آغاز شده است.

وی تأکید کرد: هدف اصلی از معرفی سیستم ثبت تور جلوگیری از فعالیت غیرقانونی اشخاص حقیقی و حقوقی فاقد مجوز ، انجام سفرهای مختلف داخلی و خارجی ، تسهیل شکایات ، شفافیت قول بهبود کیفیت خدمات ، ایجاد آمار دقیق سفر و خدمات مسافرتی و جهانگردی .اطلاعات و پشتیبانی از دفاتر و آژانس های دارای مجوز تحت بند B (Travel Travel).

معاون نظارت و ارزیابی گردشگری ادامه داد: یکی از مهمترین مشکلات منطقه ، مشکل سفرهای غیر مجاز و آژانس های بدون مجوز و بدون مجوز است که نظارت بر کلیه فعالیت های آنها را با مشکل روبرو می کند. از طرف دیگر ، تخلفاتی از سوی برخی آژانس ها صورت گرفت که در پاسخ آنها اخطار کتبی یا اخطار و حتی مجازات تعلیقی دریافت کردند ، اما راهی برای تحقیق و اجرای آن وجود نداشت. معرفی سیستم ثبت تور علاوه بر شناسایی تورها و آژانس های غیرمجاز و غیرمجاز ، امکان بررسی موارد تخلف از امکانات گردشگری را فراهم می کند.

برات گفت: “موضوع مهم دیگر توافق نامه بین گردشگر (مسافر) و دفتر خدمات مسافرتی است که برخی از مسائل و اختلافات مربوط به آن را حل خواهد کرد.” از اوایل دهه 1970 ، وزارت گردشگری (آژانس سابق) وی با همکاری اتحادیه های کارگری ، دفتر “توافق نامه نوع تور” را برای حمایت از حقوق مسافران ایجاد کرد که بخش خصوصی موظف به اجرای آن بود و یک نسخه از توافق نامه را در اختیار گردشگران قرار داد مسافران از حقوق خود آگاه هستند. رویکرد دیگری برای حمایت از حقوق مردم و مسافران در سال 2001 اصلاح و بازنگری شد ، اما گاهی اوقات مشاهده شده است که آژانس های مسافرتی از توافق نامه برای فروش سفرهای خود استفاده نمی کنند و حتی برخی دفاتر تصدیق کرده اند که آنها از وجود چنین توافقی نگران بودند. بی خبر بودند. معمولاً ما متوجه شدیم که هنگام اختلاف یا شکایت بین مسافر و آژانس و دفتر ، از قرارداد تیپ استفاده نشده است یا مسافر آسیب دیده است ، اما اکنون با روشن شدن سیستم ثبت نام تور ، این مشکل به طور خودکار برطرف می شود ، زیرا توافق نامه تیپ در سیستم بارگذاری شده است.

وی تأکید کرد: به محض راه اندازی این سامانه ، کلیه ارائه دهندگان خدمات مسافرتی و گردشگری باید تور را ثبت کرده و مشخصات مسیرها و مقاصد سفر داخلی و خارجی را اعلام کنند ، در غیر این صورت عواقب و مسئولیت عدم ثبت نام تور و هرگونه حوادث بعدی در پی خواهد داشت به عنوان مشکلات دیده می شود. اولین مورد با اپراتورهای اداری و مسافرتی خواهد بود. البته مردم و مسافران نیز باید این تقاضا را از دفتر داشته باشند و تورهایی را خریداری کنند که در سیستم ثبت شده و دارای کد رهگیری باشد.

اطلاعات تورها چرا ثبت می‌شود؟

برات گفت: “آژانس های مسافرتی می توانند با استفاده از این سیستم راهنماهای مجاز و دارای مجوز ، ثبت اطلاعات مربوط به مقصد داخلی یا خارجی ، وارد كردن مشخصات مسافر مورد نیاز برای به دست آوردن یك كد رهگیری 15 رقمی منحصر به فرد و اعلام كد رهگیری”. مسافران را تهیه کنید. همچنین ، برای هر تور ، “کد پاسخ فوری” یا همان کد QR ارائه شده است که حاوی یک راهنمای تور است و در تورهای داخلی (زمینی) در وسایل نقلیه توریستی نصب می شود ، بنابراین می توان غیر مجاز و اینها را تشخیص داد گشت و گذار در گروه های غیر مجاز برای پلیس آسان تر خواهد بود.

وی افزود: شکایات مربوط به تورها و قرارداد با خدمات خریداری شده نیز از طریق کدهای رهگیری و سیستم های ثبت تور مربوط به ردیابی محتوا قابل پیگیری است. البته هیچ سیستم رسیدگی به شکایات به عنوان مکمل این سیستم ایجاد نشده و با معرفی آن روند مدیریت سفر کاملتر خواهد شد.

با وجود اعلام سامانه های مختلف توسط پلیس برای ثبت اطلاعات تورهای گردشگری خارجی ، برات با بیان اینکه سیستم ثبت تور نیاز به ثبت اطلاعات تورهای ورودی دارد ، اظهار داشت: ترتیب ثبت نام تورها برای کلیه ورودهای داخلی و خارجی و تورهای ورودی و روش های آن تنظیم شده است. آمار ، ترتیب تورها ، مدیریت احتیاطی و تعلیق دفاتر خدمات مسافرتی و شکایات مسافر. این سیستم برای تورهای ورودی آماری بیشتری دارد.

وی افزود: تورهای داخلی گاهی منجر به درگیری با پلیس می شود که گاهی مانع ادامه این تورها می شود. از طرف دیگر ، پلیس راهنمایی و رانندگی در استفاده از اتومبیل های مسافرتی یا اتوبوس در خیابان های شهر ، به ویژه در مجاورت موزه ها و پارکینگ محدودیت هایی ایجاد کرده است ، به همین دلیل به دلیل استقبال و مشارکت پلیس در راه اندازی ، می توان کد رهگیری را شناسایی کرد. ثبت نام تورها. و ما امیدواریم که برخی از مشکلات و محدودیت ها از این طریق برطرف شود.

معاون مدیر کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری در وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی کرد: “ما سیستم SATAG را در کار داریم.” من در مورد آن چیزی نمی دانم ، اما به نظر می رسد که تا حدودی موازی با ثبت فرهنگی و روند ثبت گردشگر وزارت گردشگری.

وی افزود: این سامانه که به طور رسمی اعلام شده و کاملاً تحت نظارت وزارتخانه مربوطه است ، در آدرس https://ta.mcth.ir/ است که خدمات وب ، اطلاعات و نظارت را برای راه اندازی پلیس برای پلیس فراهم می کند. برای این منظور ما چندین جلسه با پلیس داشته ایم و آنها کاملاً عملیاتی هستند ، بنابراین تمام دفاتر خدمات مسافرتی که در هر منطقه فعالیت می کنند باید اطلاعات خود را در سیستم ثبت تور ثبت کنند تا با سفر روبرو نشوند محدودیت ها و مشکلات

وی با اشاره به طرح وزارت فرهنگ ، گردشگری و صنایع دستی و درخواست ممنوعیت گفت: این طرح یک طرح بسیار خوب و دفاعی است و در صورت تأیید ستاد ، قابلیت های سیستم های دولتی و خصوصی را در نظر می گیرد. با مدیریت ، ما می توانیم با رعایت پروتکل های بهداشتی برای اهداف گردشگری سفر ایمن را تضمین کنیم. بنابراین ، دفاتر خدمات مسافرتی که کد رهگیری را از طریق سیستم ثبت تور دریافت می کنند ، انشا Godالله در سفرهای نوروزی با مشکلی روبرو نخواهند شد. زیرا کد رهگیری آنها که به صورت کد QR موجود برای راهنماهای تور یا نصب شده روی شیشه جلوی وسیله نقلیه توریستی در دسترس است ، شناسایی کارکنان تاجگذاری و پلیس را آسان می کند.

برات اظهار امیدواری می کند که این سیستم باعث کاهش استفاده از سفرهای غیرمجاز و مراجعه به آژانس های غیرمجاز شود ، “یکی دیگر از مزایای ثبت اطلاعات مربوط به تور این است که افراد کمتر به صورت غیرقانونی سفر می کنند.” مردم باید بدانند که فقط باید از تورهای مسافرتی با دفاتر خدمات مسافرتی و کد رهگیری سفر کنند. بدیهی است ، صرف نظر از مشکل ، اگر شخصی بدون کد رهگیری و مجوز دچار حادثه تور ، حادثه یا هر مشکل دیگری شود ، مسئولیت آن با شخص اول است. بنابراین ما از مردم و هموطنان عزیزمان می خواهیم به این امر توجه کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا