عمومی

احمد زکی یمانی و حضرت خدیجه(س)

چه کسی فکر می کرد احمد زکی یمانی وزیر نفت سابق عربستان سعودی ، که پس از شنیدن نام وی در دهه اول پس از پیروزی انقلاب تصمیم خود را گرفت ، وارد تحقیق در زمینه نسخه های خطی و تاریخی شد و وارد موسسه الفرقان و موسسه الحرمین الشریفین شد. اکنون حضرت خدیجه (آگهی) درباره خانه کتاب بنویسید؟ در خانه ای که حضرت خدیجه اسلام آورد و آنجا که بر پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) وحی کرد و فاطمه متولد شد و حضرتش به معراج رفت.

رسول جعفریان

این اثر کتابی بسیار ارزشمند است به نام “دارالسیده خدیجه خینجه بینت خویلد در مکه” ؛ اثری بی نظیر درباره موقعیت خانه حضرت خدیجه (س)

به طور خلاصه ، برای عمق تونل امام علی (ع) ، مکانی برابر با مروان در خارج مسیح وجود دارد ، مکانی که به شاخه ابی طالب معروف است و هنوز هم وجود دارد. در اینجا خانه هاشمی با زادگاه پیامبر واقع شده بود. خانه های عوطالب و عباس و بسیاری دیگر از خانه های غیر از او در اینجا هستند که به مرور تخریب شده اند.

از این خانه ها فقط رسول خدا (ص) در آنجا به دنیا آمد که حدود 50 سال پیش ساختمانی به عنوان کتابخانه ساخته شده بود.

خانه حضرت خدیجه (س) در وسط دیوار بزرگ نزدیک این بنا و مروار قرار داشت و در آنجا بنایی بود و زمانی زیارتگاه حجاج بود. قبل از توسعه این مناطق در اوایل فهاد ، این ساختمان تا همین اواخر وجود داشته است ، البته ساختمان جدیدی به نام دارالحفیظ القرآن به طور کامل تخریب شد. در همان زمان ، در سال 1410 هجری قمری ، ساختمانهای زیرین کشف و پر از شن و ماسه شده و یک راهرو رسمی بر روی آن ساخته شد ، یک منطقه شیب دار به سمت انتهای بازار معروف به ابوسفیان در ورودی قسمت خارجی. شاید … بخشی از بخش وجود دارد که من دقیقاً نمی دانم.

زکی یمانی وزیر سابق نفت عربستان اکنون در حال انجام تحقیقات دقیق تاریخی در این خانه با کمک محققان در مرکز الفرقان در جده است.

این کتاب نوشته خود زکی یامانی سال گذشته 2013/1434 منتشر شد 34 این کتاب در 170 صفحه با کاغذ براق و چاپ عالی منتشر شده است. این کتاب دارای 42 تصویر ، 26 شکل و نقاشی و 3 نقشه است که آن را ظریف تر می کند. دفترچه راهنما 143 تا 167 که بسیار مفید است. تقریباً هیچ صفحه ای وجود ندارد که هیچ عکس یا نقشه و هیچ توصیف رسمی نداشته باشد.

رسول جعفریان

در پایان کتاب ، نتایج این مطالعه در 12 مقاله شرح داده شده است:

 1. حضرت خدیجه دو خانه داشت. چه کسی قبل از ازدواج پیامبر (صلی الله علیه وآله) بود و در کنار بنی اسد بن عبدالعزیز بود و در واحد پول حجامیه قرار داشت؛ و خانه دوم که موضوع این کتاب است و در عبد شمس پارا ، در شمال شرقی مسجد الحرام ، جنوب غربی بنی هاشم پارا واقع شده است.
 2. این مطالعه نشان می دهد که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) با خدیجه در این خانه که در زکاک الحجر یا عطار واقع بود زندگی می کرد و فرزندان آنها در آنجا به دنیا آمدند. این خانه از زمان معاویه در این طرف مسجد بود تا اینکه در اواسط قرن چهاردهم هجری به خاک سپرده شد.
 3. در طول قرن ها ، بنا به دستور معاویه و از زمان تغییر نام های مختلف آن ، زکک یا کوچه ، تغییراتی در داخل ایجاد شده است.
 4. از قرن نهم به اتاقهای خاصی نام خاصی داده شده است. به عنوان مثال ، سلول گنبد آشکار شده را خانه سیدا خدیجه می نامند. از آنجا که به این مکان عنوان آشکار شدن گنبد یا دعا با پیامبر داده شده است. البته سلول تولیدی فاطمه (س) همان نام خود را حفظ کرده و البته در جنوب و شمال غربی این خانه توسعه یافته است.
 5. این خانه از زمان معاویه تا زمان پادشاه عبدالعزیز ادامه داشت و تا زمان سلطنت شیخ عباس قطان ، شهردار مکه ادامه داشت و در آنجا ساختمانی به عنوان مرکز حفظ قرآن ساخت.
 6. این مطالعه نشان داد که طی قرن ها حاکمان ، خلفا و سلاطین به این خانه توجه داشته و همیشه در تعمیر و بازسازی آن کوشیده اند. گاهی شیوخ حرم این عمل را از طرف سلاطین انجام می دادند.
 7. مکان کنار این خانه به عنوان مادر فاطمه لطف باوت سیدیح خدیجه بود و توسط ناصر عباسی اهدا شد تا از این پول برای تعمیر خانه استفاده کند.
 8. یکی از نخستین علمای دوره اسلامی ، سفر به مکانهای تاریخی مکه را انکار نکرد ، این خانه حضرت خدیجه است ، یکی از آثار مرتبط با رسول خدا. این شامل قاضی ایاز می شود که نوشت: مناسب است که به مکانهایی برویم که توسط قرآن و آیات جبرئیل و میکائیل ساکن شده اند ….
 9. فصل خاصی به شرح سفرنامه نویسان از خانه حضرت خدیجه (س) اختصاص یافته است. در این فصل برخی از اشتباهات آنها بحث می شود مانند: حسن و حسین (ع) در آنجا به دنیا آمده اند و اشتباهات دیگر.
 10. در حین حفاری در این بخش در سال 1410/1999 ، وی دقیقاً در همان مکانی که بتنی هنگام گشت و گذار در ساختمان نوشت ، به خاک سپرده شد. البته در نامگذاری سلول غلطی وجود دارد مانند اینکه سلول را سلول غذایی می نامند! یا محل تجارت حضرت خدیجه! با این حال ، در محل آن شکی نیست.
 11. این مطالعه شامل تعدادی از اسناد ، عکس ها و نقشه های اختصاص یافته به سید خدیجه است و برای اولین بار منتشر می شود.
 12. در این تحقیق برای اولین بار گزارش فاشیای این خانه که مربوط به قرن نهم هجری است ، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. گزارش وی حاوی جزئیات جالبی است که همه در مقیاس مدرن بررسی شده اند. در این بخش ، تلاش شده است تا منظره ای فشرده از این خانه فراهم شود.

رسول جعفریان

یادآوری سه امتیاز

پاسخ: همانطور که از مطالب فوق بر می آید ، زکی یمانی و مituteسسه وی با عقیده عمومی وهابیان درباره اشتباه نماز خواندن موافق نیستند و این کتاب در نشان دادن صحیح برکات کار رسول خدا مشکلی ندارد. (علیه السلام) این نوعی رقابت داخلی است که در عربستان سعودی وجود دارد.

ب: متأسفانه ، لیست منابع موجود در کتاب با هم ارائه نشده است تا ببیند آیا اطلاعات مربوط به خانه حضرت خدیجه (س) ، خصوصاً همه منابع مورد استفاده در شیعه کار می کند. به عنوان آخرین حاشیه برخی از فصل ها ، از داستان های نقل شده در نوشته های عربی شیعه باستان استفاده نشده است.

پاسخ: در مورد مکانهای مسافرتی ایرانی اطلاعات جالبی وجود دارد که دیده نشده است. به عنوان مثال ، رحمت الله بخارایی در سال 1333 در این باره نوشت: و در سه شنبه اول ماه ذی الحجر به دیدار خانه مبارك پیامبر (صلی الله علیه وآله) ، در نزدیكی مغازه خرده فروشی خدا در خانه او رفتیم. کوه ابو قبیس. جایی که اعلیحضرت خدیجه کبری و مروج حضرت فاطمه زهرا (ره) در خانه آنها بودند و امام سالها در کنار اعلیحضرت خدیجه بودند و به منطقه اطراف آن نیز ساوق اللیل گفته می شود ، … در اینجا حضرت فاطمه (س) مکان و وضوی حضرت خاتمی مآب (ع) است و هر یک از آنها عمق دارند.

جزئیات خانه در سفرنامه ای از زمان ناصرالدین شاهی آورده شده است:

از آنجا با یاوران رفتیم

تو در آن خانه بودی ، خدیجه

آن را در طبقه هشتم خانه قرار دهید

همه بندگان رفتند

از آنجا سه ​​پله پایین رفتیم

حیاط بسیار خوب و مطبوعی است

کف همه با سنگ مرمر فرش شده است

خانه ای وجود دارد

گنبدی شبیه ماه در وسط

زادگاه یک زن خوب

همه پرده های مخملی را آویزان کنید

از گلهای سرو و اندرو دوخته شده است

همه ما پشیمان شدیم آنجا نشستیم

چه کسی اینجا بدن فاطمه نشسته است

البته گزارش های دیگری نیز از این خانه در سفرهای فارسی وجود دارد که باید همه آنها را برداشت و به مطالب این کتاب اضافه کرد.

رسول جعفریان

رسول جعفریان

دکمه بازگشت به بالا