ورزش

آنتی‌اکسیدان‌ برای ورزشکار چه اهمیتی دارد؟

آنتی‌اکسیدان‌ برای ورزشکار چه اهمیتی دارد؟

آنتی اکسیدان ها به دلایل مختلفی از جمله جلوگیری از آسیب های عضلانی، بهبود سیستم ایمنی بدن و کاهش استرس ورزشی برای ورزشکاران بسیار مهم هستند.

به گزارش دنیای 77، آنتی اکسیدان ها به طور اختصاصی در افراد و گروه ها برای بررسی عملکرد در افزایش ظرفیت ورزش یا جلوگیری از آسیب عضلانی ساخته شده اند و به همین دلیل در حرکات ورزشی مورد مطالعه قرار گرفته اند.

رادیکال های آزاد توسط سیستم آنتی اکسیدانی بدن خنثی می شوند که منجر به محافظت از غشاء در برابر آسیب می شود. بنابراین، سیستم ایمنی نقش بسیار مهمی در محافظت از بدن در برابر آسیب اکسیداتیو ایفا می کند.

بر اساس این مقاله توسط مهشید شمه پور و ارائه شده توسط فدراسیون پزشکی ورزشی به دنیای 77: این سیستم علاوه بر این مواد مغذی آنتی اکسیدانی غیر آنزیمی حاوی آنزیم های کاتالاز، گلوتاتیون پراکسیداز و سوپراکسید دیسموتاز است. اینها شامل ویتامین های A، C، E، سلنیوم و مواد مغذی گیاهی مانند کاروتنوئیدها هستند.

یک رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات می تواند مقادیر کافی آنتی اکسیدان را فراهم کند و استفاده عاقلانه از مکمل های آنتی اکسیدانی نیز می تواند استرس ناشی از ورزش را کاهش دهد.

ویتامین C در بسیاری از مسیرهای متابولیک مرتبط با عملکرد ورزشی و سلامت ورزشکاران نقش دارد و باید بدانیم که توت فرنگی، آناناس، فلفل دلمه ای و کلم ماه حاوی ویتامین C هستند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا