استانی

آغاز به کار ستاد توسعه‌ اقتصاد دانش بنیان و اشتغال آفرین در آذربایجان‌شرقی

آغاز به کار ستاد توسعه‌ اقتصاد دانش بنیان و اشتغال آفرین در آذربایجان‌شرقی

دنیای 77/ آذربایجان شرقی استاندار آذربایجان شرقی از راه اندازی ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان و ایجاد اشتغال در استان خبر داد.

عابدین خرم روز یکشنبه 6 فروردین در جلسه بررسی راهبرد اجرای شعار سال 1395 و تحکیم «بنیان» تولید دانش گفت: همه ملاحظات و تاکیدات باید به رهبر معظم انقلاب باشد. وی در اجرای این شعار گفت: مقابله با پولشویی با توجه به نیازها و نیازهای مناطق مختلف کشور و اتصال زنجیره های دستگاهی برای تقویت هماهنگی از جمله موارد مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است و ایشان بر کشاورزی و کشاورزی نیز تاکید کردند. امنیت غذایی.”

وی ادامه داد: از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم، دستگاه های اجرایی استان گفتمان اجرایی خود را بر اساس حوزه دانش و مراکز رشد انجام داده اند و استان ما نقطه قوتی دارد که کار خود را شروع نمی کنیم، بعد از شعار از سال.”

وی به تشکیل ستاد و ستاد ویژه در استانداری تحت این عنوان اشاره کرد. «ستاد توسعه اقتصادی دانش‌محور و کارفرما» وی در اواخر سال گذشته گفت: قصد ما این بود که تا قبل از پایان سال گذشته که وظیفه اصلی انتخاب شعار سال توسط رهبر معظم انقلاب انجام شد فعالیت این ستاد آغاز شود. دفتر مرکزی مشخص تر است. خروجی مهمی وجود خواهد داشت.

خرم خاطرنشان کرد: در اولین جلسه با رئیس پارک علم و فناوری استان گفتیم که هر شرکت دانش بنیان باید روی پای خود بایستد و ثروت آفرینی کند و اکنون اعلام می کنیم که هر شرکتی می تواند تولید کند. محصولاتی برای کاهش مصرف انرژی از پشتیبانی 100٪ ما بهره مند خواهد شد. چرا که کشور ما و استان ما جزو پر استفاده ترین ها و سوء استفاده ترین ها در بحث انرژی است.

وی با تاکید بر اینکه استانداری به هیچ وجه به دنبال تصدی دانش بنیان نیست، خاطرنشان کرد: هیچ نهادی که از بودجه دولتی برخوردار است حق تصدی را ندارد و استانداری به عنوان دستگاه حاکمیتی استان مسئول جعل است و هدف دیگر است. ” در حال ایجاد وضعیت استان اصفهان در تبریز هستیم که نتیجه آن ایجاد 500 هکتار شهر در این استان است.

استاندار آذربایجان شرقی افزود: باید از پارک علم و فناوری استان حمایت کنیم، اما هرگز نباید تلاش کنیم کار تبلیغاتی انجام دهیم، زیرا یکی از دلایل عقب ماندگی ما این است که در مواقعی که نمی توانیم، کار تبلیغی کنیم و شعار بدهیم. “

وی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: اکنون از بیکاری پنهان رنج می بریم، یعنی افرادی که در واحد تولیدی کار می کنند سواد لازم را ندارند و با دستگاهی که روی آن کار می کنند مرتبط هستند و فقط دارند. کار تجربی را یاد گرفت.»

خرم یادآور شد: باید از راه اندازی این ستاد پارک علم و فناوری استقبال کرد چرا که استانداری با راه اندازی این ستاد می خواهد موانع پیشرفت و اجرای شعار را شناسایی و رفع کند و اعتقادی به کنار گذاشتن قوانین و مقررات نداریم. مقررات علم پارک فناوری

وی ادامه داد: در شرایط فعلی نباید از خود راضی باشیم و از افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان استقبال می کنیم و باید توسعه خود را با شرکت های دانش بنیان ادغام کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی در خاتمه گفت: خوشبختانه دانشگاه های ما در زمینه اعطای مدرک و ایجاد مقاله پیشرفت خوبی داشته اند، اما چرا استانی با 8.5 میلیارد باید تنها 2 درصد ارزش مازاد معدن را داشته باشد؟تن ذخایر معدنی؟ چرا با وجود اینکه مراغه با 400 هکتار وسعت بزرگترین مرکز تحقیقات دیم کشور است، ارزش افزوده کشاورزی استان تنها 7 درصد است؟ در حوزه کشاورزی نیز کارگروه ویژه ای در حوزه دانش تشکیل خواهیم داد.

بخش بزرگی از بیکاری جوانان را بیکاری نخبگان تشکیل می دهد

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی: وی گفت: فرسودگی فناوری یکی از مشکلات موجود در واحد تولیدی است که علاوه بر عملکرد پایین دستگاه ها منجر به تولید محصولاتی دور از فناوری روز می شود.

محمد کلامی وی ادامه داد: بخش عمده بیکاری جوانان را بیکاری نخبگان تشکیل می دهد و جوانان تحصیلکرده حاضر به کار به عنوان کارگر عادی در خط تولید نیستند و بنابراین اهمیت شرکت های دانش بنیان از طریق نوسازی فناوری و همچنین ایجاد اشتغال برای نخبگان امری اجتناب ناپذیر است. “

وی افزود: شرکت های دانش بنیان هر زمان که برای تامین نیازهای صنعت مراجعه می کنند، موفقیت بیشتری کسب می کنند زیرا شرکت های دانش بنیان صنعت نیازمند دانش هستند و شرکت های دانش بنیان نیز باید به فکر تامین نیازهای صنعت باشند. “

معاون استاندار آذربایجان شرقی در خصوص مسائل اقتصادی تاکید کرد: تیم اقتصادی استان آمادگی هر گونه همکاری با شرکت های دانش بنیان را دارد، اما در بحث معافیت های مالیاتی باید در نظر داشت که شرکت های دانش بنیان باید مالیات پرداخت کنند. ورود.” مرحله سود.”

تولید خودروهای دانش بنیان مهمترین هدف پارک علم و فناوری استان است

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی گفت: وی در سخنانی افزود: بوم شناسی نوآور استان با وجود همه مشکلات مطرح شده دارای نکات مثبتی است و اگر خاطره خوبی از گذشته نداریم به دلیل مشکلاتی است.

عبدالرضا واعظی وی ادامه داد: دلیل موفقیت شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری در اصفهان، شناخت وجود پارک های علم و فناوری در استان و همچنین وجود قانون منطقه آزاد در اصفهان است. . اصفهان است بر موفقیت پارک علم و فناوری و در این راستا دانشگاه صنعتی اصفهان 550 هکتار زمین را به شرط تامین 3 درصد درآمد به سازمان های دانش بنیان واگذار کرده است که در استان خود متعهد هستیم. پرداخت 150 میلیارد تومان به دانشگاه تبریز تنها برای 20 هکتار زمین.

وی افزود: با بودجه اندک خود 20 مرکز رشد را در استان راه اندازی کرده ایم که اکنون برای تکمیل این مراکز به 17 میلیارد تومان بودجه نیاز داریم.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: مشکلی برای ایجاد پارک علم و فناوری در دانشگاه نداریم، اما باید به یاد داشته باشیم که به موازات آن و در سایر استان ها از جمله اصفهان، گیلان، سیستان و بلوچستان فعالیت خواهد کرد. ” اینجا فقط یک پارک علم و فناوری وجود دارد.

وی ادامه داد: به تمامی شرکت های دانش بنیان و سرمایه گذاران استانی و کشوری در خصوص تولید خودروهای دانش بنیان نامه ارسال کرده ایم که تاکنون 50 شرکت و دو سرمایه گذار اعلام آمادگی کرده اند، اما از استاندار برای این طرح حمایت شده اند. ” تولید خودروهای دانش بنیان در پارک های علم و فناوری استان به طوری که روسای برخی از پارک های علم و فناوری استان با ما تماس گرفته و تاکید می کنند که 100 درصد بحث خودروهای دانش بنیان مربوط به آذربایجان شرقی است.

وی در پایان سخنان خود گفت: تصمیم داریم از بخش کشاورزی به عنوان یک مزرعه با فناوری پیشرفته در تبریز یا هر شهر دیگری به عنوان نمایشگاه دائمی محصولات دانش پذیر در بخش کشاورزی استفاده کنیم و در نظر داریم تعداد آن را افزایش دهیم. تعداد شرکت های دانش بنیان به 500 شرکت در سال 1401 رسید.” افزایش دادن.

توسعه اندک شرکت های دانش بنیان به معنای اجرای شعار 9 ساله است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی وی در سخنانی افزود: توسعه کوچک شرکت های دانش بنیان به معنای اجرای شعار 9 ساله است. بلکه فعالیت این شرکت ها موجب اشتغال زایی، رشد ثروت، درآمد و رفاه جامعه می شود.

محمد فرشکاران وی ادامه داد: پتانسیل استان از نظر دانش پایه بسیار مطلوب است; اما باید تلاش کنیم تا خروجی مشخصی از این امکانات به دست آوریم.

وی افزود: در مورد مشکلات تولید، گردش سرمایه بسیار مهم است که مشکلات زیادی دارد و در صورت عدم رفع آن از نظر حمایت از تولید، فعالیت های دانش بنیان و ایجاد اشتغال اتفاق خاصی نخواهد داشت.

وی با تاکید بر نیاز شرکت های دانش بنیان جدید مستقر در شهر فناوری برای دریافت حمایت های مورد نیاز خود، افزود: نمی شود!

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: 14 هسته اصلی در حوزه های مختلف در سند توسعه استان که در سال های اخیر تعریف شده است نیز قابل رصد و ارزیابی است.

با ذکر هسته کلیدی بهبود فضای کسب و کار، اکوسیستم خلاقیت و نوآوری در استان و ایجاد هسته های مرتبط با صنعت، کشاورزی و خدمات، بر لزوم استفاده از ظرفیت سند توسعه استان برای تحقق شعار تاکید کرد. سالها و تولید دانش. کارفرما اصرار دارد.

تمهیدات لازم برای نگهداری شرکت های دانش بنیان در استان

نایب رئیس اتاق بازرگانی تبریز وی در بیانیه ای افزود: موضوع اصلی توسعه پارک علم و فناوری استان است که رئیس پارک نیز بر آن تاکید کرده است اما باید پیچیدگی های وزارت علوم را نیز در نظر بگیریم.

ابوالفتح ابراهیمی وی ادامه داد: نمایندگان مردم اصفهان در شورای اسلامی با گرایش های مختلف سیاسی همه دست به دست هم دادند و از تهران وام و تسهیلات جذب کردند اما مشکلات دیگری در استان ما مطرح شد.

وی در ادامه تاکید کرد: متأسفانه به دلیل عدم وطن دوستی برخی از اعضای تشکل های دانش بنیان، این تشکل ها به مرحله تجاری سازی رسیده و از استان خارج شده اند؛ بنابراین باید تمهیداتی اندیشیده شود تا این تشکل ها تمایل به ماندن در آن داشته باشند. استان.”

نایب رئیس اتاق بازرگانی تبریز در بخشی دیگر از سخنان خود خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا این شرکت ها را با شرکت های مادری مانند پتروشیمی، نیروگاه، تراکتور و … پیوند دهیم و به صنعت معرفی کنیم و به دنبال فرصت های همکاری باشیم. در کشورهای دیگر از جمله روسیه و چین.

به گزارش دنیای 77، این نشست با حضور مشاور علمی استاندار آذربایجان شرقی، رئیس دانشگاه تبریز، رئیس دانشگاه صنعتی سهند، معاون علمی سپاه عاشورا، رئیس بنیاد نخبگان، دانشمندان علمی برگزار شد. معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی و تعدادی از مدیران کل و روسای موسسات به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند و در خصوص راهکارهای دستیابی به تولید دانش بنیان صحبت کردند.

پیام تمام شد

دکمه بازگشت به بالا